16.06.21 Technická analýza BTC/USD – zamítnutí na klíčové rezistenci?

4
Zdroj: pixabay.com

Na trh se nám vrací dynamika a Bitcoin (BTC) měl od včerejší analýzy zajímavý vývoj. Dočkali jsme se vůbec prvního menšího zamítnutí ve sledovaném rezistenčním pásmu, což je samozřejmě bearish signál. Ovšem k definitivnímu zamítnutí ani náhodou nedošlo, protože má kurz pořád tendenci se v blízkosti pásma zdržovat.

BTC dlouhé/krátké pozice

BTC

Ještě v krátkosti si rozebereme krátké pozice na Bitfinexu, které pořád stoupají. Množství Bitcoinů v short pozicích vzrostlo za poslední dva dny o více jak 5 000 jednotek. V těchto chvílích bych si dovolil i tvrdit, že už do krátkých pozic skáče i retail. Všichni si již museli všimnout, že nějaký velkokapitál si saturuje BTC do krátkých pozic, takže podstatná část retailu se chce svézt případně také.

Co se týče dlouhých pozic, stále jsou na all time high, ale již příliš nerostou. Z čehož lze implikovat, že podstatná část trhu již v longu je, takže není nikdo další, kdo by nakupoval. Ty stagnující dlouhé pozice a naopak ohromný nárůst krátkých pozic považuji za značný problém. Bitfinex není zas tak malá burza, abychom data ignorovali.

Aktuální situace na 1D TF BTC/USD

BTC

Z denního grafu BTC nic moc nyní nevyčteme, ale chtěl jsem na něm ukázat, že zamítnutí ze včerejšího večera není na vyšším časovém rámci ani postřehnutelné. Přitom na intraday z toho šla vcelku hrůza. Proto opakovaně tvrdím, že je především nutné vycházet z vyšších časovým rámců. Tím neříkám, že intradenní nejsou důležité, ale mohou dost mást.

V každém případě máme před sebou brzkou reakci u rezistenčního pásma, ale Bitcoin pořád pod odporem konsoliduje. Tudíž je nemalá možnost, že se nakupující pokusí o druhý pokus prolomit rezistenci. Dle mého názoru zatím ani jedna strana nepředvedla nějakou velkou iniciativu. Zkontroloval jsem si objemy i na jiných burzách a všude to je stejné.

Nicméně býci zrovna stojí před překážkou, nikoliv medvědi. Ti si mohou dovolit být méně agresivní. Fakticky stačí, aby byli při obraně rezistence pasivní, čehož dosáhnout skrze limitní příkazy a postup nakupujících tak zastaví. Potom jsou býci odsouzeni ke konsolidaci pod hladinou.

Indikátory

Vrchol RSI je stále na cca 53 bodech, aktuálně jsme nad 52 bodech. Každopádně se vyplatí sledovat zakreslenou rezistenční diagonálu, kterou trh respektuje již půl roku. Ani jsme se jí nedotkli a Bitcoin už zareagoval krapet nepříznivě. Na základě MACD pozitivní momentum krapet zesláblo, ale to je vše.

Aktuální situace na 4H TF BTC/USD

BTC

Co se týče intradenního grafu, konkrétně 4H, Bitcoin se zřetelně chystal na průraz rezistence na 42 000 USD. Momentum bylo předtím dobré, takže z intradenního pohledu vypadala situace vážně slibně. Po asi 24hodinové konsolidaci přišel pokus o průlom, který však po cca 30 minutách úplně selhal.

Muselo se dost agresivních longařů nachytat do pasti. Upřímně, bylo dost naivní si myslet, že se BTC povede průlom na první pokus. Ve včerejší analýze jsem totiž zdůraznil, že kolem těch 42 000 USD je značná konfluence, kterou nelze ignorovat. Pokud by se tudíž breakout měl povést, určitě ne na první pokus.

Zamítnutí má podobu bearish svíce, tzv. Shooting Star. Což je zřetelný zamítavý signál k dalšímu cenovému postupu. Pozitivní na celé věci ovšem je, že objemy nebyly velké a pokles po mírném sražení ceny nepokračoval. Což dává býkům šanci, mohou se o průlom určitě pokusit znova. Otázkou ovšem je, zda to risknou, když první nástřel nevyšel.

Indikátory

Po nějakých šesti týdnech 4H RSI otestovalo hraničních 70 bodů, které trh dál nepustily, Stejně jako posledně. Už je to docela doba, co se Bitcoin dokázal udržet nad 70 body – naposledy půlka dubna. Na MACD máme po čerstvém bearish crossu.

Závěrem

Je rozhodně pozitivní, že jsme klíčovou rezistenci konečně otestovali a máme i první zamítavou reakci. Zamítnutí bylo zpočátku rázné, ale prodejci ve svém tlaku po sražení ceny nepokračovali. Ani objemy nejsou kdovíjaké, spíše průměrné. Proto má Bitcoin ještě šanci, že rezistenci prolomí. Nebude to mít ovšem lehké, nijak se totiž nemění fakt, že je překážka příliš odolná.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře