Pozvánka na webinář: Jsou Layer 2 platformy budoucnost kryptoměn?

5
(3)
Ivo Čechman
Ivo Čechman
Jsem dlouhodobým technologickým nadšencem do kryptoměn, kde se pohybuji už dlouhá léta. Mojí hlavní specializací jsou Decentralizované Finance.

Další vrstvy blockchainů jako budoucnost kryptoměn? S takovým názorem jsem se v letošním roce setkal nejednou. A proto jsem si pro vás připravil webinář zdarma, kde vám přiblížím oblast layer 2 sítí. A také vám představím nejzajímavější projekty, které nabízí. Pojďme se ale podívat, co to vlastně L2 sítě jsou a proč jsou tak zajímavé.

Proč potřebujeme layer 2 sítě?

V současnosti máme na poli platformových blockchainů jasného leadera. Tím samozřejmě není nikdo jiný než kryptoměna Ethereum, která je využívána násobně víckrát oproti svým konkurentům. Je ale blockchain Etherea připravený na takový nápor? A nabízí dostatečnou utilitu, aby uspokojil potřeby svých uživatelů?

Ač je Ethereum vysoce stabilním blockchainem s širokou funkcionalitou, odpověď je aktuálně taková, že spíše ne. V bull runu při trendu memetokenů se poplatky za transakce vyšplhaly až na stovky dolarů. A blockchain se tak stal víceméně nepoužitelným nejen pro jakékoliv drobnější transakce, tradery s nižším kapitálem, ale např. i pro vývojáře, kteří za spuštění každého smart kontraktu platili neudržitelné částky.

Stejný problém může být i pro ty, kteří chtějí od Etherea ještě něco navíc. Zde se může jednat např. o vyšší soukromí při odesílání transakcí. I zde může pomoci právě layer 2 síť, a to konkrétně s využitím modifikované technologie Zero Knowledge Proofs/Rollups.

Proč nevyužít vlastní blockchain?

Ano, existují blockchainy, které zvládnou zpracovat větší množství transakcí, nabízí vyšší soukromí, nebo jsou specializované pro určitý typ aplikací. Proč je tedy nevyužít? Jednoduše proto, že je to v těchto případech vždy “něco za něco“. Nové rychlejší blockchainy bývají oproti Ethereu hůře zabezpečené, méně decentralizované a v praxi i nedostatečně ověřené. A je jen na nás, jestli jsme ochotni výměnu těchto kvalit za jiných podstoupit. Nebo ne?

Jak to řeší layer 2 sítě

Sítě layer 2 totiž tento problém v praxi řeší jen částečně. Transakce totiž sice probíhají mimo hlavní blockchain, tedy zde na jeho druhé vrstvě. A díky tomu v praxi vlastně odlehčí hlavnímu blockchainu. Celou dobu však stále využívají zabezpečení blockchainu původního, tedy main chainu či layer 1 blockchainu. Aplikace druhé vrstvy totiž společná data svých transakcí odesílají v různých formách k verifikaci a potvrzení přímo na hlavní vrstvu blockchainu.

Díky tomu stále spoléhají na bezpečnost main chainu stejně jako na jeho decentralizaci. Tradiční blockchainy, které obětují škálovatelnost za maximální decentralizaci a bezpečnost, tak mohou z layer 2 sítí těžit, aby uživatelům nabídnuli rychlé a levné transakci. A z toho v návaznosti těžíme i my. Díky vysoké oblibě layer 2 sítí to však není všechno a ziskově je můžeme využít i pro naše obchodování zejména nízko kapitalizovaných kryptoměn.

Webinář zdarma – Layer 2

I proto bych vás chtěl pozvat na webinář, kde vám představím fungování jednotlivých layer 2 sítí a vytipuji vám své favority jak pro spekulaci, tak pro samotné využívání. V neposlední řadě bych vám ale chtěl ukázat i to, jakým způsobem můžete znalost layer 2 sítí využít při obchodování lowcapů, memetokenů či NFTs. Nebo jak díky těmto znalostem vytipovat nejzajímavější airdropy a odnést si kryptoměny téměř úplně zdarma.

Webinář proběhne již ve středu 20.09. Je plně zdarma pro každého, kdo se registruje.

Registrace ZDE

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img