Portoriko chce bojovat proti korupci pomocí technologie blockchain

5
(2)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Po dalším korupčním skandálu se portorická vláda údajně snaží zlepšit své protikorupční úsilí zavedením technologie blockchain.

Blockchain proti korupci

Předseda portorické Sněmovny reprezentantů Rafael “Tatito” Hernandez oznámil, že zákonodárci tento měsíc uspořádají setkání s místními nadšenci pro blockchain, aby s nimi projednali možné přijetí technologie blockchain za účelem snížení korupce.

Zavedení blockchainu a chytrých smluv by mohlo přinést větší transparentnost a odpovědnost do veřejného sektoru, uvedl úředník na konferenci Puerto Rico Blockchain Trade Association, informovala 6. prosince agentura Bloomberg.

“Máme skutečný problém s důvěryhodností a toto by mohlo být součástí řešení,”

– řekl Hernandez a dodal, že existuje také širší snaha učinit z Portorika centrum pro krypto a blockchainové inovace. Podle něj by toto nově vznikající odvětví mohlo být pro krachující společenství způsobem, jak oživit jeho ekonomiku.

“V 60. a 70. letech jsme měli specializovaná pracovní místa díky výrobě. Blockchain je novou příležitostí k vytvoření specializovaných pracovních míst,”

– řekl Hernandez.

Řečníkův komentář přišel v době rostoucích obav z korupce v Portoriku, protože místní starosta se minulý týden údajně přiznal k přijetí úplatku v hotovosti ve výši více než 100 000 USD.

Boj je i jinde

Portoriko není jediné, kdo zkoumá potenciální protikorupční možnosti technologií, jako je blockchain a digitální měna. Dánské ministerstvo zahraničních věcí loni informovalo o potenciálu blockchainu v boji proti administrativní a politické korupci.

Také agentura OSN pro boj proti drogám a kriminalitě doporučila v listopadu 2020 Keni, aby využívala blockchain v boji proti korupci ve státní správě.

Zatímco více jurisdikcí se dívá na základní technologii kryptoměn jako na nástroj k omezení korupce, některé vlády, jako například Rusko, zakazují svým poslancům a úředníkům držet kryptoměny s odkazem na obavy z korupce.

Podle Marie Agranovskaya, právní zástupkyně a odbornice na fintech v ruské Státní dumě, jedné z nejzkorumpovanějších zemí světa, by Rusko ve skutečnosti mohlo kryptoměny využít ke snížení korupce. Agranovskaya řekla, že hotovost je pro nelegální činnost, jako je korupce, mnohem populárnější, protože je obtížněji vystopovatelná:

“Pokud na začátku předáte správné KYC a AML, lze toky kryptoměn mnohem snadněji vysledovat, jen by měla být zavedena správná pravidla hry.”

Závěr

Nelze říct nic proti výhodám blockchainu jako nástroje proti korupci. A pokud by se povedlo blockchain plně implementovat, bylo by zajímavé sledovat, kolik zkorumpovaných lidí na světě opravdu je…

Podívejte se také na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img