Předseda FSB: Regulace v oblasti kryptoměn by měla řešit rizika, ale zároveň chránit inovace

5
(1)

Zprávy a souhrny

Randal K. Quarles, předseda Rady pro finanční stabilitu (Financial Stability Board – FSB) se sídlem ve Švýcarsku, uvedl, že jakákoli regulace kryptoměn by měla zohlednit související rizika a zároveň chránit inovace, které tento sektor přináší.

Quarles ve svém projevu během třetí konference o finanční stabilitě uznal, že inovace ve finančním sektoru postupují rychle a zároveň vyzval k uvážlivé regulaci. Přestože různé jurisdikce pečlivě zkoumají regulační aspekt digitálních měn, stále existují zásadní otázky, které je třeba zodpovědět.

Uznal také, že kryptoměny do současného regulačního rámce příliš nezapadají a doplnil:

„MUSÍME MÍT NA PAMĚTI, ZDA NAŠE REGULAČNÍ A DOHLEDOVÉ PŘÍSTUPY ŘEŠÍ vhodným způsobem RIZIKA A ZÁROVEŇ ZACHOVÁVAJÍ VÝHODY, KTERÉ MOHOU INOVACE PŘINÉST […] kryptoměny NEZAPADAJÍ PŘESNĚ DO NAŠICH REGULAČNÍCH ŠKATULÍ A OPERUJÍ V DIGITÁLNÍ sféře, KDE MOHOU SNADNO PŘEKRAČOVAT HRANICE STÁTŮ“

Kryptoměny a hrozba pro finanční stabilitu

Předseda se navíc domnívá, že kryptoměny ve své současné podobě ještě nemusí ohrozit globální finanční stabilitu. Obecně tak doporučuje regulaci, která finanční systém tlumí, ale zároveň řeší rizika.

Dodal, že současné zaměření FSB na kryptoměny vyplývá z růstu tohoto sektoru, kdy se tržní kapitalizace přehoupla přes 2 biliony dolarů.

Kryptoměnové regulace se staly horkým tématem, kdy mnozí názoroví vůdci v tomto sektoru naznačují, že regulace pomohou aktivům, jako je právě Bitcoin, dále vzkvétat. Například podle bývalého burzovního makléře (známého jako „Vlk z Wall Street“ Jordana Belforta) budou regulace v tomto sektoru ku prospěchu věci.

Regulační orgány se zaměřují na digitální měny

V posledních měsících vedl růst kryptoměn k tomu, že regulační orgány, například v Číně, oznámily zásah proti tomuto sektoru s tím, že představuje hrozbu pro obecnou stabilitu finančního systému. Debata přilákala také mezinárodní organizace, včetně Mezinárodního měnového fondu.

Podle MMF sice kryptoměny nabízejí nové příležitosti, jako je usnadnění levných plateb, ale i nadále zůstávají významným rizikem.

Závěr

Celkově lze říci, že i další jurisdikce, jako jsou Spojené státy, zjišťují, jak nejlépe postupovat při regulaci kryptoměn. Kryptoregulace v této zemi se však zaměřují na kryptoměnovou kriminalitu a daňové úniky, regulaci stablecoinů a potenciál investičních nástrojů, jako jsou kryptoměnové ETF.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Rádi vás také přivítáme na našem oficiálním discord serveru ZDE.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: