Pohled do budoucnosti a spekulace: Zůstane Bitcoin kryptoměnovým králem?

2.8
(9)

Ten příběh tady známe asi všichni. V roce 2009 spustil tajemný Satoshi Nakamoto bitcoinovou síť a vytěžil tzv. Genesis blok. Od té doby technologie blockchain dospěla a vyrostla a bylo zahájeno několik projektů s cílem vylepšit základy, na kterých Bitcoin stojí.  Navzdory snahám pronásledovatelů si Bitcoin (BTC) stále drží svou pozici v čele žebříku, kdy ovládá 43 % kryptotrhů s tržní kapitalizací téměř 1 bilion USD.

Kritika Bitcoinu

V průběhu let prošel seznam 5 největších kryptoměn mnoha změnami s jednou výjimkou. Od svého debutu si svou pozici na špici vždy udržel Bitcoin. Podle některých analytiků tomu však nemusí být donekonečna a BTC by se v budoucnu mohl stát “altcoinem” a klesnout v žebříčku dokonce až na třetí či čtvrté místo.

Zastánci této víry uvádějí jako hlavní důvod možného pádu do očí bijící nedostatek pokročilých funkcí inteligentních smluv. Nejen decentralizované finance spoléhají na inteligentní smlouvy, ale právě jejich obrovský vzestup popularity v posledních letech způsobil, že mnoho uživatelů kryptoměn si jejich absenci u BTC dobře uvědomuje.

Jako projekt s největším potenciálem přeskočit Bitcoin (flippening) je nyní vnímáno Ethereum právě z důvodu pokročilých funkcí inteligentních smluv. Na síti Ethereum je v současné době postaveno více než 3 000 Dapps a je hostitelem mnoha DeFi produktů, stejně jako v poslední době velmi oblíbených NFT.

Pokud se zaměříme na dobu vytěžení jednoho bloku, tak ta se u Bitcoinu pohybuje kolem deseti minut. V porovnání s novějšími blockchainy se dá označit za velmi pomalou. Vzhledem k faktu, že právě rychlost často rozhoduje, mohou blockchainy vybudované právě s ohledem na rychlost, ohrozit BTC. Kromě toho se z důvodu obav o životní prostředí dostává do popředí zájmu konsensus Proof-of-Work, což podtrhuje pochybnosti o pokračující dominanci tohoto digitálního aktiva.

Udrží si Bitcoin svou roli kryptoměnového krále?

Ačkoli Bitcoin není ani zdaleka dokonalý, stále má určité rysy, které nemá nikdo další. Za prvé jde o první kryptoměnu a také o nejpopulárnější kryptoměnu na světě. Země, jako třeba Salvador, začaly podnikat kroky k uznání jeho funkce jako zákonného platidla a další země by jej mohly následovat.

Bitcoin navíc více než uspokojivě plní roli zajištění proti inflaci a rozvoj Lightning Network poskytuje odpověď na otázku rychlosti a škálovatelnosti. Velmi očekávanou událostí je pak upgrade Taproot, což je zásadní technologický upgrade, který zlepší soukromí bitcoinové sítě.

Pokud však Bitcoin nebude zvládat chytré kontrakty, DeFi, Dapps a NFT, bude pro něj nesmírně obtížně udržet si náskok před ostatními kryptoměnami. Mezi možné protivníky, které se s Bitcoinem budou chtít utkat o pozici jedničky na kryptoměnovém trhu, patří již zmiňované Ethereum, Cardano a podle některých teorií se vítězem nakonec stane jeden ze stablecoinů.

Závěr

Kryptotrhy často následují pohyby, které předvádí kryptoměnový král. Když bitcoiny stoupají, altcoiny se svezou na vlně růstu. K tomu, aby nějaký altcoin pomyslel na  sesazení Bitcoinu z jeho kryptoměnového trůnu, musí mít mnohé praktické funkce a stejnou globální přitažlivost.

Nezapomeňte navštívit také náš discord server.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 2.8 / 5. Počet hlasujících 9

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
10 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Magister peditum

Taproot řeší i chytré smlouvy, ne?

E15

Článek plný toxického shitcoinismu, řekl bych :-))).

M_M

Zatím se naštěstí neobjevil 100x lepší altcoin. Až se jednou objeví a skutečně sesadí BTC, bude to konec krypto-peněz.

Fantom

Naopak. Bude to definitivní vítězství kryptoměn.

Jozef

Jaký máte názor na Solana?Není to černý kůň… ? Dík za koment…

Poslední editace 2 let před přes Jozef
Pet

Nemyslím si, že Solana má potenciál. Má vysoké hw nároky pro spuštění uzlů. Síť kde většina uzlů musí běžet v datacenter mi nepřijde jako zajímavé krypto. Já vidím potenciál pouze v DLT, které je dostupné pro každého, kdo se chce připojit do sítě a transakce jsou bez poplatků. Takže něco jako IOTA, Vite nebo Nano.

Fantom

Pro mě není důvěryhodný, je příliš centralizovaný, má ruského zakladatele a podezřelý tým a hlavně je provázaný s burzou FTX a jejím majitelem. Za mne tedy ne.

Pet

Ještě je důležité koukat na distribuci tokenů, v oběhu je pouze asi 4% z celkového množství. Většinu tokenů drží zakladatel viz odkaz https://mobile.twitter.com/RyanWatkins_/status/1394283802009145348
Tahle distribuce není vůbec dobrá.

Jozef

Pet

Díky . Důležitá telefonní informace. Diky

Jozef

Sorry překlep… Nevím proč tak skočilo slovo telefonni…

spot_img