Globální aliance pro obnovitelnou energii a zelenější kryptoměny

5
(1)

Téměř 40 společností a organizací z oblasti kryptoměn, financí, technologií, nevládních organizací a energetiky je nyní součástí Crypto Climate Accord (CCA), což je dobrovolná dohoda, která se snaží o dekarbonizaci odvětví blockchainu a kryptoměn.

Dohoda, která byla dojednána počátkem tohoto měsíce, je iniciativou vedenou soukromým sektorem, jejímž cílem je umožnit, aby všechny blockchainy byly již do roku 2025 poháněny 100% obnovitelnou energií. Inspirována Pařížskou klimatickou dohodou se krypto dohoda rovněž snaží vyvinout open-source standard pro měření emisí z odvětví kryptoměn a do roku 2040 dosáhnout čistých nulových emisí pro celý kryptoměnový průmysl.

Sheila Warren, členka výkonného výboru Světového ekonomického fóra se k této dohodě vyjádřila v tiskové zprávě takto:

“Jsme nadšeni a podporujeme tuto včasnou iniciativu a pomůžeme Crypto Climate Accord uzákonit promyšlenou inkluzivní správu […] Společně s fórem bude CCA důležitou součástí širší konverzace o vytvoření ekologicky a sociálně odpovědného krypto ekosystému”

Mezi organizacemi podporujícími dohodu najdeme třeba Energy Web, Rocky Mountain Institute, Singapur Power Group a také klíčové hráče kryptoprůmyslu, včetně blockchainové technologické společnosti ConsenSys, blockchainové platební platformy Ripple Labs a těžařské společnosti Bitcoin Compass.

Jesse Morris, hlavní obchodní ředitel globální neziskové organizace nadace Energy Web Foundation k tomu dodal:

“Nechceme, aby to bylo jen nějaké politické prohlášení […] chceme, aby účastníci byli schopni dosáhnout dohody a aby se naučili dekarbonizovat blockchainy”

Těžba BTC a obnovitelná energie

V posledních měsících Bitcoin přitahoval velkou pozornost nejen institucionálních a retailových investorů, ale také kritiků, kteří tvrdí, že jeho že jeho energeticky náročný konsensuální algoritmus proof-of-work a s tím spojená těžba značně poškozují emisemi uhlíku životní prostředí. Čína, která podle odhadů obstarává 65 % těžby bitcoinů po celém světě, stále spoléhá převážně na uhlí.

Podle tento týden zveřejněné bílé knihy se těžba BTC posouvá také k obnovitelné energii, jako je solární či větrná energie.

Nic Carter, partner společnosti Castle Island Ventures a spoluzakladatel Coinmetrics.io, napsal v jednom z nedávných příspěvků na blogu:

“Nikdy nebudu popírat, že Bitcoin využívá energii a ani nebudu popírat, že má klimatické externatilty. Ale způsob, jak toto vyřešit, je posun těžby směrem k zelené budoucnosti”

A těžbě se věnují mnohé země přímo na vládní úrovni. Kupříkladu Čína nedávno zakázala těžbu kryptoměn v oblasti Vnitřního Mongolska, která dříve patřila (kvůli velkému množství uhelných elektráren) k jednomu z největších těžařských center. A je to právě Čína, která si také stanovila poměrně ambiciózní cíl dosáhnout do roku 2060 uhlíkové neutrality.

Závěr

Jak se kryptoměny stávají stále populárnějšími a používání technologie blockchain se zintenzivňuje, objevují se stále viditelnější snahy o dekarbonizaci odvětví. Dobrou zprávou je, že používání obnovitelné energie k těžbě BTC je na vzestupu, ať již se jedná o využití vodní energie v Kanadě a USA či geotermální v Norsku.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Pavel

Dekarbonizace není ten hlavní problém, hlavní problém u PoW je spotřeba energie. Tento problém, vzhledem k neustále stoupající obtížnosti těžby, nemá tak jednoduché řešení.jako je výměna 100W žárovky za 20W ledku.

Fana

To by se nedal změnit protokol těžby tak aby nebylo třeba tolik počítat ??

spot_img