Globální aliance pro obnovitelnou energii a zelenější kryptoměny

Zprávy a souhrny

Téměř 40 společností a organizací z oblasti kryptoměn, financí, technologií, nevládních organizací a energetiky je nyní součástí Crypto Climate Accord (CCA), což je dobrovolná dohoda, která se snaží o dekarbonizaci odvětví blockchainu a kryptoměn.

Dohoda, která byla dojednána počátkem tohoto měsíce, je iniciativou vedenou soukromým sektorem, jejímž cílem je umožnit, aby všechny blockchainy byly již do roku 2025 poháněny 100% obnovitelnou energií. Inspirována Pařížskou klimatickou dohodou se krypto dohoda rovněž snaží vyvinout open-source standard pro měření emisí z odvětví kryptoměn a do roku 2040 dosáhnout čistých nulových emisí pro celý kryptoměnový průmysl.

Sheila Warren, členka výkonného výboru Světového ekonomického fóra se k této dohodě vyjádřila v tiskové zprávě takto:

„Jsme nadšeni a podporujeme tuto včasnou iniciativu a pomůžeme Crypto Climate Accord uzákonit promyšlenou inkluzivní správu […] Společně s fórem bude CCA důležitou součástí širší konverzace o vytvoření ekologicky a sociálně odpovědného krypto ekosystému“

Mezi organizacemi podporujícími dohodu najdeme třeba Energy Web, Rocky Mountain Institute, Singapur Power Group a také klíčové hráče kryptoprůmyslu, včetně blockchainové technologické společnosti ConsenSys, blockchainové platební platformy Ripple Labs a těžařské společnosti Bitcoin Compass.

Jesse Morris, hlavní obchodní ředitel globální neziskové organizace nadace Energy Web Foundation k tomu dodal:

„Nechceme, aby to bylo jen nějaké politické prohlášení […] chceme, aby účastníci byli schopni dosáhnout dohody a aby se naučili dekarbonizovat blockchainy“

Těžba BTC a obnovitelná energie

V posledních měsících Bitcoin přitahoval velkou pozornost nejen institucionálních a retailových investorů, ale také kritiků, kteří tvrdí, že jeho že jeho energeticky náročný konsensuální algoritmus proof-of-work a s tím spojená těžba značně poškozují emisemi uhlíku životní prostředí. Čína, která podle odhadů obstarává 65 % těžby bitcoinů po celém světě, stále spoléhá převážně na uhlí.

Podle tento týden zveřejněné bílé knihy se těžba BTC posouvá také k obnovitelné energii, jako je solární či větrná energie.

Nic Carter, partner společnosti Castle Island Ventures a spoluzakladatel Coinmetrics.io, napsal v jednom z nedávných příspěvků na blogu:

„Nikdy nebudu popírat, že Bitcoin využívá energii a ani nebudu popírat, že má klimatické externatilty. Ale způsob, jak toto vyřešit, je posun těžby směrem k zelené budoucnosti“

A těžbě se věnují mnohé země přímo na vládní úrovni. Kupříkladu Čína nedávno zakázala těžbu kryptoměn v oblasti Vnitřního Mongolska, která dříve patřila (kvůli velkému množství uhelných elektráren) k jednomu z největších těžařských center. A je to právě Čína, která si také stanovila poměrně ambiciózní cíl dosáhnout do roku 2060 uhlíkové neutrality.

Závěr

Jak se kryptoměny stávají stále populárnějšími a používání technologie blockchain se zintenzivňuje, objevují se stále viditelnější snahy o dekarbonizaci odvětví. Dobrou zprávou je, že používání obnovitelné energie k těžbě BTC je na vzestupu, ať již se jedná o využití vodní energie v Kanadě a USA či geotermální v Norsku.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

2 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: