Podvody podporované kryptoburzami servírujeme na 4 způsoby

0
(0)

Podvod je vždy jen podvod. Oblíbenost kryptoměn vyvolává vážné obavy mezi regulačními orgány, které jsou pověřené chránit investory. Je to například SEC. Nyní SEC předložila prohlášení, že všechny neregistrované kryptoburzy jsou nezákonné. Problém je v tom, že jejich klienti nejsou nijak chráněni. V článku níže jsme pro vás připravili čtyři klasické podvodné scénáře.

Tip redakce: Zadržené Bitcoiny se objevují v dražbách

1. Pump and Dump Baby!

Toto, asi nejznámější schéma, je nezákonné bez ohledu na to, zdali je altcoin cenným papírem nebo nikoli.

Například Telegram nabízí vynikající možnost, jak tento klasický podvod zorganizovat. Myšlenka je jednoduchá, nalákat velkou skupinu lidí, aby si koupili altcoin v době, když je cena uměle navýšená. Nic netušící investoři začnou nakupovat, zatímco podvodníci své nedávno levně nakoupené altcoiny prodávají. Altcoin se ale vrátí ke své původní hodnotě, protože neexistoval žádný skutečný důvod jeho růstu.

Problémem je, že takto poškození investoři nemají prakticky žádnou šanci na odškodnění.

Ptáte se, jak jsou v tomto zainteresované burzy? Nedovolíme si tvrdit, že burzy vědomě podporují tyto situace, ale regulované burzy mají mechanismy na ochranu investorů před umělým navyšováním ceny.

Souvisí s tématem: Jak se chránit proti pump and dump praktikám

2. Front Running vždy vyhraje!

Další typ podvodného schématu je Front Running. V tomto případě najdou podvodníci způsob, jak si zobrazit příkazy umístěné na burzu předtím, než se transakce uskuteční. Když vidí, že přijde příkaz s velkým objemem, který by mohl zvýšit cenu konkrétního altcoinu, “přední běžci” zadávají svou objednávku před původní objednávkou. Po dokončení či v průběhu procesu dokončování skutečné objednávky investora prodávají, aby využili takto zvýšené ceny.

Je jasné, že vzhledem k povaze tohoto podvodu, k němu může docházet prostřednictvím samotných burz. Seriózní burzy nemají zájem podvádět a proto se snaží zavádět ochranná opatření, jako například Kraken v srpnu 2017.

3. Insider Trading – Vlk v rouše beránčím

Další klasický podvod je systém obchodování s důvěrnými informacemi. Například zaměstnanci burzy nakoupí altcoin ještě před oficiálním zveřejněním jeho zalistování. Stalo se to například u Coinbase s Bitcoin Cash. Zaměstnanci Coinbase si koupili Bitcoin Cash dříve, než bylo veřejně oznámeno, že ho Coinbase bude akceptovat.

Jednoznačně lze obchodování s důvěrnými informacemi označit za podvod. Je bohužel zřejmé, že na burzách k tomuto dochází. Otázkou je, v jakém rozsahu se to děje.

4. Falešné pády – Fake Flash Crashes

Burzy často nabízejí investorům maržové účty. Investoři si mohou půjčit kupní sílu od burzy. Je to skvělé, pokud cena koupených mincí jde nahoru, naopak hodně zlé, pokud padá. Pokud hodnota maržového účtu klesne o určitou sumu, burza přistoupí k dodatečnému vyrovnání a mince se prodávají prostřednictvím burzy, aby se jejich prodejem splatila marže.

Může se stát, že při prudkém poklesu obdrží všechny účty výzvu na dodatečné vyrovnání a jejich mince se okamžitě prodají. Tržní cena se potom rychle vrátí zpět, ale investoři mezitím přišli o své mince.

Problém je v tom, že volatilita kryptotrhu by mohla lehce zamaskovat takovouto manipulaci samotnou burzou. Případy, jako například flash crash na Bitfinexu z minulého prosince vyvolávají podezření, že do toho mohla být burza zapletená.

Mohlo by vás zajímat: Polští vyšetřovatelé zabavili $400 milionů – Bitfinex zapletený do podvodu?

Budoucnost má název regulace?

Na regulovaných trzích, které provozují makléři, je známa totožnost každého investora (KYC) a činnost každého investora je taktéž důsledně sledovaná. Cílem regulace je chránit nic netušící investory. Podvodně se chovající subjekty jsou odstraněny a stíhány dle zákona.

Vzhledem k tomu, že jiné obchodní platformy nejsou regulované, podporují podvody tím, že nechají jakéhokoli investora se chovat jakýmkoli způsobem. A není jasné ani to, jak zaměstnanci těchto burz pracují.

Nyní se SEC postavila proti neregulovaným směnárnám a ty už brzy nebudou existovat. Co tedy mohou burzy dělat? SEC schválila používání alternativních obchodních trhů (ATS), které mohou obchodovat s alternativními aktivami, jako jsou například altcoiny. Provozovatelné musí být registrováni jako makléři a zaměstnanci, kteří se zabývají přímo investory anebo řídí operace, musí mít licenci.

Doporučujeme k přečtení SEC: Kryptoměnové burzy připomínají „Divoký západ“

Závěr

Vidíme, že regulace postupně pronikají i do kryptosvěta. Z pohledu naivních investorů, které možná ochrání před podvody, to může být třeba i dobře. Avšak nikdy je neuchrání od ztrát, které si způsobí vlastními sice legálními, ale špatnými investicemi. Na druhé straně stále více a více regulace omezují svobodu kryptosvěta.

Přeloženo ze slovenského originálu, autorem článku je Marek Hološka.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img