Podvodníci okradli pákistánské investory o více než 100 milionů dolarů

5
(4)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

V bezprecedentním kroku proti kryptoprůmyslu v Pákistánu vydala Federální vyšetřovací agentura (FIA) oznámení pákistánskému zástupci společnosti Binance v souvislosti s internetovým podvodem zahrnujícím miliony dolarů.

Nejméně 11 mobilních aplikací

Jednotka FIA pro boj s kybernetickou kriminalitou v provincii Sindh totiž ve čtvrtek 6. ledna vyslechla zástupce globální kryptoburzy Binance v souvislosti se schématem, který údajně připravil Pákistánce o 100 milionů dolarů, informuje Pakistan Today.

Pozoruhodné je, že lidé z celého Pákistánu začali kontaktovat FIA Cyber Crime Sindh prostřednictvím sociálních médií 20. prosince, jak uvádí tiskové prohlášení agentury. Oběti odhalily, že nejméně 11 mobilních aplikací, včetně MCX, HFC, HTFOX, FXCOPY, Okimini, BB001, AVG86C, BX66, UG, TASKTOK a 91fp, přestalo fungovat. Všechny tyto aplikace byly tak či onak propojeny s peněženkami Binance.

“Modus operandi těchto aplikací spočíval v tom, že žádaly lidi o registraci na kryptoburze Binance (Binance Holdings Limited) určené k obchodování s virtuálními měnami jako Bitcoin, Ethereum, Dogecoin atd. Dalším krokem byl převod peněz z peněženky Binance na účet dané aplikace.”

– uvedla FIA

Převody probíhaly přes zahraniční bankovní účty

Obvinění údajně využili kryptoměny k převodu peněz na zahraniční bankovní účty. V důsledku toho FIA vydala Hamzovi Khanovi, generálnímu manažerovi/analytikovi růstu společnosti Binance Pakistan, příkaz k dostavení se k soudu. Khan musel objasnit spojení společnosti s “podvodnými online investičními mobilními aplikacemi”.

“Kromě toho byl “příslušný dotazník zaslán také do ústředí společnosti Binance na Kajmanských ostrovech a společnosti Binance US, aby vysvětlily totéž,”

– uvádí se v přípise.

Dopis adresovaný společnosti Binance Holdings Limited požaduje, aby poskytla údaje o těchto účtech v blockchainových peněženkách a zablokovala je. Také se požaduje, aby Binance nabídla podmínky, formální podpůrné dokumenty, a způsob integrace těchto API s Binance, mimo jiné.

“Bylo identifikováno nejméně 26 podezřelých adres blockchainových peněženek, na které mohly být převedeny podvodné částky,”

– uvedla FIA.

Binance nemá v Pákistánu licenci

Je však důležité poznamenat, že Státní banka Pákistánu (SBP) nepovolila ani neudělila licenci žádné osobě nebo společnosti, aby se zabývala vydáváním, nabýváním, směnou nebo investováním do některé z těchto digitálních měn, mincí nebo tokenů uvnitř hranic Pákistánu.

Navzdory zákazu je Binance největší neregulovanou kryptoburzou v zemi, do které Pákistánci investovali miliony dolarů.

Závěr

Podvody se dějí všude a je potřeba si dávat pozor. Vždycky vše raději třikrát kontrolujte.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img