Evropská centrální banka (ECB) se v novém výzkumném článku tvrdě postavila proti blockchainům typu Proof-of-Work. Článek přirovnává algoritmy Proof-of-Work k automobilům na fosilní paliva, zatímco Proof-of-Stake přirovnává k elektromobilům.
Nová zpráva Evropské centrální banky zpochybňuje, zda je klimatické riziko započítáno do cen kryptoaktiv, jako je bitcoin (BTC).
ECB odsuzuje Proof of Work blockchainy
Nový výzkumný článek ECB, který hodnotí klimatická rizika spojená s kryptoaktivy, se tvrdě pustil do blockchainů, které využívají konsensuální algoritmy Proof-of-Work, především bitcoinu. Zpráva zveřejněná 12. července přirovnává energeticky náročné algoritmy Proof-of-Work k automobilům poháněným fosilními palivy. Oproti tomu algoritmus Proof-of-Stake, který spotřebovává odhadem o 99 % méně energie než Proof-of-Work, přirovnává k elektromobilům.
V článku se uvádí:
“Veřejné orgány mají na výběr, zda budou motivovat kryptografickou verzi elektromobilu (Proof-of-Stake a jeho různé blockchainové konsensuální mechanismy), nebo zda omezí či zakážou kryptografickou verzi automobilu na fosilní paliva (blockchainové konsensuální mechanismy Proof-of-Work)”
Aby zdůraznili obavy ohledně spotřeby energie Proof-of-Work, odkazuje zpráva také na dřívější údaje, podle nichž roční spotřeba elektřiny bitcoinu a etherea odpovídá spotřebě jednotlivých zemí, jako je Španělsko, Nizozemsko nebo Rakousko. ECB navíc tvrdí, že současná uhlíková stopa bitcoinu a etherea z května 2022 neguje cílové úspory emisí skleníkových plynů pro většinu zemí eurozóny.
Zatímco ethereum, současná druhá největší kryptoměna podle tržní kapitalizace, plánuje do konce roku 2022 přejít z Proof-of-Work na energeticky účinnější konsensuální algoritmus Proof-of-Stake, tak je dosti nepravděpodobné, že by bitcoin v dohledné době následoval jejího příkladu.
Regulace a prosazování Proof of Stake
Autoři člunku tvrdí, že vzhledem k existujícím cílům Evropské unie v oblasti snižování emisí uhlíku je “velmi nepravděpodobné”, že by orgány EU přistupovaly k regulaci kryptoaktiv typu Proof-of-Work, jako je Bitcoin, volně.
Podle ECB jsou “pravděpodobná” politická opatření, jako jsou požadavky na zveřejňování informací, uhlíková daň z kryptografických transakcí nebo držby či přímý zákaz těžby. Taková opatření by pravděpodobně poškodila přijetí algoritmů Proof-of-Work a představovala by koordinované politické úsilí o prosazení ekologičtějších kryptoměn Proof-of-Stake oproti jejich energeticky náročným protějškům.
Zpráva dochází k závěru, že orgány EU pravděpodobně nebudou pokračovat v plánech na omezení používání automobilů na fosilní paliva (k plánovanému datu 2035), aniž by zároveň nepřijaly opatření proti Proof-of-Work kryptoměnám. V souladu s nařízením o trzích s kryptoaktivy (Markets in Crypto-assets, MiCA), které je v současné době projednáváno v Evropském parlamentu, je nyní cílovým datem pro opatření zaměřená na Proof-of-Work kryptoaktiva rok 2025.
Závěr
Tato zpráva není ani zdaleka prvním případem, kdy orgány EU zvažují zákazy zaměřené na Proof-of-Work blockchainy, jako je bitcoin. Například v dubnu zveřejněná informace odhalila, že úředníci zvažují zákaz obchodování s bitcoinem. Důvodem byla snaha omezit jeho používání a snížení jeho spotřeby energie.
Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.
EU úředníci všeho typu se už dlouho a systematicky snaží, aby EU nebyla místem k žití.. 💩
Je to banda tupounů, kteří hledí pouze na vlastní potřeby a ne na to co je potřeba.to že auta na baterky huntujou životní prostředí daleko víc než auta na klasický paliva jim nevadí. To že máte auto na tři roky a pak si koupíte nový o to jim jde.kdežto před třiceti čtyřiceti lety byli auta na dojezd půl milionu km nebo víc.
Nevíš o čem mluvíš!
A to samé je o penězích. Fiat měny. Dochází? Tak vytisknem další . Jen tak . Přichází krize a inflace? Přestanem tisknout a přidáme úroky. A najednou třeba bitcoin. Je ho jedna konečná hromada a najednou tito pánovově by měli hospodařit s tím. A aby to fungovalo. To nejde protože by nemohli kouzlit a hlavně lidi by měli přehled. To je asi kámen úrazu. Mít přehled a regulovat co lidem dovolí aby ti co to regulujou byli v pohodě.
Myslím, že slavná EU bude brzo nucena dost přehodnotit své klimatické cíle.
Bitcoin postupně upadá v zapomnění, bude mít svoje čestné místo v muzeu, tak jako ho má parní stroj. Nic na tom nezmění fanatismus ani chcaní proti větru 🙂
Kolikrát jsem to už slyšel…
Dotaz, vite co by se stalo kdyby EU zakazala BTC uplne komplet? Mozna tak drobny zachvev na cene. Jaky je pomer tezby BTC v EU vuci zbytku sveta? To asi bude pripadne rozhodovat nemyslite?
Důležitější než těžba je za kolik Evropané nakupují na burzách. Zanedbatelná částka to nebude.
A jak EU zabrani abych si koupil BTC na burze mimo EU?
napadá mě třeba zákaz převodu z banky na burzy a zpět
Zalozim si bankovni ucet u banky mimo EU a pak z te banky mimo EU si prevedu penize na burzu mimo EU. Nebo mate na mysli ze EU zakaze i prevody fiat penez na vsechny banky mimo EU :)? Takze co tu mame dal?
Na co bych prevadel neco zpet, napr. pomoci Binance karty si utratim prostredky prakticky kdykoli cokoli kdekoli.
Jednoduse neni v moci EU zakazat lidem BTC ikdyby se na hlavu staveli. Ano pripadnym zakazem BTC tim nahaze lidem nejake klacky pod nohy ale to je asi tak vsechno. Kdo bude chtit, cestu si najde i pres veskere usili dementu z EU.
No ale to je právě hroznej opruz… už teď naše banky banuji některé burzy a nešlo tam poslat peníze. Netuším, jak složitej proces je založení účtu mimo EU a naslednej výběr. Jak bych třeba zaplatil auto z toho účtu apod. Rád se nechám poučit, protože to potom budu potřebovat 🙂
Jojo jednoduche to jiste nebude, a budou se muset hledat cesty jak debilitu EU obejit s co nejmensimi nasledky, pokud neco takoveho prijde. Konkretni reseni neznam, to budu hledat az ta situace bude zcela blizka realite.
Samozrejme vetsi objemy penez bude vzdycky problem, v takovem pripade temer vzdy budete zrejme celit dokladani puvodu penez.
… no a jsme u toho 😉 jenom založit si účet v DE bance je strašný, udělat to jinde si ani nechci predstavovat. A pokud bude nad člověkem viset hrozba vězení za danovej únik nebo porušení jinyho zakona ani nemluvě :/
Je to tak, neni to tak easy jak by se na prvni pohled mohlo zdat. Asi nejlepsi by bylo emigrovat z EU, ale to asi nebude chtit kazdej delat 🙂 Ikdyz EU by si to vskutku zaslouzila.
Buďte konkrétnější. Které banky to neumožňují ?
Dovolím si tvrdit, že většina zájemců o Bitcoin nebude chtít zakládat účty u bank mimo EU.
Proč tak složitě, stačí mít Revolut či podobnou službu a je to.
Eu – 600 milionov ludi a pomerne bohatych bude mat velky vplyv na cenu. Tazba s tym nema nic spolocne
Dotaz viz vyse…
Opravdu myslíš, že parní stroj je jen v muzeu? Zkus se podívat do libovolné atomové elektrárny a zjisti si jakým způsobem se převádí teplo vyrobené reaktorem na elektřinu. A stejně to bude s BTC
Parní turbína a parní stroj jsou 2 různé věci.
Ano, přesně tak to bude s BTC. Pár jedinců se budou držet parního stroje a nepochopí, že svět je úplně jinde. To v atomové elektrárně rozhodně není parní stroj jak si ho představuješ.
Blockchain jako takový je zajímavá myšlenka, ale jeho implementace ve smyslu proof-of-work je totálni nesmysl resp. vhodny možná pro akademickou demonstraci. Pro reálné nasazení je to nevhodné. Potvrzovat něco pomocí brute force… tsts
Nejde o potvrdzovanie. Ide o bezpečnosť a monetarnu politiku l. Ak chceš vytvoriť nový btc musíš minút poriadne veľa energie v reálnom svete. To sa ale nepáči ľuďom v ECB – – oni chcú mať totiž možnosť vytvoriť peniaze iba kliknutím tlačítka.
To ze vytvoria infláciu a okrádajú všetkých občanov a najmä tých čo majú najmenej peňazí – – to ich už asi netrápi.
Celá táto story o tom ze PoW je nejaké zbytočne míňanie energie je iba zavádzanie ľudí.
Staci si pozrieť aj report btc mining council, ktory sleduje aku energiu používajú taziary a vo väčšine prípadov je to energia z obnoviteľných zdrojov.
Je predsa prirodzene ze ECB úradníci budú bojovať proti BTC.
Stále viac ľudí však chápe prečo chceme mať peniaze, ktoré nám nemôže žiaden úradník manipulovať, blokovať ani zakázať a myslím ze toto sa už nedá zastaviť. Aj cirkev sa snažila bojovať proti kníh tlači.
V múzeu neskončí BTC ale ECB 🙂
Njn, EU a její slavné výroky vytažené z prdele… Totální šílenci
Uz tem dementum z ECB udelal nekdo rozbor jakou uhlikovou stopu ma provoz ECB a vse s tim spojene v EU. Po tom zjisteni by asi museli ukončit svou činnost, rekl bych. To jsou fakt debilove, skoda slov.
Tak hlavně aby už měli ty elektrotanky, aby byli nepřemožitelnou armadou a Greta neplakala.
Super zprava. Snad se podari zakazat Bitcoin co nejdriv. Palime fosilni paliva a pachame jako lidstvo sebevrazdu, jen proto, abychom mohli spekulovat s fiktivnimi aktivy.
Mily pane, zkuste si zjistit kolik energie se vynalozi na tvorbu ruznych zcela nedulezitych produktu spolecnosti na celem svete a pak to porovnejte s energetickou narocnosti BTC a az pak tu plkejte sva moudra. Dekuji 🙂
jsem pro Evropskej, ale je to čím dál víc na hlavu postavený. Mám dojem, že zelení socialisti, kteří obsadili evropu ve velkém žijí uplne mimo realitu . Pořád doufám, že probehnou řádné volby do EU a tyhle frakce díky krizi oslabí. Už se to nedá
Kdyz jsem byl mladsi tak jsem si rikal ze je EU super projekt atd. Cim dele ziju, tak zjistuju cim dal vice, ze me EU akorat vic a vic se*e. Pozitiv minimum a negativa z nich primo srsi… Tleskam VB, ze udelala ten krok a opustila EU.
Pravdou je, že spotřeba energie cryptem je opravdu absurdní a nesrovnatelná s fiat, které se někde povaluje v databázích po serverech a transakce jsou nějaký druh EDI komunikace. Jasně, někdo namítne, že velká část crypta se těží z obnovitelných zdrojů. Možná ano, ale nebýt crypta tak se ta obnovitelná energie mohla použít pro život. Osud crypta je nevyhnutený.
Zjevně vůbec netušíte jak BTC těžaři přemýšlejí… Oni nechtějí energii, kterou chce každý, protože je drahá…
Oni těží tam kde tu energii nikdo nechce
Je to přesně naopak. Jenom díky cryptu bude nakonec veškerá energie zelená. A nebýt něj, tak tu ještě dalších padesát let pojedeme na fosilní paliva. Díky jeho energetické náročnosti vzniká totiž tlak na veřejnost, přičemž skrze crypto tečou obrovské sumy peněz. Tudíž se to poměrně rychle vyřeší. Ať si o tom představitelé vlád myslí, co chtějí.
Bitcoin cini cely bankovni systém redundantním. Ja si treba uz dnes můžu vzít za minutu hypotéku za par procent slozim li u kryptobanky bitcoin misto baraku jako zaruku. A vybiram to kreditkou ktera mi notabene plati za kazdou platbu procenta.. Pokud se spočítá kolik energie a lidského kapitálu spolyka dnes jiz přežitý zkorumpovaný bankovni systém, bude muset byt bitcoin na 100x aby tomu zacal konkurovat… V lidské historii neexistoval žádný instrument, který by dokazal z tak mala vložené energie vygenerovat takovou hodnotu jako btc za par let.. Takze btc je naopak maximálně eco friendly a na rozdil od 99.9% ostatních cryptomen ho nedokaze nikdo zastavit. Urednickum jde o moc, kterou moznost manipulace statnich měn dava. Takovych co chtěli poručit vetru desti bylo a svoboda nakonec zvítězila, a bitcoin je především svoboda…
Bezte si nakoupit bithovna vy k*eteni 😀