Počet stablecoinů držených na burzách klesl na dvouleté minimum

5
(2)

Počet stablecoinů (kryptoměn vázaných na dolar), držených na centralizovaných burzách dosáhl nejnižší hodnoty od května 2021. To lze také chápat jako známku rostoucí averze investorů vůči riziku.

Zatímco stav stablecoinů na burzách letos klesl o 44 %, cena bitcoinu (BTC) vzrostla o 70 procent.

Odliv stablecoinů z burz nabral na tempu

Podle údajů společnosti Glassnode činil v pondělí stav stablecoinů na centralizovaných burzách 21,06 miliardy. Tato analytická společnost se zaměřením na dění na blockchainu sleduje zůstatky na burzách BUSD, GUSD, HSUD, DAI, USDP, EURS, SAI, sUSD, USDT a USDC.

Od poloviny prosince, kdy celková suma ve stablecoinech uložených na burzách dosáhla rekordní výše více než 44 miliard, se snížila o více než polovinu. Zrychlení odlivu jsme mohli zejména pozorovat po únorovém zásahu amerických regulačních orgánů proti BUSD společnosti Paxos a následně po březnové volatilitě USDC.

Dick Lo, zakladatel a generální ředitel společnosti TDX Strategies, která se zabývá kvantovým obchodováním, k situaci uvedl:

Je to odrazem averze k riziku vůči stablecoinům poté, co regulátoři nařídili společnosti Paxos, aby přestala vydávat BUSD, a nedávného de-peggingu USDC. […] Došlo také k trvalému poklesu tržní kapitalizace BUSD a USDC.

Společnost Paxos přestala v únoru razit centralizovaný stablecoin BUSD vázaný na dolar, čímž vyhověla nařízení regulátora. USDC pak v březnu zaznamenal zvýšenou cenovou volatilitu poté, co jeho emitent (společnost Circle) odhalil, že drží hotovostní zůstatky v tehdy krizí postižené Silicon Valley Bank. Z celé situace nakonec nejvíce vytěžil Tether (USDT). Ten už tenkrát měl titul největšího stablecoinu na světě podle tržní hodnoty, který tak ještě podtrhl. BUSD a USDC svůj díl koláče naopak ztratily.

Nedostatek přílivu nových peněz

Investoři v posledních třech letech stále více upřednostňují stablecoiny k financování nákupů kryptoměn. Důvod je nasnadě. Svým navázáním na některou z fiat měn (nejčastěji dolar) pomáhají obejít volatilitu cen spojenou s jinými tokeny.

Klesající zůstatek stablecoinů shodný s růstem ceny bitcoinu naznačuje, že rotace peněz ze stablecoinů do BTC byla hlavním motorem letošní 70% rally této primární kryptoměny. Trh tak příliv nových peněz zatím nezaznamenal.

V loňském roce investoři zaparkovali peníze do stablecoinů, protože cyklus agresivního zvyšování úrokových sazeb Federálním rezervním systémem (Fed) zvýšil atraktivitu amerického dolaru a jeho ekvivalentů. Od konce loňského roku však motivace držet USD v souvislosti s nadějí na obnovení uvolňování likvidity oslabila.

Situaci ve své pravidelní denní zprávě o stavu trhu shrnula technologická společnost SignalPlus takto:

Z hlediska aktivity se zůstatky stablecoinů na [centralizovaných] burzách CeFi nadále zmenšují, přičemž do ekosystému vstupuje jen málo nového přírůstkového kapitálu

Závěr

Stablecoiny mají na kryptoměnovém trhu nezastupitelnou roli, kdy fungují jako jakási kotva v turbulentních kryptoměnových vodách, které se vyznačují značnou volatilitou. Možná i díky svému navázání na fiat měny se v poslední době “těší” zvýšenému zájmu regulátorů.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img