Konec Divokého západu? Parlament EU schválil návrh kryptoměnové regulace MiCA

3.5
(10)

Parlament Evropské unie schválil jako vůbec první ucelenější pravidla pro kryptoměny. EU se tak nachází v závěrečné fázi realizace nařízení MiCA. Kryptoměnový průmysl toto rozhodnutí převážně kvituje. Pozastavuje se ovšem nad vlažným přístupem USA v souvislosti se zaváděním podobných pravidel.

Evropská uniejako první region na světě přijala nejkomplexnější předpisy, jimiž se řídí širší vznikající ekosystém digitálních měn. Stalo se tak během hlasování parlamentu EU, který se pro zákon vyjádřil jasným poměrem 517 proti 38. 18 europoslanců se pak hlasování zdrželo.

MiCA: nová éra regulace kryptoměn v EU

Nyní, když je návrh zákona schválen, bude dalším významným krokem jeho doplnění do věstníku EU. Předpokládá se, že by k tomuto kroku mělo dojít přibližně v červnu. Tento přijatý návrh zákona je označován jako první svého druhu na světě. Tímto se EU dostává na přední místo v oblasti regulace kryptoměn.

Mairead McGuinnessová z Evropské komise v nedávném tweetu uvedla:

Chráníme spotřebitele a zajišťujeme finanční stabilitu a integritu trhu […] Pravidla začnou platit od příštího roku.

EU poprvé představila návrh zákona o trzích s kryptoaktivy (MiCA) již v roce 2020. Díky přijetí návrhu zákona by měli mít poskytovatelé služeb virtuálních aktiv (VASP) konečně jasno v tom, co vlastně potřebují z hlediska licenčního režimu pro to, aby mohli působit v EU.

Kromě toho budou mít emitenti stablecoinů k dispozici také pokyny týkající se požadavku na držení rezerv. To vše ve snaze zachovat likviditu ve všech oblastech.

Smíšené reakce některých zákonodárců EU na MiCA

Dá se říci, že EU udává tempo, které nejspíše budou ostatní následovat. Cílem zůstává minimalizovat dopady krachu kryptofirem a případně jim zcela zabránit. Vzhledem k tomu, že návrh MiCA byl přijat a má vstoupit v platnost příští rok, mohou se na to účastníci trhu dobře připravit a provést nezbytné úpravy.

Nutno ovšem dodat, že MiCA i když bylo hlasování poměrně jednoznačné, tak krom podpory novým pravidlům, se objevily i námitky.

Jedním ze zastánců MiCA je irský europoslanec Chris MacManus, který zdůraznil zaměření nařízení na transparentnost a ochranu spotřebitele. Vyjádřil však také svůj osobní názor, že nemá zájem na vytváření trhu s krypto aktivy, o kterých se domnívá, že mohou být použity pro kriminální aktivity.

Na druhou stranu německý europoslanec Gunnar Beck proti MiCA přímo protestoval. Podle něj přijetí MiCA kriminalizuje decentralizované finance a nastolí “totální stav finančního dohledu”. Vyjádřil také obavy ze zvýšených požadavků na podávání zpráv příslušným orgánům.

Laxní přístup USA

Zatímco EU je v závěrečné fázi uvádění MiCA do praxe, kryptoměnový průmysl se v souvislosti se zaváděním podobných pravidel pozastavuje nad ležérním přístupem USA. K tomu se vyjádřil i Stefan Berger, poslanec Parlamentu EU.

Evropské odvětví kryptoaktiv má regulační jasnost, která v zemích, jako jsou USA, neexistuje […] Sektor, který byl poškozen krachem FTX, může znovu získat důvěru.

Připomínám krach společností Three Arrows Capital (3AC), Celsius Network, FTX či Genesis. Ten ovlivnil investory v několika zemích, a jelikož se USA uchýlily k regulaci vynucováním, mnohé firmy uvažují o přesunu svých podniků do regionů s lepší regulační jasností.

Závěr

Zahlédl jsem názor, že MiCA je politicky přijatelným a funkčním kompromisem, který staví na existujících rámcích pravidel. Bylo důležité jej přijmout nyní, když je trh dostatečně vyspělý. Dává podnikatelům jednak jistotu a také brání tvůrcům politik v prudké reakci na problémy v oboru se vyskytnuvší.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.5 / 5. Počet hlasujících 10

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img