Počet futures kontraktů dosáhl nového maxima. Je to varovný signál pro Bitcoin?

5
(5)

Bitcoin se 11. března poprvé v historii vyšplhal nad 72 000 dolarů, což představuje 9,5% nárůst za poslední týden. Silný apetit obchodníků po pákovém efektu může vytvořit ideální scénář pro kaskádové likvidace.

Rallye doprovázela výrazná volatilita, což potrhuje i 4,8% intradenní nárůst na 70 055 dolarů 8. března, následovaný bleskovým 5,9% poklesem. V důsledku toho jsou bitcoinoví býci opatrní při oslavě nového historického maxima. Zejména kvůli nárůstu poptávky po pákovém efektu prostřednictvím futures kontraktů na BTC.

Poptávka po futures prudce roste

Analytici upozorňují, že open interest (OI) o futures na bitcoin v hodnotě 35,8 miliardy USD představuje riziko, protože obchodníci často nadměrně využívají pákové pozice.

Tyto údaje potvrzují zájem investorů, ale nelze je nutně považovat za býčí, protože long a short futures jsou vždy vyrovnané. Tato situace vytváří spíše volatilitu než směrovou tendenci.

Za zmínku také stojí, že největší podíl na futures na bitcoin má v současnosti Chicagská komoditní burza (CME). Předstihla tak tradiční krypto burzy, jako jsou Binance, Bybit a OKX. Jinak tomu však bylo v listopadu 2021, kdy open interest futures naposledy dosáhl vrcholu. BTC se obchodoval kolem 69 000 USD a následně za pouhých 30 dní zaznamenal pokles o 31,5 %.

Pokud tento údaj vyjádříme v BTC, zůstává open interest Bitcoinu 27 % pod svým maximem z října 2022. Přesto je současný OI o futures ve výši 495 380 BTC dostatečně významný na to, aby při kolísání ceny bitcoinu vyvolal prudké výkyvy volatility. To se také projevilo 4. března, kdy bylo zlikvidováno 325 milionů dolarů v dlouhých a krátkých pozicích s pákovým efektem.

Jak futures kontrakty ovlivňují cenu?

Otázka, zda poptávka po pákovém efektu směřuje převážně k nákupu, vyžaduje bližší zkoumání měsíčních kontraktů futures na Bitcoin. Tyto kontrakty se obvykle obchodují s mírnou prémií oproti spotovým trhům, protože prodávající požadují více peněz za odložení vypořádání. Obvykle by se futures na BTC měly obchodovat s roční prémií 5 až 10 % – což je stav známý jako contango, který je běžný napříč finančními trhy.

Bitcoinoví býci mají výhodu silných přílivů do spotových ETF a Microstrategy, která neustále nakupuje více Bitcoinů. Pokud se však maloobchodní obchodníci rozhodnou přidat a začnou investovat do těchto drahých kontraktů při ceně kolem 72 000 dolarů, market makeři a arbitrážní oddělení mohou vyvolat volatilitu, aby získali zisk z přepákových pozic.

Přestože několik velkých hráčů nemůže dlouhodobě snížit cenu Bitcoinu, skutečnost, že investoři platí týdně poplatek 2,1 % za udržení býčích sázek, přináší skutečné riziko laviny likvidací při poklesu ceny. To znamená, že při stabilním přílivu ETF se zdá být trochu přitažené za vlasy předpovídat výrazný pokles ceny pouze na základě scénáře s využitím páky.

Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img