[Seriál] Po stopách kritiků kryptoměn – Jamie Dimon – část 3.

0
(0)

A máme tu další část seriálu o kryptoměnových kriticích. Pokud jste si nestihli prohlédnout první dva články, tak neváhejte kliknout sem (o Nourielovi Roubinim) a sem (o populárním investorovi Warrenu Buffettovi). Dnes se podíváme na život dalšího kritika, jehož postoj ke kryptoměnám (zejména Bitcoinu) se postupem času vyvíjel opravdu zajímavě. Dámy a pánové, představujeme vám Jamieho Dimona.

Kdo vlastně je Jamie Dimon?

S datem narození 13. března 1956 patří Jamie Dimon v dnešní době k nejznámějším a nejvlivnějším bankéřům světa. Dokonce je jedním z mála bankéřů, který se reálně stal miliardářem díky svému povolání (tedy, pravděpodobně díky tomu). Jak se mu to ale podařilo?

Velmi dobrým začátkem bylo studium na Tufts University, kde získal titul z psychologie a ekonomiky. Dokonce získal daný titul summa cum laude, tedy s nejvyšším vyznamenáním. Později pokračoval na Harvardu, kde za dva roky skončil s dalším titulem. Následně jeho kariéra pokračovala ve společnosti American Express. Tam však dlouho nevydržel, a přece jen se nakonec rozhodl pokračovat v kariéře, na kterou se na škole připravoval.

Tip redakce: 7 úspěšných osobností, které nedokončily školu

Kariéra bankéře aneb jak vydělat miliardu

Jak jsme již zmínili, kariéru začínal v American Express spolu se svým dlouholetým kolegou a později i sokem, Sandym Weillem. Společně se později přidali do společnosti Control Data. Jako CFO tam Jamie Dimon společnosti pomohl k významnému růstu. Dále spolu ještě pracovali i pro banku Citigroup, ze které však Jamie Dimon odešel. Později se však ukázalo, že kvůli velkým sporům byl vyhozen právě svým dlouholetým kolegou a spolupracovníkem Sandym Weillem.

A jak se ukázalo, toto rozhodnutí z Citigroup bylo nakonec šťastné. Jamie Dimon totiž začal pracovat pro Bank One (v té době 5. největší banku v Americe). Tam se stal CEO, což mu později zaručilo mnohem lukrativnější nabídku. Tou byla pozice CEO a prezidenta banky JP Morgan, která odkoupila právě Bank One.

Pod “vládou” Jamieho Dimona se stala z této banky jedna z největších bank na světě (v Americe je JP Morgan banka, která spravuje nejvíce aktiv a má největší tržní kapitalizaci). To neskutečně finančně pomohlo i Jamiemu Dimonovi, jehož majetek má hodnotu vyšší než 1,3 miliardy dolarů.

Doporučujeme článek:15 nejlepších citátů o bohatství. Chorobná hamižnost i odmítání peněz vám škodí

Jamie Dimon a Bitcoin (still better love story than Twilight)

No a asi nejzajímavější část dnešního seriálu je zde. Tím je vztah Jamieho Dimona ke kryptoměnám. A ten je tedy pořádně zvláštní (minimálně řádně zamotaný). V roce 2017 se Jamie Dimon několikrát pořádně navezl do Bitcoinu. Nazval ho obrovským podvodem (což v té době pravděpodobně způsobilo pád ceny). Z pozice bankéře je taková kritika více než logická (i když není pravdivá). Tím se to celé ale jen začalo.

Zhruba v srpnu 2018 se opět vyjadřoval o tom, jak je Bitcoin podvod, před kterým už varoval. Rovněž se “těšil” z pádu ceny, o němž měl údajně předem informovat. Rétoriku však postupně začal měnit, když už v listopadu téhož roku říkal, že ho Bitcoin už absolutně nezajímá. A stále opatrnější vyjadřování od té doby pokračovalo. Některé zdroje dokonce uvádějí, že Dimon litoval, že nazval Bitcoin podvodem. Důvod tohoto celého je už ale nyní více než jasný.

Zhruba v polovině února tohoto roku totiž banka JP Morgan Chase oficiálně oznámila, že plánuje spustit svou vlastní kryptoměnu JPMorgan Coin. Zřejmě právě proto se začal Jamie Dimon velmi opatrně vyjadřovat na adresu kryptoměn, v čele s Bitcoinem.

Závěr

I přesto, že postoj Jamieho Dimona nyní může být kladný (nebo alespoň ne záporný), tak ještě před 2 lety to bylo všechno úplně jinak. Dimon v té době neměl pro Bitcoin ani za mák pochopení a spolu s dalšími kritiky se do kryptoměn pravidelně a tvrdě navážel. Ptáte se, která další jména mu v kritice kryptoměn přizvukovala? Tak sledujte náš seriál i nadále, protože už brzy vám představíme další zvučné jméno, které pro kryptoměny nemá žádná pozitivní slova.

Co číst dále?

Počet blockchainových patentů IBM vzrostl za poslední rok o 300 %

Zdroje:
edition.ccn.com
ccn.com
cointelegraph.com
wikipedia.com
forbes.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img