7 úspěšných osobností, které nedokončily školu

1
Einstein, osobnosti

V tomto článku se společně podíváme na top 7 osobností, které dosáhly úspěchu, aniž by k tomu potřebovaly formální studium. V kryptosvětě platí, že umíte jen to, co se naučíte sami, resp. co vám předají ostatní, zpravidla prostřednictvím internetu. Přestože jsme již zaznamenali první snahy (např. na Berkeley či New Yorkské univerzitě teoreticky můžete navštívit přednášku o Bitcoinu), tak dosud prakticky neexistuje žádná škola, která by vám v této oblasti dokázala poskytnout vzdělání. Nic si z toho ale nedělejte, jak se nyní ukazuje, ti největší velikáni k úspěchu školní vzdělání obvykle nepotřebují.

Předem musím podotknout, že účelem tohoto článku rozhodně není to, aby všichni studenti po jeho přečtení ukončili svá studia. Jde spíš o to si uvědomit, že většina škol již dávno neodráží potřeby moderního světa, a proto je na každém z nás, abychom se vzdělávali i mimoškolně, resp. i po jejím dokončení. To skutečné vzdělání na vás totiž obvykle čeká až tam venku.

Dovolujeme si nabídnout náš článek Co je úspěch a jak ho dosáhnout

Thomas Alva Edison

Učitelé se mu vysmívali a říkali o něm, že je zmatený. V dospělosti byl tím, kdo vybudoval první elektrárnu a první distribuční soustavu, jakož i první žárovku a řadu dalších vynálezů. To vše díky přirozené zvídavosti a bez ústavního vzdělání.

Albert Einstein?

Tento neobyčejně velkolepý vědec, držitel Nobelovy ceny za fyziku, který se proslavil především svou obecnou teorií relativity, byl geniálním dítětem. Ve škole se mu dařilo, ale trápily ho neshody s učiteli. Byl odpůrcem bezduchého memorování a učitelé ho považovali za drzouna. Jeden z nich mu dokonce sdělil, že je ve fyzice beznadějný a měl by se tedy zaměřit na něco jiného. Přesto, a navzdory rozšířeným fámám, vysokou školu dokončil. Z matematiky i fyziky měl za 6, což znamenalo nejvyšší hodnocení. V našem článku tak představuje výjimku (do součtu není započítán).

Henry Ford

Jméno tohoto pána se stalo značkou, kterou dodnes nesou miliony automobilů, jezdících po celém světě. Byl nejen průkopníkem automobilového průmyslu, ale má svůj díl zásluhy i na průmyslové revoluci. Jako první totiž zavedl pásovou linku. Rozhodl se nestudovat a od 16 let již pracoval jako mechanik.

Bill Gates

Aktuálně druhý nejbohatší člověk světa školu ke svému úspěchu nepotřeboval. Harvardská univerzita mu sice udělila čestný doktorát, ale až v jeho 51 letech. Celých 32 let poté, co školu opustil, tedy v době, když už byl díky Microsoftu desítky let miliardářem.

Tip redakce Bohatství se neukrývá jen v kryptoměnách

Steve Jobs

“Ovce v davu nevynikne,” prohlásil a odešel ze školy, aby se mohl naplno věnovat firmě, kterou v 16 letech založil z garáže svých rodičů. Jistě nikomu z vás nemusím úspěch jeho firmy Apple představovat. Formální studium si nežádal, na (některé) přednášky, které ho zajímaly, ale chodil.

Abraham Lincoln

Asi znáte 16. amerického prezidenta. Co ale možná nevíte je, že nikdy řádně nechodil do školy a vzdělával se především sám. Přesto se stal jedním z historicky nejoblíbenějších amerických prezidentů.

Mohlo by vás zajímat Co nás pojí a proč jsme v kryptosvětě

Nikola Tesla

O Teslovi jsme pro vás nedávno vydali článek. Objevy a vynálezy tohoto génia jsou fenomenální, o to větším překvapením může být, že ani on nedokončil studium, a to na Karlově univerzitě v Praze, kterou po smrti otce opustil. Nenechte se však mýlit, jeho studijní výsledky byly výborné.

Mark Zuckerberg

Jistě znáte spoluzakladatele Facebooku, který se díky tomuto projektu stal miliardářem. Paradoxem je, že jeho sociální síť, která ho (i ostatní) měla spojit se zbytkem studentů a studentek Harvardu, se pro něj brzy stala lístkem na svobodu ze školních lavic. Mark tak opustil školu i spolužáky, pro které byl vlastně Facebook původně zakládán. Není však pochyb o tom, že to v jeho případě bylo správné rozhodnutí.

Zdroje:
ekonomika.idnes.cz/gates-dostal-diplom-z-harvardu-cekal-na-nej-30-let
technet.idnes.cz/albert-einstein-skola
svobodauceni.cz/clanek/nemit-skolu-nevadi/
firstclass.cz/mysleni-bohatych/miliardarem-i-bez-vzdelani-proc-k-bohatstvi-vede-jednoduchost/
wikipedia.org/wiki/Albert_Einstein
wikipedia.org/wiki/Nikola_Tesla
wikipedia.org/wiki/Mark_Zuckerberg

1
Komentujte

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Václav Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Václav
Host
Václav

No Edison toho moc nevymyslel, snad jen elektrické křeslo, teorie relativity patří https://www.google.com/search?q=mileva+maric&oq=mileva&aqs=chrome.1.69i57j0l3.5089j0j7&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8#imgrc=_ tuším, že snad přítelkyně Nikoly Tesly u kterého možná čerpala inspiraci, faktem však je, že první provedla teoretické propočty, jež se později potvrdily.