Peter Thiel varuje: “Bitcoin může být čínská finanční zbraň proti USA”

5
(2)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Peter Thiel, konzervativní miliardář a spoluzakladatel PayPalu, řekl na začátku roku 2018: „Kryptoměna je liberální, AI je komunistická.“ Mluvil konkrétně o decentralizaci a centralizaci.

Nenávist vůči kryptoměnám

Kryptoměny jsou obvykle open-source, což znamená, že k nim může přispět kdokoli s technickými schopnostmi. Navíc kdokoli nespokojený s trajektorií dané kryptoměny ji může „rozdvojit“ a vytvořit novou minci. Kryptoměny jsou také navrženy tak, aby byly mimo dosah vlády, i když samozřejmě úřady doufají, že tento stav nebude trvat dlouho.

Mezitím se umělá inteligence spoléhá na velká data a velká data shromažďují velké entity. Dostatečně silná AI by mohla realizovat sen byrokrata například o přesné předpovědi výnosů brambor od farmářů měsíce předem.

Není tedy divu, že miliardář tehdy řekl:

„Čínská komunistická strana nenávidí kryptoměny a miluje AI.“

Apple jako problém

Nyní, o tři roky později, se Peter Thiel připojil k bývalému ministru zahraničí Mikeovi Pompeovi a bývalému poradci Národní bezpečnostní agentury Robertovi C. O’Brienovi během virtuálního kulatého stolu, organizovaného Nadací Richarda Nixona, aby diskutovali o problematických vazbách s Čínou.

Někteří navrhli, že vystoupení s Pompeem by mohlo mít důsledky pro prezidentské volby v roce 2024. Bývalý ministr zahraničí je obecně považován za možného kandidáta za republikány.

Kromě jeho komentářů Thiel považuje Apple za „pravděpodobně jedinou technologickou společnost, která je strukturálně skutečným problémem“ pro zájmy USA, a dodává:

„Apple je ten, který má skutečné synergie s Čínou.“

Thiel tak upoutal pozornost, protože podle všeho naléhal na vládu USA, aby zvážila přísnější předpisy konkrétně proti Číně.

Ztráta centralizované vlády

Podle jeho názoru se Číně nelíbí, že USA má rezervní měnu. Čína prý nechce, aby se z Renminbi stala rezervní měna, protože by si pak museli otevřít svůj kapitálový účet a hrozila by jim ztráta centralizované kontroly.

Na euro by se dle Thiela dalo pohlížet jako na potenciální čínskou zbraň proti dolaru, ačkoli poslední desetiletí to tak nefungovalo. Pak Thiel přesunul svou pozornost konkrétně na krypto:

“Zajímalo by mě, zda by v tomto okamžiku měl být Bitcoin částečně považován za čínskou finanční zbraň proti USA. Ohrožuje nekryté peníze, ale zvláště ohrožuje americký dolar.”

Zatímco jüan po většinu minulého roku posiloval proti svým fiat konkurentům, vůči Bitcoinu dramaticky oslaboval.

Závěr

Co myslíte vy? Je AI skutečně svým založením komunistická, zatímco kryptoměny jsou liberální?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img