Pět faktů, které potřebujete vědět ohledně DCEP a čínské digitální měny

0
(0)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

DCEP se v poslední době stalo jedním z módních slov v blockchainovém prostoru, protože zkušební rozhraní digitálního jüanu, které nabízí Agricultural Bank of China (ABC), figurovalo v posledních týdnech v mnoha titulcích doma i v zahraničí. Zatímco projekt Libra, podporovaný Facebookem, ukrajoval ze svého původního plánu kvůli zmatení globálních regulátorů, Čína rozšiřuje svůj projekt digitální měny a údajně vydala svou první aplikaci DCEP v Suzhou.

Co je DCEP?

DCEP, elektronická platba v digitální měně, je projekt digitální měny centrální banky (CBDC) vedený Čínskou lidovou bankou. Tento plán je součástí reakce na snahu prezidenta Xi Jinpinga “využít příležitosti” technologie blockchain. Digitální jüan je strukturován na dvoustupňový měnový systém:
1. centrální banka vydá CBDC pro komerční banky
2. komerční banka vydá CBDC se zaměřením na veřejnost.

Proč jej Čína vyvinula

Čínský projekt DCEP začal již v roce 2014, kdy PBOC založil výzkumný tým specializující se na kryptoměny a v roce 2017 založil Výzkumný ústav digitální měny.

Možná se divíte, proč čínská vláda vyvinula svou digitální měnu, když mobilní platby jsou pro mnoho čínských občanů již součástí každodenního života. Náměstek ředitele platebního oddělení PBOC, Mu Changchun, odpověděl.

“Je to ochrana naší měnové suverenity a právního postavení měny. Musíme plánovat na horší časy.“

Mu také zdůraznil, že DCEP není určen ke kopírování Libry a bude vázán 1:1 na RMB.

Klady

Oproti fyzickým penězům má DCEP výrazné výhody. Pro vládu by digitální jüan mohl eliminovat náklady na tisk peněz.

Pro komerční banky by DCEP mohl znamenat více peněžních transakcí s nižšími náklady, zvýšení obchodní inovace a zároveň minimalizaci rizika.

Veřejnost by DCEP mohl chránit před nepřímými transakčními poplatky za mezibankovní převody. Domácí a přeshraniční platby budou také mnohem jednodušší.

Co to znamená pro kryptotrhy

Možná to je v nejlepším zájmu kryptotrhu. Dokážeme si představit, že spuštění DCEP rozšíří přijímání technologie blockchainu společností a sníží předsudky lidí proti ní. Díky lepšímu porozumění a skutečným aplikacím této průlomové technologie se může tradiční investiční komunita stát otevřenější investicím do blockchainu. Tento potenciální posun postojů by mohl mít pozitivní dopad na existující kryptoprostor. Přestože existují obavy ohledně současného prostoru se stablecoiny, zdá se, že je příliš brzy předpovídat, jak by DCEP mohl ovlivnit trhy se stablecoiny.

Co můžeme očekávat, pokud jde o CBDC

Můžeme předvídat, že po Číně skočí na rozjetý vůz CBDC více zemí a regionů a USA by mohly být jednou z nich. S ohledem na pandemii COVID-19 diskutovali někteří zákonodárci USA o tom, jak by digitální dolar mohl být součástí stimulačního balíčku.

ECB také zaujala aktivnější přístup ohledně studie disponování EUR s podporou blockchainu.

Mezitím v Hongkongu bývalý generální ředitel HKMA navrhl, aby byla propagována digitální měna pokrývající čtyři regiony (Čína, Japonsko, Korea a Hongkong). Domnívá se, že tato iniciativa nejen sníží nepříjemnosti přeshraničních plateb pro podniky, ale také vyřeší hospodářskou stagnaci ve východní Asii.

Závěr

Nyní, když se zdá, že oficiální spuštění DCEP je hned za rohem, měli bychom se připravit na digitální, pohodlnější a lepší budoucnost? Co si o DCEP a obecně o CBDC myslíte vy?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img