Formou CBDC mohou vlády podpořit používání soukromých kryptoměn

0
(0)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Ke zlepšení adopce kryptoměn se mnohokrát uvádí potřeba transparentní a robustní regulační infrastruktury. Odpovědí na tuto otázku regulace je vytvoření CBDC. Zatímco krypto má mnoho výhod, vyplývajících z decentralizované povahy, vlády si stále cení kontroly a centralizace, alespoň pokud jde o digitální aktiva.

Larry White, senior člen centra měnových a finančních alternativ Cato Institute, během své interakce v nedávném podcastu hovořil o kryptu, CBDC a co to znamená pro bankovní svět. Zdůraznil také některé základní problémy ohledně bitcoinového bankovního systému a rozvinul myšlenku volného bankovnictví.

White zdůraznil:

„Omezení bankovních služeb, které bylo způsobeno rozdáváním malých monopolů, vedlo k lidovému reformnímu hnutí, které nazýváme svobodné, neboli volné bankovnictví.“

V mnoha ohledech lze tvrdit, že vytvoření kryptoměn představuje opět boj, který rezonuje s mnoha požadavky, které hnutí volného bankovnictví hledalo.

Zatímco na kryptoměny se vlády po celém světě dívají podobně jako na „divoký západ“, protože nejsou kontrolovány jediným ústředním orgánem, CBDC jsou často projektovány jako východisko, které tento problém řeší.

Offshore bankovnictví

White nicméně zdůraznil, že offshore bankovnictví bylo vždy prostředkem volného bankovnictví ve finančním systému.

„Dnes máme něco ve formě relativně neregulovaného bankovnictví. A to je offshore bankovnictví.”

Offshore banky se specializují na poskytování bankovních služeb osobám, které nejsou rezidenty daného státu. To, čeho se vlády obávají, že krypto umožní, vlastně již existuje ve formě offshore bankovnictví v určitých daňových rájích. Svým způsobem lze na CBDC pohlížet jako na reakci vlád na vytvoření soukromých měn, které nemají žádnou pravomoc.

Vývoj CBDC

Nedávná zpráva BIS ve skutečnosti studovala pokrok dosažený ve vývoji CBDC a zdůraznila:

„Přibližně 40 % centrálních bank pokročilo od koncepčního výzkumu k experimentům nebo konceptům a dalších 10 % vyvinulo pilotní projekty.“

Pokud jde o mandát, zda centrální banka může vydat CBDC, stále existuje určitá nejistota, pokud jde o regulační otázky. V posledních třech letech však došlo k poklesu této regulační nejasnosti.

V mnoha ohledech vedl rozvoj krypta také k tomu, že si podnikatelé uvědomili, že mohou ve finančním prostoru konkurovat vládě. White k tomuto zdůraznil, jak jsou peníze na volném trhu vždy spojeny se zlatým standardem. U kryptoměn, jako je Bitcoin, se to stává velkým problémem.

Závěr

Centrální banky rozvíjejícího se hospodářství pracují na CBDC s cílem snížit místní závislost na hotovosti. Centrální banky vyspělé ekonomiky se více zabývají finančním začleňováním a jejich cílem je poskytnout široké veřejnosti lepší přístup k penězům a zároveň využít novou technologii ve svůj vlastní prospěch. Ať je motivace jakákoliv, CBDC budou ve světě bankovnictví představovat výrazný pokrok a bezpochyby povedou i k rychlejší adopci kryptoměn.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img