Pamatujete na TON? Mezinárodní šachová federace na něm spustí vlastní tržiště NFT

4.3
(3)

Zprávy a souhrny

Jen pár dní před zahájením mistrovstvím světa Mezinárodní šachové federace, které se tento a příští měsíc koná v Dubaji, oznámila Mezinárodní šachová federace (FIDE) partnerství s TON labs, jehož cílem je spustit nové tržiště NFT, které bude samozřejmě věnováno šachovému sportu.

ChessNFT.com bude nabízet digitální umělecké a sběratelské předměty s ikonickými momenty šachu.

Šachová federace vstoupila na cestu digitalizace

Šachy, jedna z nejstarších her, která má obrovskou fanouškovskou základnu, zaznamenaly obnovení popularity poté, co je minisérie „The Queen’s Gambit“ společnosti Netflix z roku 2020 zařadila do globálního kulturního povědomí.

„FIDE  zahájila vzrušující a ambiciózní cestu digitalizace, která má šachovým nadšencům po celém světě přinést nové zážitky a příležitosti […] Jsme nadšeni, že jedním z prvních kroků bude komplexní trh NFT, který přijde právě v době zápasu o titul mistra světa v Dubaji.“

– uvedl prezident FIDE, Arkadij Dvorkovič, v tiskové zprávě.

Pro ty, kteří šachy tolik nesledují, dodávám, že FIDE byla založena v roce 1924 v Paříži a sdružuje 195 národních šachových asociací z celého světa.

TON a jeho peripetie

TON je pak odnoží neúspěšné sítě Telegram Open Network. Populární messengerová aplikace Telegram, která za tímto úsilím stála, se v roce 2020 dostala do vyšetřování Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) poté, co agentura označila její nativní token GRAM jako cenný papír.

Jistou zajímavostí je fakt, že ačkoli TON nikdy nepřekročil fázi testnetu, v květnu 2020 pomohla společnost TON Labs spustit blockchain Free TON, který právě využívá open-source kód původního protokolu TON.

K plánovanému spuštění NFT tržiště se vyjádřil také spoluzakladatel a generální ředitel společnosti TON Labs Alexander Filatov:

„Spojení klasického a všeobecně oblíbeného šachového sportu se světem blockchainu a kryptografie má schopnost dostat šachy do popředí zájmu zcela nové kohorty fanoušků po celém světě“

Filatov dále uvedl, že TON Labs a FIDE umožňují širší šachové komunitě prozkoumat svou vášeň v jedinečné, plně decentralizované, digitální podobě prostřednictvím NFT.

Závěr

Není to poprvé, co se šachy potkaly s kryptoměnami. V roce 2019 například FIDE, ve spolupráci s Algorand, spustila v německém Hamburku pop-up muzeum věnované historii blockchainu. Tentýž měsíc World Chess oznámil společně s Algorandem nabídku security tokenů.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Rádi vás také přivítáme na našem oficiálním discord serveru ZDE.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: