Pamatujete na TON? Mezinárodní šachová federace na něm spustí vlastní tržiště NFT

4.3
(3)

Jen pár dní před zahájením mistrovstvím světa Mezinárodní šachové federace, které se tento a příští měsíc koná v Dubaji, oznámila Mezinárodní šachová federace (FIDE) partnerství s TON labs, jehož cílem je spustit nové tržiště NFT, které bude samozřejmě věnováno šachovému sportu.

ChessNFT.com bude nabízet digitální umělecké a sběratelské předměty s ikonickými momenty šachu.

Šachová federace vstoupila na cestu digitalizace

Šachy, jedna z nejstarších her, která má obrovskou fanouškovskou základnu, zaznamenaly obnovení popularity poté, co je minisérie “The Queen’s Gambit” společnosti Netflix z roku 2020 zařadila do globálního kulturního povědomí.

“FIDE  zahájila vzrušující a ambiciózní cestu digitalizace, která má šachovým nadšencům po celém světě přinést nové zážitky a příležitosti […] Jsme nadšeni, že jedním z prvních kroků bude komplexní trh NFT, který přijde právě v době zápasu o titul mistra světa v Dubaji.”

– uvedl prezident FIDE, Arkadij Dvorkovič, v tiskové zprávě.

Pro ty, kteří šachy tolik nesledují, dodávám, že FIDE byla založena v roce 1924 v Paříži a sdružuje 195 národních šachových asociací z celého světa.

TON a jeho peripetie

TON je pak odnoží neúspěšné sítě Telegram Open Network. Populární messengerová aplikace Telegram, která za tímto úsilím stála, se v roce 2020 dostala do vyšetřování Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) poté, co agentura označila její nativní token GRAM jako cenný papír.

Jistou zajímavostí je fakt, že ačkoli TON nikdy nepřekročil fázi testnetu, v květnu 2020 pomohla společnost TON Labs spustit blockchain Free TON, který právě využívá open-source kód původního protokolu TON.

K plánovanému spuštění NFT tržiště se vyjádřil také spoluzakladatel a generální ředitel společnosti TON Labs Alexander Filatov:

“Spojení klasického a všeobecně oblíbeného šachového sportu se světem blockchainu a kryptografie má schopnost dostat šachy do popředí zájmu zcela nové kohorty fanoušků po celém světě”

Filatov dále uvedl, že TON Labs a FIDE umožňují širší šachové komunitě prozkoumat svou vášeň v jedinečné, plně decentralizované, digitální podobě prostřednictvím NFT.

Závěr

Není to poprvé, co se šachy potkaly s kryptoměnami. V roce 2019 například FIDE, ve spolupráci s Algorand, spustila v německém Hamburku pop-up muzeum věnované historii blockchainu. Tentýž měsíc World Chess oznámil společně s Algorandem nabídku security tokenů.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Rádi vás také přivítáme na našem oficiálním discord serveru ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img