Telegram se právě vzdal GRAM tokenů po válce s regulátorem, končí tím příběh TON?

4
(4)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Telegram vzdává svou dlouhou bitvu s regulátorem a oznámil konec Telegram Open Network (TON) a GRAMů, alespoň pokud jde o účast společnosti na projektu.

Telegram se loučí se svými tokeny

CEO společnosti provozující populární sociální platformu Telegram oznámil konec Telegram Open Network a Gram tokenů po bezútěšné regulační bitvě. Generální ředitel Telegramu Pavel Durov však není s výsledkem spokojen. Uvedl, že americký soud narušuje svrchovanost globálních jurisdikcí.

V příspěvku nazvaném „Co bylo TON a proč je po všem,“ Durov sdělil, že toto rozhodnutí učinili poté, co soud v USA Telegramu zakázal distribuovat tokeny GRAM kdekoli na světě. Uvedl:

„Americký soud prohlásil, že gramy nelze distribuovat nejen ve Spojených státech, ale celosvětově. Proč? Protože se uvádí, že americký občan by po spuštění mohl najít nějaký způsob přístupu na platformu TON. Aby se tomu zabránilo, nemělo by být dovoleno distribuovat gramy kdekoli na světě – dokonce i když se zdá, že každá jiná země na planetě nemá s TONem nejmenší problém.“

USA má příliš velký vliv

Zdá se tedy, že ačkoli společnost oznámila konec zapojení v projektu celosvětově, činí to v podstatě z donucení v důsledku regulací a tahanic výlučně v USA. Tuto skutečnost CEO Telegramu ostře kritizoval. Pavel Durov uvedl, že globální komunita je závislá na USA, pokud jde o finance a technologie. V podstatě to podle něj není demokratické, říká totiž, že:

„Bohužel, my – 96 % světové populace žijící kdekoli jinde – jsme závislí na rozhodovacích orgánech zvolených 4 % obyvatel USA.”

Regulátor, potažmo vláda USA, dle šéfa Telegramu usiluje o zabránění spuštění projektu založeného na principech decentralizace, po vzoru Bitcoinu či Etherea. Navíc při tom narušuje svrchovanost jiných jurisdikcí po celém světě.

„Toto soudní rozhodnutí znamená, že jiné země nemají svrchovanost, aby rozhodovaly o tom, co je dobré a co je špatné pro jejich vlastní občany. Pokud by se USA náhle rozhodly zakázat kávu a požadovaly, aby byly kavárny v Itálii uzavřeny, protože by tam mohl přijít nějaký Američan – pochybujeme, že by s tím někdo souhlasil.

Tip: Telegram po ICO debaklu nabízí investorům peníze z ICO zpět

Závěr

CEO Telegramu se neubránil ostré kritice USA a samotného soudu, který vydal předběžné opatření bránící spuštění gramů a blockchainu TON kdekoli na světě. Samotný boj s regulátorem však nyní společnost vzdává. Připomeňme, že komise SEC podala žalobu proti Telegramu v říjnu 2019. Bylo to jen několik dní před tím, než firma plánovala spuštění sítě TON. Odchod Telegramu však nemusí znamenat úplný konec pro TON, který by jako open source projekt mohla nezávisle na společnosti provozovat komunita, která se kolem něj postupně vytvořila.

„Budeme nadále vyvíjet, budovat a distribuovat TON po celém světě. Dostaneme to do rukou milionů lidí. Protože to je ten pravý cíl!“ To jsou slova Mitja Goroshevskyho, klíčového člena komunity Free TON a CTO v TON Labs. Nezávislá komunita validátorů ve skutečnosti údajně spustila blockchain TON nezávisle na Telegramu již 7. května.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img