Telegram po ICO debaklu nabízí investorům peníze z ICO zpět

0
Telegram,

Facebook, který sklidil největší pozornost médií, politiků a regulatorů, není zdaleka jedinou sociální platformou, která se pokusila o vlastní kryptoměnu. Telegram měl své ICO již v roce 2018.

Proč Telegram nevydal tokeny

V roce 2018 vybral Telegram od investorů 1,7 miliardy dolarů. ICO tokenů Gram nebyl podvod, narozdíl od mnoha dalších se na spuštění sítě TON a tokenů Gram se usilovně pracovalo a zřejmě stále pracuje. Kryptoměna měla být integrována do sociální platformy s více než 400 miliony uživatelů.

V roce 2019 proti projektu zakročila americká komise pro cenné papíry a burzy (SEC). Prvotní nabídku tokenů Gram označila za neregistrovanou a nepovolenou nabídku cenných papírů a projekt nemohl být spuštěn. Spor se dostal k soudu, kde se Telegram snaží dokázat, že jeho tokeny nepodléhají schválení SEC.

30. dubna pak Telegram zmeškal další termín distribuce gramů. Svým investorům oznámil:

„Bohužel, s ohledem na nedávné rozhodnutí okresního soudu v USA vám nemůžeme vydat gramy do termínu 30. dubna.” 

Vrátíme vám peníze

Jelikož soud nedávno vydal předběžné opatření, které zakazuje distribuci gramů i mimo území USA, Telegram musel zahájení opět odložit. Většina vybraných prostředků (cca1,3 mld. $) přitom pochází od investorů mimo USA, kteří tak nyní taktéž závisí na rozhodnutí amerického soudu.

Investoři nyní mají možnost získat své peníze vložené do ICO zpět. Nebude to však až tak jednoduché. Platforma jim poskytne ne výběr ze dvou možností. Buď si můžou na vyžádání nechat vyplatit 72 % svých vkladů hned, nebo se můžou rozhodnout počkat rok.

V druhém případě pak za svou trpělivost získají 10% bonus a obdrží tak celkem 110 % své investice. Telegram uvedl:

„Jako projev vděčnosti za projevenou důvěru v TON vám také nabízíme alternativní možnost získat 110 % původní investice do 30. dubna 2021. […] Podrobné dokumenty popisující tuto možnost, včetně smlouvy o půjčce, budou brzy poskytnuty těm, kdo projeví zájem.“

Závěr

ICO Telegramu by se z důvodu nepříliš zvládnuté regulační otázky vedoucí k opakovanému odkladu spuštění dalo označit jako debakl. Stále není jisté, zda kdy dojde ke spuštění a budeme si muset počkat, jak rozhodne soud. Nejpozdější termín spuštění byl prodloužen o rok, na duben 2021. Podle některých kryptonadšenců by sociální platforma měla raději implementovat Bitcoin.

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře