Algorand je blockchainová platforma, která využívá nahodilost v procesu výběru jak nových tvůrců bloků, tak ověřovatelů. Tím je dosažena vysoká míra decentralizace, která nám chybí u projektů, kde je počet navrhovatelů nebo ověřovatelů bloků omezen a nezřídka je pod vlivem jedné nebo několika entit. Algorand využívá vlastní algoritmus s názvem Pure Proof of Stake, jedná se o vylepšený Byzantine Agreement.
Algorand a dosažení blockchainového trilema
Využitím náhody je odstraněna kryptografická soutěž při hledání náhodného čísla (nonce), jak ji známe třeba u Bitcoinu a algoritmu Proof of Work. U Algorandu jsou konkrétně využity Verifiable Random Functions (VRF), které zaručí, že je tento proces bezpečný a ověřitelný zároveň. Tím je dosaženo takzvané blockchainové trilema, které poprvé zmínil Vitalik Buterin. Blockchain Algorandu je tedy zároveň škálovatelný, bezpečný a decentralizovaný.
Každý nový blok je generován ve dvou krocích. V tom prvním je náhodně (díky VRF) vybrán maximálně jeden uživatel, která má právo blok navrhnout. Poté je opět náhodně vybrána skupina 1000 uživatelů, kteří platnost daného bloku ověřují. Pokud se většinově shodnou na tom, že navrhovatel bloku jednal čestně, tak blok schválí a ten je okamžitě zapsán do blockchainu. Finalita bloku je někde mezi 4-5 sekundami, pokud se však nestane to, že se ověřovatelé shodnou na tom, že je blok neplatný, např. při podezření na nekalé chování daného navrhovatele. V takovém případě je ihned vybrán úplně nový navrhovatel a také nová skupinka ověřovatelů a celý proces se opakuje znovu.
Díky tomu, že je vždy vybrán pouze jeden uživatel, nehrozí forkování blockchainu, jako známe třeba u Bitcoinu v případě, že více těžařů připojí k blockchainu jiný blok.
Algorand má implementovány i některé další funkcionality, kterými jsou např. Layer2, která úroveň škálování první vrstvy ještě umocňuje a zároveň umožňuje smart kontrakty s určitou mírou soukromí.
Algorand je také rájem pro stablecoiny, které jsou mimo jiné klíčové pro DeFi služby. Na Algorandu běží oba dva nejvýznamnější stablecoiny USDT a USDC a oproti jejich ekvivalentům na síti Ethereum mají mnohem nižší poplatky za transakci a také těží z vyšší propustnosti sítě. V plánech je také přidání stablecoinu QCAD, což je digitální ekvivalent Kanadského dolaru.
Nově uzavíraná partnerství jsou další z předností Algorandu. Spolupráce s AssetBlock umožňuje tokenizaci nemovitostí, partnerství s Meld Gold zase Algorandu dává šanci tokenizovat na blockchainu zlato. Algorand vstoupil také do The Blockchain Game Alliance, čímž začal být aktivní v online-blockchain herním průmyslu. Na blockchainu Algorand mohou taktéž vznikat NFT tokeny, kterými mohou být právě herní předměty (vzpomeňme na CryptoKittes na Ethereu), digitální umění, certifikáty nebo digitalizované faktury. Algorand také pracuje aktuálně na 16ti CBDC (digitální měny centrálních bank), první vydanou bude pravděpodobně národní měna SOV Marshallových ostrovů.
ALGO token
Algorand využívá v síti svůj vlastní token ALGO. Transakce na blockchainu je zpoplatněna, avšak cena je velice nízká. Ve srovnání s GAS fees na Ethereu v současné době je to částka „blížící se nule“, tedy vhodná i pro mikrotransakce.
Aktuálně je cena za 1 ALGO na hodnotě 1,2 USD, celková tržní kapitalizace činí 3 137 mil. USD, což z Algorandu dělá 36. nejvýše kapitalizovanou kryptoměnu dle webu CoinMarketCap.
Staking ALGO
Díky využití algoritmu Pure Proof of Stake mají vlastníci tokenů možnost svoje ALGO stakovat. Buďto v oficiální peněžence Algorand Wallet, nebo v dalších jako Atomic Wallet či Coinomi.
Stakovat ALGO můžete také na burzách jako Binance, Huobi, nebo Coinbase Pro, ale tyto custodial řešení samozřejmě nedoporučujeme, protože na burze nejste vlastníci privátních klíčů ke kryptoměnám.
Aktuálně činí hodnota za staking cca 5,99 % dle webu stakingrewards.com.
Programovací jazyk Teal
Algorand používá k programování inteligentních smluv jazyk TEAL (Transaction Execution Approwal Language), který umožňuje naprogramování takových věcí jako escrow, crowdfunding, kolaterizovaný dluh, decentralizované burzy nebo umožňuje propojení s oracles a off-chain daty. Programovací jazyk TEAL je Turingovsky nekompletní, což jej odlišuje např. od Solidity, jež se používá k programování smart contracts u Etherea. TEAL poskytuje jednoduchost (snadné psaní a debugování kódu) a zároveň optimalizuje čas provedení funkcí a zabezpečení.
Jak víme z minulosti, díky Turingovské kompletnosti funkcí smart kontraktů Etherea byl realizován DAO hack, stejně tak znamenalo otevření dveří hackerům tzv. Constantinople upgrade Etherea.
Tým stojící za Algorandem
Zakladatelem Algorandu je Silvio Micali, univerzitní profesor katedry elektrotechniky a informatiky na MIT, kde vyučuje od roku 1983. Silvio se již několik desítek let zaměřuje na kryptografii, generování pseudonáhodných informací, Zero-Knowledge a blockchain. Micali je společně se Shafi Goldwasserovou prvním představitelem probabilistického šifrování a spoluautorem Zero-Knowledge Proofs z roku 1989. Již zmiňované Verifiable Random Functions objevil Micali v roce 1999 společně s Michaelem O. Rabinem a Salilem P. Vadhanem. V roce 2012 obdržel společně s profesorkou Goldwasserovou, která také pracuje na projektu Algorand, Turingovo ocenění, které je v odborných kruzích označováno za „Nobelovu cenu informatiky“.
Skutečného laureáta Nobelovy ceny však má Algorand ve svém středu také. Je jím Paul Milgrom, který obdržel Nobelovu cenu za ekonomii v roce 2020 za zlepšení teorie aukcí a vynálezů nových formátů aukcí.
Kromě těchto akademických osobností má Algorand ve svém vedení také úspěšné byznysmeny, jako je CEO Steve Kokinos, spoluzakladatelem společností jako Fuze, BladeLogic nebo WebYes. Nebo třeba W. Sean Ford, který dříve působil v roli marketingového ředitele LogMeIn odpovědného za globální marketingovou strategii, produktový marketing a komunikaci.
Odkazy
⦁ Web Algorand.com ⦁ ZDE
⦁ Facebooková komunita Algorand CZ/SK ⦁ ZDE
⦁ Telegramová skupina Algorand CZ/SK ⦁ ZDE
Závěr
Algorand se vydal jiným směrem než většina projektů, které pouze kopírují Ethereum. Osobně si myslím, že Ethereum je a bude stále jedním z nejvýznamnějších hráčů v tomto prostoru, ale projekty, které se vydaly cestou být např. „rychlejším Ethereem při současném obětování míry decentralizace“ nepřináší takovou přidanou hodnotu celému ekosystému jako ty, které přichází s nějakým novým řešením.
Algorand je díky využití algoritmu Pure Proof of Stake k uzavření konsensu v síti projektem, který se nachází v ideální rovnováze tzv. blockchainového trilema. Má dobré škálování, míru decentralizace i zabezpečení. Zároveň má za sebou silný tým akademiků, vývojářů i byznysmenů, který se již dobře orientuje v blockchainovém prostředí.
Velkou výhodou pro úspěch na DeFi scéně může být i to, že na Algorandu aktuálně běží už dva nejvíce kapitalizované stablecoiny – USDT a USDC. V plánu je také propojení s Polkadot díky využití Moonbeam bridge, což umožní Algorandu interagovat v rámci celého Polkadot ekosystému.
Algorand však jako většina smart contracts blockchainů i nadále tahá za kratší provázek ve srovnání s Ethereem, které má zkrátka stále obrovský náskok díky síťovému efektu. Vždyť od samotného spuštění režimu Frontier již uplynulo více než pět let! Pokud navíc proběhne hladce a dle časových předpokladů přechod na Proof of Stake, projektům jako Algorand ubyde jedna z výhod, kterou je v současné době lepší škálovatelnost transakcí. Ethereum je zkrátka právem na pozici druhé nejvíce kapitalizované kryptoměny. Pro Algorand je tedy velká výzva se s touto situací popasovat a ukrojit alespoň část podílu Etherea na celkovém trhu smart kontraktů a DeFi.
Používat slovo trilema u projektu, kde sám autor uvádí, že má dobrou míru škálovatelnosti je dost přehnané. Nevím o žádném DLT projektu, který vyřešil trilema. Algorand to řeší, že vybere náhodně jednoho producenta bloku. Pořád se jendá o linearní blockchain, který má své limity ve škálovatelnosti by design.