Jak chránit své kryptoměny při zvýšeném riziku centralizovaných burz?

5
(1)
Ivo Čechman
Ivo Čechman
Jsem dlouhodobým technologickým nadšencem do kryptoměn, kde se pohybuji už dlouhá léta. Mojí hlavní specializací jsou Decentralizované Finance.

Současná situace je jasným strašákem před využíváním centralizované infrastruktury kryptoměn. To znamená burz, institucí poskytující krypto půjčky a podobných.

Právě to nám ale dává příležitost naučit se využívat kryptoměny decentralizovaně. Tedy tak, jak byly původně zamýšleny. Co to ale znamená a jaké kroky musíme učinit, abychom neriskovali krach dalšího z centralizovaných projektů?

Rizika centralizovaných burz

Spousta kryptoměnových nadšenců již dlouhodobě varuje, aby lidé nedrželi vyšší prostředky na burzách. Jednoduše zde existuje riziko podvodu či hacku centralizované burzy, které se nemusí týkat jen menších platforem, jako jsme viděli v minulosti, ale i těch úplně největších, jak dokázala situace okolo FTX. A na FTX uživatelé drželi více než 1,5 miliardy bitcoinu.

Když se ale podíváme do současného účetnictví FTX, mezi aktivy nevidíme bitcoin žádný. Dlouhodobě tak bylo doporučováno na burzách držet jen prostředky, se kterými chceme aktivně manipulovat. A to zejména při tradingu. Proč tomu ale tak je?

Když se přeneseme od možnosti hacku centrálního bodu – burzy, či kompletního podvodu týmu burzy jako u FTX, i tak najdeme spoustu důvodů, proč volit možnosti decentralizované. V první řadě pokud držíte kryptoměny na centralizované směnárně, potřebujete povolení směnárny, abyste s nimi mohli manipulovat. Příkladem jsou výběry z burzy, které provádí burza za vás. Nebo jako v případě FTX přestane provádět… Dalším důvodem můžou poté být i regulace, kdy se může stát, že vláda zakáže výběry na soukromé non-KYC peněženky, což je věc, o které se již v minulosti napříč světem přemýšlelo. A v tuhle chvíli bude váš kapitál zaseknut na burze a nebudete jej z ní schopni dostat.

Jak rizika burz je eliminovat?

Jednoduše tak, že budete kryptoměny uschovávat vy sami. To znamená, že k nim budete držet privátní klíče a budou uloženy přímo na vaší blockchainové peněžence, kterou sami spravujete. Zde je jasně nejbezpečnější možností volba hardwarové peněženky jako např.

Trezor či Ledger. Možností je ale více, kdy existují peněženky papírové, desktopové, mobilní i prohlížečové. Důležité je však to, aby privátní klíče byly vždy pod vaší samostatnou správou. Co ale dělat, pokud nechceme kryptoměny jen a pouze dlouhodobě držet a využívat k transakcím?

Návod na Trezor T najdete zde.

DeFi jako zachránce

Jednoduše se můžete přesunout do světa decentralizovaných financí, který nabízí téměř stejné možnosti jako svět decentralizovaný. Vše ale v podobě decentralizované, kde neexistuje žádný prostředník mimo daného protokolu. DeFi vám tak umožní decentralizovanou směnu kryptoměn pomocí decentralizovaných směnáren.

Ty již v současnosti nabízí spoustu funkcí, kdy např. platformy jako dYdX či GMX nabízí i možnost pákového obchodování a další sofistikované nástroje. Druhý typ jako Uniswap zase nabízí možnost nákupu kryptoměn ještě dávno předtím, než budou potenciálně zalistovány na burzách centralizovaných.

Závěr

Využívali jste spořící produkty na burzách jako staking či lending? I v tom vám DeFi může pomoci. Existují jak lending platformy jako Aave či Compound, tak platformy pro likvidní staking jako Lido a mnoho dalších. Zároveň může být současný stav motivací pro hlubší průnik do těchto témat, spuštění vlastního nodu na síti Bitcoinu, stát se validátorem na oblíbené platformové kryptoměně a mnoho dalšího.

Svět kryptoměn je totiž daleko rozsáhlejší, než co vidíme na centralizovaných burzách. A i když jejich problémy jasně zasahují do cen kryptoměn, pro samotné fungování opravdových kryptoměn se vůbec nic nemění.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img