Notoricky známý signál naznačuje ekonomickou recesi

4.7
(3)
Dominik Tomeček
Dominik Tomeček
Jsem programátor se zálibou ve světových trzích, politice, vojenství, počítačových hrách, bojových uměních, hudbě a malířství. Mám rád přírodu, pivo, střelbu ze zbraní a tak dále.. Věřím dlouhodobě Bitcoinu, altcoiny vůbec neřeším. V poslední době mě zajímají akcie pro defenzivní investice.

Ekonomové a investoři po celém světě bedlivě sledují jeden z nejspolehlivějších indikátorů blížící se recese. Jde o inverzní výnosovou křivku.

Fenomén, kdy krátkodobé dluhopisy nabízejí vyšší výnos než ty dlouhodobé, se v minulosti opakovaně ukázal jako předzvěst ekonomického poklesu. Aktuální situace na finančních trzích naznačuje, že bychom mohli stát na prahu další recese.

Co to znamená pro investory a jaké dopady to může mít na širší ekonomiku?

Co je inverzní výnosová křivka?

Za běžných okolností investoři očekávají vyšší výnos za držení dluhopisů s delší splatností oproti výnosům z krátkodobých dluhopisů. Dává to smysl, protože se zavazují půjčit své peníze na delší dobu a tím podstupují větší riziko. Výnosová křivka proto obvykle stoupá.

K inverzi dochází, když je situace opačná. Krátkodobé dluhopisy nesou vyšší výnos než dlouhodobé. To signalizuje, že se investoři obávají budoucího ekonomického zpomalení a očekávají pokles úrokových sazeb, který obvykle přichází s recesí.

Historicky vzato, tento jev předcházel každé recesi za posledních 50 let. To z něj činí jeden z nejrespektovanějších indikátorů ekonomického zdraví. Když se výnosová křivka obrátí, finanční analytici to vnímají jako varovný signál, že hospodářský růst může brzy zpomalit.

Současná situace a výhled

V roce 2024 došlo opět k inverzi výnosové křivky mezi dvouletými a desetiletými americkými státními dluhopisy. To vyvolalo vlnu spekulací o možné recesi. Investoři a analytici pečlivě sledují, jak na to zareaguje americká centrální banka (Fed). Ta by mohla v případě zpomalení ekonomiky přistoupit ke snižování úrokových sazeb.

Jedním z hlavních důvodů této inverze je přetrvávající nejistota ohledně inflace, geopolitických rizik a dopadů předchozích cyklů zvyšování úrokových sazeb. Trhy jsou nervózní a investoři hledají bezpečné přístavy. To zvyšuje poptávku po dlouhodobých dluhopisech a snižuje jejich výnosy.

Poučení z minulosti: Roky 2008 a 2020

Jedním z nejvýraznějších příkladů ignorování inverzní výnosové křivky je finanční krize v roce 2008. Tehdy Fed podcenil varovné signály a nezareagoval včas. Když nakonec přistoupil k prudkému snížení úrokových sazeb, trhy to vyhodnotily jako důkaz, že situace je mnohem horší, než se zdálo.

Tento krok způsobil paniku a urychlil pokles důvěry v ekonomiku. Inverzní křivka tehdy přesně předpověděla nadcházející krizi, a současná situace v mnohém připomíná tehdejší události.

Podobná situace nastala i v roce 2020 během koronavirové krize. Inverzní výnosová křivka se objevila ještě před vypuknutím pandemie a mnozí analytici ji považovali za předzvěst blížícího se zpomalení. Jakmile pandemie udeřila, Fed reagoval razantním snížením sazeb a masivními stimulačními opatřeními.

Ačkoli byl tentokrát propad způsoben především externím šokem, inverze výnosové křivky opět upozorňovala na křehkost ekonomiky.

Dopady na ekonomiku a investory

Pro běžné spotřebitele a investory může být inverzní výnosová křivka signálem k opatrnosti. Pokud dojde k recesi, je pravděpodobné, že se zpomalí ekonomická aktivita, vzroste nezaměstnanost a akciové trhy se dostanou pod tlak.

Investoři mohou být svědky větší volatility na trzích a budou pravděpodobně hledat bezpečnější investice, jako jsou státní dluhopisy, zlato nebo defenzivní akcie.

Firmy mohou začít omezovat investice a nábor nových zaměstnanců v očekávání horších časů. Banky mohou zpřísnit podmínky pro poskytování úvěrů, což by mohlo dále brzdit hospodářskou aktivitu.

Bude se historie opakovat?

I když inverzní výnosová křivka v minulosti spolehlivě předpovídala recese, je třeba mít na paměti, že žádný indikátor není stoprocentní. Současná ekonomika se potýká s novými výzvami, jako je digitalizace, změny v globálních dodavatelských řetězcích a postpandemické zotavení. To může vést k jinému vývoji, než jsme viděli v minulosti.

Někteří analytici tvrdí, že současná inverze může být částečně způsobena dočasnými faktory, jako je politika Fedu nebo geopolitická nejistota, a že tentokrát nemusí nutně signalizovat hlubokou recesi. Jiní však varují, že signály, které křivka vysílá, nelze ignorovat a že trhy by měly být připraveny na všechny eventuality.

Závěr

Inverzní výnosová křivka opět rozvířila debaty o tom, zda se blíží další recese. Historie ukazuje, že tento indikátor je jedním z nejspolehlivějších předpovědí ekonomických poklesů, ale dnešní doba přináší nové faktory, které mohou situaci ovlivnit. Poučení z let 2008 a 2020 je jasné – ignorování varovných signálů může mít závažné důsledky.

Pro investory a podniky je klíčové pečlivě sledovat další kroky centrálních bank a být připraveni na možnou změnu ekonomického klimatu. Zda se historie zopakuje, ukáže až čas, ale jisté je, že trhy jsou na pozoru.

Nejnovější analýzu trhů si můžete poslechnout ve včerejším záznamu streamu, kde Jaroslav Jarolím zpovídal hlavního analytika XTB.

Sleduj Jardovo investiční portfolio s pravidelným komentářem, jak postupuje.

A mnoho dalšího bonusového obsahu.

Zdroje:

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Pučmeloun

Pořád ještě je v záloze ekonomika na turecký způsob, tedy snížení sazeb bez ohledu na inflaci… a zachraň se kdo můžeš 😀

spot_img