Nenechte se připravit o peníze! 5 varovných signálů, že se chystáte investovat do scamu (3. část)

0
(0)

Zprávy a souhrny

Třetí a závěrečný díl našeho miniseriálu o tom, jak nepřijít o peníze a čeho by si měli potencionální investoři do kryptoměnových projektů všímat, je tu (minulé díly si můžete připomenout zde a zde). Nebudeme to protahovat a hned se vrhneme na další varovný signál, tím je:

4. Nezkušený tým a nedostatek transparentnosti

U mnoha nových startupů (včetně těch kryptoměnových), je věnována až příliš velká pozornost inovativní technologii, kterou nabízí. A naopak se nedostává týmu, který projekt vede. Můžete mít tu nejrevolučnější technologii, jakou svět kdy viděl, ale těžko se vám podaří dosáhnout globálního úspěchu a osvojení, pokud nemáte ten správný tým, který skutečně ví, co dělá.

V případě BitConnectu investoři často ani nevěděli, kdo byl zakladatelem nebo kdo dohlížel na vývoj jejich platformy, neboť byl provozován anonymně. Dokonce i webových stránkách British Comapnies House byly mnohé údaje úmyslně skryté, neúplné nebo zkreslené.

A z toho plyne naše další doporučení. Pokud přejdete na web nově vzniklé společnosti a nanajdete tam informace o zakladatelích a týmu, který na projektu pracuje, považujte to za špatné znamení. Tým by také neměl být směsicí náhodných lidí, ale měl by zahrnovat spíše zkušené členy s prokazatelnými úspěchy v jejich příslušných odvětvích.

5. Hype a humbuk.., ale nic, co by se dalo předvést

Pokud společnost vynakládá většinu svých příjmů na marketing a propagaci sebe sama, než aby investovala do výzkumu, vývoje, uzavírala nová partnerství a hledala nové zdroje na podporu svého růstu, pak je třeba zpozornět.

Ohromující nárůst hodnoty tokenu BCC z méně než dolaru (od doby ICO) na historicky nejvyšší hodnotu přibližně 460 $ za méně než rok by měl být do očí bijícím znakem extrémního humbuku, který projekt sám vytvářel.

Takto extrémní vzestup lze přičíst dvěma primárním faktorům:

  1. Expanzivní víceúrovňový marketing projektu.
  2. Údajná návratnost investice z používání úvěrové platformy BitConnect.

BitConnect fungoval na principu víceúrovňového marketingu (chcete-li  pyramidového prodeje), kdy byl BCC token prodáván jednotlivcům, kteří do projektu investovali. Ti se následně stali obchodníky (promotéry) sebe sama. Bublina se zvětšila tehdy, když se noví investoři proměnili v obchodníky a tento cyklus se opakoval.

Jak jsme již řekli, přehnaná a nerealistická návratnost investic, která byla inzerovaná, přitahovala do úvěrové platformy další a další nové investory, kteří nevědomky pomáhali v krátkodobém horizontu udržet její růst. Jenže pyramidový projekt se z dlouhodobého hlediska jednoho dne prostě zhroutí.

Závěr

Snad všichni občas sníme o takových penězích, které by nám změnily život. Mnozí z nás třeba hrají loterii nebo investují do vysoce rizikových aktiv. Buďte chytří ve svých investicích a vyhýbejte se společnostem, které vykazují některý z pěti signálů, které jsme si v našem miniseriálu popsali. Pokud jste při čtení článku s ustaraným výrazem přemýšleli o společnosti, do které jste právě investovali, pak snad víte, co dělat. Jde o vaše peníze.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: