Nenechte se připravit o peníze, aneb 5 varovných signálů, že se chystáte investovat do scamu (2. část)

0
(0)

Zprávy a souhrny

Máme tady pokračování článku, jak se nenechat při investování do kryptoměnových projektů připravit o peníze a podle jakých indicií poznat, že by se mohlo jednat o podvod. Pokud vám první díl utekl, přečíst si jej můžete zde.

2. Nepřiměřená a neudržitelná návratnost investice

Pokud něco vypadá „příliš dobře na to, aby to byla pravda, tak to pravděpodobně pravda nebude“. Chytrý a zkušený investor umí mírnit svá očekávání a dokáže racionálně zanalyzovat projekt po všech stránkách.

Jasně, že je vzrušující slyšet o čtyřicetiprocentním zhodnocení během měsíce, jak inzerovala společnost BitConnect jenže… Je vůbec reálné a hlavně dlouhodobě udržitelné, aby společnost mohla neustále takovýmto způsobem vyplácet investory?

Jedním ze způsobů, jak zjistit, zda jsou takové výnosy přiměřené, je podívat se na výnosy jiných typů aktiv. Například průměrná výše vyplácených dividend ve finančním sektoru je přibližně čtyři procenta a toto číslo je podobné i pro všechny ostatní sektory. Pro účely srovnání byste se také mohli podívat na nejvyšší sazby, které nabízejí banky u spořících účtů (přibližně dvě procenta).

3. Žádné negativní zprávy

Společnost, která nemá co skrývat, bude vždy v přímém kontaktu se svými investory a nebude se snažit skrývat či jinak maskovat negativní zprávy. V ideálním případě, když věci nejdou podle představ, by měli být investoři informováni předem, a ne až v době, kdy společnost čelí bankrotu, nebo ještě něčemu horšímu.

S BitConnectem čelili investoři právě tomu ještě horšímu. Začalo to britským regulátorem,  který se zabývá porušováním britských zákonů o společnostech. Ten hrozil, že zastaví provoz Bitconnectu a nechá společnost zrušit. Místo toho, aby vedení společnosti začalo brát hrozbu vážně a začalo řešit problémy, tak naopak tyto hrozby ve snaze udržet důvěru investorů, bagatelizovalo.

I když mainstreamová média přicházela s varováním a zpochybňovala životaschopnost a vůbec legálnost BitConnectu, jejich marketingový tým i nadále jednal, jako by bylo vše v naprostém pořádku. Zacházel dokonce až tak daleko, že pořádal až směšné oslavy na konferencích, jako byla třeba ta, kterou můžete vidět na videu níže.

Není se čemu divit, že Carlos, to je ten chlapík ve videu, se stal předlohou mnoha internetových meme… Důvody jsou asi všem zřejmé.

A to byl začátek konce pro BitConnect, který přišel velmi rychle. Hodnota BCC tokenu z ATH na hodnotě 460 USD sletěla až na 0.25 dolaru.

Závěr

Je jednoduché s odstupem času investory do BitConnectu odsoudit, že jim to přece mělo být naprosto jasné, že se jedná o pyramidu a Ponzi schéma. Jenže lidská chamtivost je velmi špatný rádce (navíc to nějakou dobu opravdu fungovalo tak, jak tvůrci slibovali a zhodnocení bylo pohádkové), a tak mnoho lidí nakonec přišlo o peníze.


Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

2 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Petr Pán

Nemůžu si pomoct, ale tento systémi mi připomíná, až zarážejícím způsobem, náš důchodový systém 😀

Reklama: