Nejčastější chyby začátečníků aneb na co si dát pozor – 2. díl

3.5
(4)
Josef Šťastný
Josef Šťastný
O obchodování na burze se zajímám už asi 7 let. K mým oblíbeným trhům kromě krypta patří forex. Velký přínos tradingu a investování vidím v tom, že nám mohou rozšířit naše obzory a pomoci převzít více zodpovědnosti za naše finance. Kromě burzy učím meditaci a zajímám se o buddhismus.

V minulém 1. dílu této minisérie jsme se seznámili s některými chybami, které začínající uživatelé kryptoměn dělají. K těmto chybám patří ztracené klíče, udržování mincí v online peněženkách, neuschování kopií důležitých informací, používání neověřených peněženek, obchodování na pochybných burzách a také Fat-finger Error. Dnes nás čeká pohled na některé z dalších těchto chyb. 

Nejčastější chyby začátečníků aneb na co si dát pozor – 1.díl

Odesílání mincí na nesprávnou adresu peněženky

Bohužel toto je velmi častá chyba mnoha kryptozačátečníků. Buď posílají například své bitcoiny na nesprávnou bitcoinovou adresu, nebo posílají Bitcoin například na adresu Litecoinu. V nejlepším případě vaše transakce selže z důvodu nesprávné adresy, nebo v nejhorším případě už nikdy vaše kryptoměny neuvidíte.
Mnoho adres kryptoměn má vestavěnou kontrolu adres, která upozorní, pokud jste například omylem zadali nesprávnou adresu.

Nemají jasnou obchodní strategii

Toto je běžná chyba, kterou dělají mnozí v kryptosvětě i mimo něj. Bez jasné obchodní strategie začátečníci často skáčou z jedné mince na druhou. Kupují příliš pozdě ve spěchu a prodávají příliš brzy, protože očekávají rychlý zisk. Celkově jsou netrpěliví a často na to doplácí. Víte vůbec, proč investujete do této specifické kryptoměny? Kdy ji plánujete prodat, pokud vůbec?
Každý dělá chyby, to se může stát. Na čem záleží, je to, že se jimi poučíte. Začněte pomalu s malými částkami. Existuje více uživatelsky přívětivých burz jako například Coinbase nebo Binance, které jsou pro začátečníky skvělé.

Investování do podvodných projektů

Další z chyb uživatelů kryptoměn je investování do podvodných projektů. Ty vznikají za jediným účelem, a to získat vaše peníze. K tomu jim stačí jen založení podvodného ICO, které se tváří jako začínající ambiciózní projekt. Nakonec k tomu všemu přidají značnou propagaci a dílo je hotové. Takový projekt vám může připadat jako úplně neškodný. Proč by také měl, vždyť mnoho úspěšných projektů začínalo stejně.
Někdy je opravdu těžké poznat, jestli se jedná o podvod nebo dobrou investici. Základem je vždy provést průzkum daného projektu a získat o něm co nejvíce informací.

Jak poznat, že se jedná o podvod:

•    tým nebo osoba, která stojí za projektem, je anonymní
•    profily členů týmů na sociálních sítích byly založené nedávno a působí uměle
•    rychlé nebo uspěchané vydání projektu
•    časté chyby v písemném projevu
•    ignorování nebo nesmyslné odpovědi na otázky uživatelů
•    projekt nenabízí žádné plány do budoucna, nebo jsou jen velice obecně definovány (jako třeba u Initiative Q)
Kromě ICO jsou také jiné druhy projektů, u kterých se jako začátečník můžete nachytat. Jsou jimi takzvaná „Pyramidová schémata“ (Např. BitConnect). I když se jedná o podvod, který se dá asi nejlépe prokouknout, i tak může dojít k tomu, že se stanete jejich obětí. Celý systém funguje jednoduše na získávání nových investorů, kteří vám svým vstupem do projektu zvýší zisky. Vše však končí okradením investorů, kteří vstoupili do projektu jako poslední.
Pokud si i tak nejste jistí, jestli jste schopni odhalit podvodný nebo pochybný projekt, je lepší začít s klasickými kryptoměnami, jakými jsou třeba Bitcoin či Ethereum.

Žijí ve své vlastní altcoinové bublině

Je snadné si myslet, že vaše kryptoměna je na medvědím trhu masivně podhodnocena. To by mohla být pravda, ale pokud byste se podívali ven z bubliny, všimli byste si, že spousta dalších kryptoměn také neprosperuje. To se týká zejména případu, kdy začátečník nemá žádnou strategii, a má tendenci dělat rychlé rozhodnutí bez plánování. Proč jste investovali? Věříte ve společnost (kryptoměnu)? Jde stále za tím, co slíbila?

Nedostatečná diverzifikace

Většina investorů do kryptoměn se drží pouze v jedné jediné oblasti, zatímco diverzifikace je klíčem k úspěšné investici. Nedržte jen jednu kryptoměnu, držte 10 nejlepších mincí, které najdete. Jedna z nich pravděpodobně dosáhne 1000% návratnost a vyrovná ztráty za všech dalších 9 mincí.

Investují více peněz, než si mohou dovolit ztratit

Většina začátečníků a mladých investorů dělá právě tuto chybu. V případě, že investor přijde o peníze, které nutně potřebuje zpět, dostává se do kolotoče úvěrů a dluhů. Je důležité si dávat stranou peníze, bez kterých je člověk schopný dále fungovat, aby se vyhnul dalším problémům v případě neúspěšné investice.

Neověří si, komu kryptoměny posílají

Odesílají ETH, BTC, LTC nebo jakoukoliv jinou kryptoměnu promotérovi sociální sítě, který slibuje, že zašle 10x víc. Nebo uvěří nějaké skupině obchodníků Telegramu, že za úplatu poskytne exkluzivní obchodní tipy, atd. Nevěřte nabídkám, které po vás nejprve chtějí zaslat peníze (kryptoměny) takzvaně „pro ověření“. Pokud jim je pošlete, tak o ně přijdete.

Závěr

V dnešním 2. dílu jsme se seznámili s další skupinou chyb, které se u začátečníků objevují. Mějte na paměti, že chyby dělá každý bez rozdílu. Je ale důležité se z těchto chyb poučit a v budoucnu je znovu neopakovat.

V příštím závěrečném dílu se můžete těšit na poslední skupinu chyb, které se v kryptoprostoru dějí.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img