Nahradí měna podobná Libře americký dolar?

0
(0)
V
V
Pod touhle maskou je toho Víc než jen maso, pod touhle maskou se skrýVá idea. Je mi ctí, že tě poznáVám a můžeš mi říkat...V.

Po neutrálním až poněkud nudném vystoupení Jeromeho Powella, na výročním sympoziu Federálního rezervního systému USA, přišel na řadu guvernér Bank of England Mark Carney a přednesl pro mnohé šokující návrh.

Kdo je Mark Carney

foto
zdroj: en.wikipedia.org

Mark Joseph Carney se narodil 16. března 1965 ve Fort Smith. Je to ekonom a bankéř. Svou kariéru odstartoval ve společnosti Goldman Sachs a poté se stal členem kanadského ministerstva financí. V letech 2008-2013 působil jako guvernér Bank of Canada a od roku 2013 je guvernérem Bank of England. Je držitelem kanadského, britského a irského občanství.

 

 

Projev v Jackson Hole

Ve svém pátečním projevu na výročním sympoziu Federálního rezervního systému USA v Jackson Hole ve Wyomingu se Carney vyjádřil ve prospěch digitálních měn.

Nezmiňuje však žádné decentralizované kryptoměny ani platební systémy založené na blockchainu, jako je Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) či Ripple (XRP), které vyvolávají poplach mezi politiky. Tyto alternativy totiž ohrožují současný stav, protože jsou schopny fungovat nezávisle na vládách či centrálních bankách.

Carney uvedl, že v blízké budoucnosti může americký dolar nahradit digitální měna podobná Libře od společnosti Facebook.

Carney doslova sdělil:

„Nejvýznamnější z nich je Libra – nová platební infrastruktura založená jako mezinárodní stabilní mince plně krytá rezervními aktivy v koši měn včetně amerického dolaru či eura.“

Carney dále hovořil o tom, jak rozmach technologií narušuje současný finanční systém a předpokládá, že dominance dolaru ve světové ekonomice brzy skončí.

„Technologie má potenciál narušit externality sítě, které zabraňují přemístění stávající globální rezervní měny. Maloobchodní transakce probíhají stále častěji online než na hlavní ulici a prostřednictvím elektronických plateb v hotovosti. A relativně vysoké náklady na domácí a přeshraniční elektronické platby povzbuzují inovace. Noví účastníci na trhu uplatňují nové technologie a nabízejí nižší náklady a výhodnější maloobchodní platební služby.“

Carney pak uvedl, že nahrazení dolaru pomocí digitální měny by bylo lepší volbou než jeho nahrazení jinou národní měnou. Dodal, že veřejný sektor by bylo nejlépe zajistit prostřednictvím sítě digitálních měn centrální banky:

„Kombinace zvýšené nejistoty v hospodářské politice, přímého protekcionismu a obav, že negativní šoky nelze dále vyrovnat kvůli omezenému politickému prostoru, zhoršuje dezinflační zaujatost v globální ekonomice.“

Závěr

Takový nový systém, jak jej nastínil Mark Carney, by však s jistotou přinesl konec hegemonie USA a jednou pro vždy by tak ukončil globální finanční systém založený na dolarech. Nejen že by tím byl výrazně omezen vliv USA na globální ekonomiku, ale do popředí by se dostaly mocnosti jako je Čína či Rusko. Obzvláště pak poté, jestli světu představí nějakou dolarovou alternativu. A to, že např. Čína na své digitální měně pracuje, není žádným tajemstvím.

Zajímavé je také to, že tento Carneyho návrh přichází jen pár měsíců před tím, než má odstoupit z funkce guvernéra Bank of England.

Co číst dále?

Ředitel společnosti Booking.com věří v masové přijetí kryptoměn

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img