Může být Bitcoin zničen? (Ne) možné scénáře # 1

0
(0)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Hned na začátek si musíme vysvětlit jednoduchou věc. Pokud by byla možnost Bitcoin snadno zničit, určitě by to už někdo udělal. Ať už hackeři, vlády nebo banky, určitě by se o to někdo minimálně pokusil. Takže i kdyby se někdo pokusil největší kryptoměnu zastavit nebo zničit, určitě by ho čekal neobyčejně náročný úkol. Pojďme se však ale podivat na několik (ne)pravděpodobných “konců Bitcoinu”.

1. Armageddon

Pravděpodobnost (příštích 5 let): téměř nulová
Dopad: okamžité zničení

Pokud by se všechny zdroje elektřiny, internetu a datové komunikace najednou vypnuli, uzly Bitcoinu by nebyly schopné mezi sebou komunikovat. Systém by se ihned stal nepotřebným a nepoužitelným.

V případě, že by došlo k dočasnému celosvětovému výpadku internetu, ať už plánovanému, nebo ne, určitě by to mohlo způsobit chaos mezi podporovateli BTC. Teoreticky by ale systém byl schopný jakéhosi restartu, který by pokračoval z nejdelší větve blockchainu.

2. Kritický bug (programátorská chyba)

Pravděpodobnost (příštích 5 let): nízká
Dopad: náhle zpochybnění BTC

V tomto případě by mohl update obsahovat bug, jenž by mohl ohrozit celý systém. I kdyby se komunita rozhodla chybu odstranit, k čemuž by potřebovala například fork, s jistotou by si něco takového odnesla zejména cena nebo reputace Bitcoinu.

Tohle vše si komunita kolem BTC plně uvědomuje, a proto jakoukoliv modifikaci kódu nejprve testuje. Jen pro zajímavost, tvrdí se, že jediný kdo je schopen vytvořit bezchybný softwarový kód je NASA.

3. Forkovaním až do záhuby

Pravděpodobnost (příštích 5 let): nízká až střední
Dopad: pomalé ztrácení hodnoty a komunity

Pokud se komunita okolo Bitcoinu nedohodne na směřování této kryptoměny, nastane fork. To se stalo loni hned několik krát. Tento rok se to však může stát až 50 krát, o čemž jsme vás informovali v tomto článku. Důvod forku přitom není podstatný. Ať už by se tak stalo kvůli technickým nebo jiným důvodům (například penězům), jedno je jisté. Bitcoin tím pomalu ale jistě ztrácí dominanci.

Například Bitcoin Cash fork, který se stal loni v létě, nebyl pro Bitcoin nebezpečný. Po tomto forku se totiž snížila například hash power. Opět teoreticky řečeno, několik dalších rozdělení (fork) může nastat kdykoliv. Tím se celá síť rozdělí na menší a menší části. To by však vedlo k dělení i jakési “síly”, kterou nyní celá síť představuje.

Pokud by se něco takového stalo, Bitcoin by postupně ztrácel svou dominanci na trhu a pomalu, ale jistě by se dostal až do zapomnění. Proto je právě v zájmu BTC komunity, aby něco takového nedovolila.

4. Tvrdé zakročení vlád

Pravděpodobnost (příštích 5 let): nízká až střední
Dopad: náhlý krach až konec

Jak již bylo v úvodu řečeno, vlády nemohou Bitcoin zničit, právě kvůli jedné z jeho nejcharakterističtějších vlastností, tou je decentralizace. Avšak pokud vlády budou konat jednotně, mohou omezit jeho využití pomocí vytvoření společné legislativy vůči kryptoměnám.

Mohou například uzavřít všechny bankovní účty krypto směnárnám a burzám. Také mohou zakázat tvorbu jakýchkoli nových byznysů spojených s kryptoměnami. Avšak pokud by vlády nekonaly jednotně, tak se nic podobného nepodaří. V případě, že pouze některé země takto tvrdě vůči kryptoměnám zasáhnou, byznysy se zkrátka přesunou do přijatelnějších podmínek.

Podobný případ se stal například v Číně začátkem září 2017. Pravděpodobnost, že několik zemí se uchýlí k podobným řešením je stoupající. Společný konsensus je ale momentálně pouze čistě teoretický. Vždyť si představte, že by se na tom musely shodnout například jen všechny členské státy OSN (asi tušíte, co tím myslím).

Navíc Bitcoin je legální například v Japonsku. Pokud by se ho tedy státy rozhodly zastavit úplně, měly by problém. Proto je mnohem pravděpodobnější, že dojde k regulacím a zdanění zisků. Na druhou stranu by mohlo dojít i k ochraně investorů, což se ale zatím zdá jako běh na dlouhou trať.

Závěr

Tohle je pouze několik možností, které i když jsou velmi nepravděpodobné, tak by mohly ohrozit “digitální zlato”. Ve druhém článku na tohle téma vám představíme více realistických možností, jak by se mohla zrodit katastrofa pro Bitcoin.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img