MetaMask uchovává IP adresy uživatelů. Co to znamená a jak zvýšit své soukromí?

3.7
(3)

Zprávy a souhrny

Ivo Čechman
Ivo Čechman
Jsem dlouhodobým technologickým nadšencem do kryptoměn, kde se pohybuji už dlouhá léta. Mojí hlavní specializací jsou Decentralizované Finance.

Jednou z nejdiskutovanějších událostí posledních dní byla jistě aktualizace zásad ochrany soukromích údajů uživatelů společnosti Consensys. Ten se totiž primárně dotýká jejich vlajkové lodi, známé prohlížečové peněženky MetaMask. To nově informuje o možném shromažďování IP adres spojených s ethereovými peněženkami při využívání MetaMask. A DeFi komunitě se samozřejmě tento zásah do soukromí nelíbí. Jaká změna ale přišla?

Jedná se opravdu o změnu?

V principu podle slov představitelů MetaMask nepřišla změna téměř žádná. Jedná se pouze o aktualizaci zmíněných zásad pro navýšení transparentnosti. Tu měli prokonzultovat se svým právním týmem a považují za nutné být okolo situace maximálně transparentní. Je tak možné, že sběr IP adres trvá již delší dobu, ale to s jistotou nelze tvrdit.

MetaMask a IP adresy uživatelů

Jak to ale v praxi funguje. Situace je složitější, než se na první pohled může zdát, kdy MetaMask není tím, kdo data uživatelů shromažďuje. Tím subjektem je totiž společnost Infura, která je stejně jako MetaMask vlastněna společností Consensys. Infura je poskytovatelem blockchainové infrastruktury pro propojení uživatelů MetaMask s blockchainem. Pro uživatele tak v praxi operují síť nodů na blockchainu, která umožňuje komunikaci peněženek s blockchainem.

A právě MetaMask se k Infuře připojuje pomocí služby zvané Remote Call Procedure (RPC). O Infuře zde tak mluvíme jako o poskytovateli RPC. A Infura je jen jedním z těchto poskytovatelů. Na druhou stranu je ale defaultně Infura nastavena v každé MetaMask. Již po založení peněženky MetaMask, tedy ještě před možností zvolit alternativního poskytovatele RPC, už tak je vaše etherová adresa propojena s vaší IP adresou.

Co pro nás situace na MetaMask znamená?

A právě nová aktualizace zásad soukromí umožňuje Infuře tato data dlouhodobě uchovávat bez zastírání IP adres či jejich průběžného mazání. A právě to představuje to narušení soukromí. Je totiž jednou věcí věřit, že Infura tato data nijak dále neprodává ani nezneužívá, což je to, co slibuje tým všech zmíněných společností.

Jde totiž spíše o to, že ten záznam zde již existuje a kdyby se situace jak vaše, tak politiky MetaMask změnila, bude možné vaši identitu s blockchainovou peněženkou poměrně jednoduše dohledat. A jako regulovaná společnost by Consensys rozhodně na žádost příslušných regulátorů tato data poskytnul.

Pozor na zprávy od podvodníků, kteří se snaží situace využít a vydávají se za podporu MetaMask! O tom jsme psali více zde.

Jak zvýšit své soukromí?

Zde máme dvě základní možnosti. První z nich je jednoduše přejít ke konkurenci. To znamená zvolit jinou prohlížečovou peněženku, která na soukromí dbá více. Představitelé MetaMask poté tvrdí, že naprostá většina peněženek volí přístup úplně stejný, protože je to jednoduše z technologických důvodů nutné. Na druhou stranu existují peněženky, které zastírají IP adresy svých uživatelů při komunikaci s blockchainem, či tyto adresy alespoň neuschovávají. Právě ty se tak pro ty z vás, kteří dbáte na soukromí více, zdají jako optimální.

Druhou možností je změna RPC na MetaMask. To není nijak zvlášť složitý proces, ale riskujete zde, že vaše volba bude ještě horší než Infura a zvolíte poskytovatele, který data uživatelů prodává a stejným způsobem shromažďuje. Existují však i plně decentralizované možnosti, u nichž je podobný zásah do soukromí méně pravděpodobný. Pokud tak stále chcete využívat MetaMask a soukromí řadíte na první místo, měli byste zvolit tuto možnost.

Současný stav však pravděpodobně MetaMask nenechá jen tak. Okolo situace se strhla obrovská vlna kritiky, a tak již v současnosti přichází MetaMask s prvními aktualizacemi, které ochranu soukromí navýší. A do budoucna se podle jejich slov můžeme těšit na decentralizaci Infury, což je proces, který se má již v budoucnu dít, či možná řešení jak svou identitu přímo v peněžence více zastřít, např. právě zjednodušením změny RPC.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.


Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.7 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Reklama: