Meme coiny a tokeny – proč?

5
(1)

Zprávy a souhrny

Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Vlivné osoby vždy hrály v krypto kultuře významnou roli, ale nikdy tomu nebylo tak jako v poslední době. Když Elon Musk podpořil původní meme kryptoměnu Dogecoin, vyvolalo to vlnu napodobitelů a propagaci influencerů na platformách sociálních médiích. 

Co jsou to meme coiny a tokeny?

Někteří označují investování do meme coinů za šílenství, jiní je považují za levnou sázku s potenciálem realizovat 1000% zisky. Ať už má pravdu kdokoli, zájem o meme coiny nebo tokeny v posledních měsících prudce vzrostl.

Meme coin obvykle nemá žádnou vlastní hodnotu a často ani žádný užitek. Jak už název napovídá, tyto kryptoměny se často – ale ne výhradně – točí kolem internetových memů.

Jak se meme tokeny staly tak populárními?

Od roku 2013, kdy byl spuštěn Dogecoin, je mnohem snazší vytvořit kryptoměnu a meme tokeny mohou být rychle spuštěny na základě událostí nebo se stanou populárními díky svým asociacím s influencery.

Například v květnu 2021 zveřejnil generální ředitel Facebooku Mark Zuckerberg obrázek svých domácích koz s popiskem „Moje kozy: „Max a Bitcoin.“ Krátce poté zaznamenal meme token s názvem Aqua Goat během několika hodin od zveřejnění příspěvku na sociální síti nárůst hodnoty o přibližně 300 %.

Když Elon Musk na Twitteru napsal, že pokud by se někdy objevil skandál týkající se jeho osoby, měl by se jmenovat „Elongate“, do hodiny byl uveden na trh token ELONGATE.

Jak se meme mince a tokeny liší od ostatních kryptoměn?

Všechny kryptoměny se spoléhají na silnou komunitu a podporu vlivných osob. Meme tokeny si však získaly popularitu díky svému neúměrnému spojení s influencery, zejména Elonem Muskem. Tomu stačí, aby tweetnul na nějaké téma, například Baby Shark a cena souvisejících meme tokenů prudce vzroste.

Vývojáři meme tokenů mezitím využívají reklamní triky ke zvýšení ceny. Tým stojící za mincí Shiba Inu se rozhodl věnovat polovinu všech tokenů SHIB spoluzakladateli Etherea Vitaliku Buterinovi. Ten však jejich plán překazil, když se tokenů zbavil (výtěžek věnoval na charitu), požádal, aby mu projekty nedávaly mince bez jeho souhlasu, a prohlásil, že „nechce být lokátorem moci“.

Jaké jsou nejoblíbenější meme tokeny?

CoinMarketCap uvádí tři nejpopulárnější meme mince a tokeny: Dogecoin, Shiba Inu a Safemoon.

Dogecoin (DOGE)

Dogecoin vymysleli vývojáři Jackson Palmer a Billy Markus. Začal jako vtip, ale od roku 2019, kdy se o něj začal zajímat Elon Musk, se z něj stala vážná věc. Kryptoměna s motivem psa v posledních měsících prudce stoupá a v lednu 2021 dosáhla nejvyšší tržní hodnoty 9 miliard dolarů. Musk nyní spolupracuje s vývojáři Doge na vylepšení platformy, její optimalizaci jako prostředku k placení za zboží a služby a snížení uhlíkové stopy.

Shiba Inu Coin (SHIB)

Shibu Inu byla spuštěna v dubnu 2021 jako „experiment v decentralizovaném spontánním budování komunity“ a rychle zvýšila svou hodnotu o více než 2 000 000 %. SHIB má celkovou nabídku jeden kvadrilion a je navržen tak, aby uživatelům umožnil držet miliardy nebo dokonce biliony tokenů. Přesto analytici varovali, že k dosažení magického cíle ve výši 1 dolaru by musel stoupnout asi o 12 milionů procent.

SafeMoon (SAFEMOON)

SafeMoon se snaží vylepšit tokenomický model Dogecoinu. Společnost SafeMoon používá deflační tokenomický model, aby tento problém napravila. To znamená, že při každé transakci Safemoon se 5 % z ní spálí a dalších 5 % se přerozdělí mezi zbývající držitele tokenů. Celková nabídka tokenů je tedy navržena tak, aby se neustále snižovala, což zajišťuje „bezpečné“ zisky a menší nevyhnutelnost, pokud jde o bubliny.

Závěr

Ne každý je jejich fanouškem, ale je rozhodně dobré o nich vědět, aby byla jejich povaha lépe pochopena. Držíte nějaký meme coin nebo token?

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: