Má Huobi stále 18 milionů dolarů na FTX?

4
(1)
Ivo Čechman
Ivo Čechman
Jsem dlouhodobým technologickým nadšencem do kryptoměn, kde se pohybuji už dlouhá léta. Mojí hlavní specializací jsou Decentralizované Finance.

Krach jedné z největších světových burz kryptoměn FTX stále ovlivňuje trh kryptoměn. A každým dnem přibývají další společnosti, které nejsou schopny pokračovat ve svých operacích kvůli uzamčenému kapitálu na FTX.

Mimo větších i menších fondů a několika menších směnáren se jedná například o lending platformu BlockFi. Týká se ale situace i Huobi, u které sociálními sítěmi panuje strach z toho, že by mohla mít uzamčený kapitál na burze FTX?

Je FUD okolo Huobi oprávněný?

Část týkající se zmraženého kapitálu pravděpodobně ne. Přinejmenším ne zmíněných 18 milionů dolarů. Ač totiž ještě stále všechny následky krachu FTX ani v nejmenším neznáme, tato zpráva začala kolovat internetem bez dostatečných rešerší. Začalo se totiž psát o tom, že Hbit Limited, stále nemůže vybrat cca 18,1 milionu dolarů z kryptoburzy FTX. A že dokonce cca 13,2 milionu z této částky jsou prostředky jejích klientů. Zbylých 4,9 milionu dolarů poté vlastní majetek společnosti.

To je sice fakt, ale Hbit Limited je pouze dceřinou společností Huobi, která operuje separátně a oddělena je od Huobi i z pohledu práva. Jedná se tedy pouze o prostředky klientů Hbit Limited, které za ně spravovala. Prostředky klientů burzy a směnárny Huobi by neměly být vůbec ohroženy.

Další problémy Huobi

Tohle však nebyl jediný problém Huobi v kontextu se současnou krizí důvěry v centralizované burzy. A druhý se již vyvrací složitěji. Stejně jako u Gate.io a Crypto.com, se totiž nalezly nesrovnalosti v jejich důkazech rezerv (Proof of Reserves). V kontextu sdílení adres svých rezervních peněženek totiž burzy odhalují i pohyby, které na blockchainu na těchto peněženkách můžeme transparentně sledovat. A toho se samozřejmě chytá spousta on-chain analytiků, kteří hledají jakoukoliv nesrovnalost. O tom jsme poté psali již v článku na Crypto.com a Gate.io.

U Huobi je problém téměř totožný. Huobi totiž brzy po provedení snímku (snapshotu) rezerv odeslalo přes 10 000 ETH na adresy Binance a OKX. Jedná se poté samozřejmě o výrazně zanedbatelnější částky, než v případě Crypto.com a Gate.io, ale stále tyto pohyby vystrašily značnou část krypto Twitteru.

S vysvětlením však přispěchal jeden z analytiků Paradigm, který na Twitteru ujasnil, že značná část prostředků byla odeslána na adresu, která taktéž patří Huobi. Sice bychom tak jakoukoliv manipulaci s prostředky označenými za rezervní k prostředků klientů vidět nechtěli, na druhou stranu se jedná o značně obhajitelnější důvod než u Crypto.com, které nechtěně odeslalo desítky milionů dolarů na špatnou adresu. Stále však podobných spekulací o půjčování rezerv napříč centralizovanými burzami přibývá a rozhodně se jedná o věc, na kterou je potřeba si dávat pozor.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img