Přijde bankrun na Crypto.com? Vývoj situace po krachu FTX

4.8
(5)
Ivo Čechman
Ivo Čechman
Jsem dlouhodobým technologickým nadšencem do kryptoměn, kde se pohybuji už dlouhá léta. Mojí hlavní specializací jsou Decentralizované Finance.

Poslední týden kryptoměny jasně provázely zejména zprávy ohledně krachu jedné z největších světových burz, FTX. Tím ale situace vůbec nemusí končit, kdy již kvůli problémům FTX začínají mít problémy další a další společnosti jako např. BlockFi. Aby toho ale nebylo málo, tak sociálními sítěmi kolují doporučení na přesun kapitálu z burz Crypto.com a Gate.io. Proč tomu tak je?

Poznámka redakce Kryptomagazin.cz: Včera v noci se jeden ze čtenářů pokoušel vybrat z crypto.com asi 1000 dolarů v BTC. Už to vypadalo beznadějně, ale asi po 12-14 hodinách přišla z burzy zpráva o odeslání prostředků a posléze nakonec dorazily. Byl to stres… Výběry tedy snad normálně běží, ovšem je na nich asi obrovský přetlak. Běžně by měly trvat max 2-3 hodiny.

Jak se chránit, na jaké projekty dávat pozor či kde by mohly být zajímavé příležitosti se dozvíte na pondělním Crypto Kingdom streamu pod tímto odkazem. Mimo to komplexně rozeberu celou situaci týkající se FTX. Začátek je v 19:00.

Burzy a transparentnost

Po problémech FTX se téměř každá burza rozhodla jít cestou maximální transparentnosti. I když je samozřejmě otázkou, jak moc jim můžeme důvěřovat. Prvním krokem k tomuto cíli je poté sdílení důkazů rezerv (Proof of Reserves). To představuje nasdílení adres svých peněženek, na kterých drží prostředky uživatelů. Bohužel však ne každá burza zároveň se sdílením prostředků nasdílela i své závazky vůči klientům a potažmo dalším entitám. Každopádně se určitě jedná o krok správným směrem a minimum, které pravděpodobně bude od každé z velkých burz většinou klientů vyžadováno.

Problémy Crypto.com a Gate.io

Právě sdílení rezerv však odhaluje, jaké kryptoměny burza drží, i jaké pohyby na jednotlivých peněženkách proběhly. Proto po nasdílení rezerv Crypto.com vzešly hned 2 velké otázky. První z nich byla, proč drží Crypto.com 20 % ze svých rezerv v memetokenu Shiba Inu a další nezanedbatelnou část např. v dogecoinu a jiných kryptoměnách, se kterými se pojí opravdu vysoké riziko. To však burza obhájila tím, že se jedná o prostředky uživatelů, které za ně pouze spravuje. To by tedy dávalo smysl, i když to na první pohled nemusí znít nejlépe. Proč tedy napříč sociálními sítěmi vidíme tolik doporučení z těchto 2 burz s kapitálem vystoupit?

V období snímků zůstatků na blockchainu pro provedení auditu Gate.io totiž přišla záhadná transakce od Crypto.com v hodnotě více než 300 000 ETH. S nasdílením adres se totiž pojí také to, že můžeme jednoduše na blockchainu sledovat, jak je s kapitálem na peněženkách dále manipulováno. K situaci se poté vyjádřil CEO Crypto.com, který řekl, že se jednalo o nepozornost, kdy si při transakci spletli adresu. Pokud by tomu tak bylo, chtěli byste držet kryptoměny na burze, kde je možné, že si spletou, kam vaše prostředky posílají? U transakce v hodnotě stovek milionů dolarů?

Pokud tomu tak ale nebylo, naskýtá se další vysvětlení. Řeší se možnost, že Crypto.com jako součást vzájemné dohody propůjčilo tyto prostředky burze Gate.io k tomu, aby doložily své rezervy v plné výši. To sice představitelé burz vyvrátili, kdy argumentují snímkem sítě ještě před časem této transakce. Můžeme si být ale jisti tím, že mluví pravdu?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Fantom

Crypto.com je další kandidát na krach. Super drahé reklamy byly určitě na dluh a rezervy v shitcoinech? Žádná černá labuť, Marszalek je jen další podvodník v kryptosektoru 🙁

Martin Burdik

A co teprve stablecoin Tether kterého je dneska za 60 miliard dolarů to je taky podle mě taky další kandidát na KRACH….Proč ta firma co ho vydává se tak zuřivě brání auditu od renomovaných auditorských společností.Chlapci od Tetheru něco určitě tají široké veřejnosti!Držet ten stable nebo spíš šhit coin právě ted není podle mě dobrý nápad…..

Pandrhola & Trautenberk & Krkovička

Známkou zhůvěřilosti je vlastní burzovní shitcoin.

Milan
Hodnocení článku :
     

Já jsem pořád přemýšlel, jak bude vypadat ta finální kapitulace na kryptu a už začínám tušit… 🙂

spot_img