Likvidace burzy Cryptopia – Co o ní víme?

0
(0)

Jak již jistě mnozí víte, burza Cryptopia byla v lednu tohoto roku hacknuta. Podle aktuálních informací plánuje burza trvale ukončit svou činnost. Mnozí uživatelé burzy však mají své prostředky nadále na účtech společnosti. Jak bude burza postupovat? Co se stane s prostředky obchodníků? V následujícím článku se dozvíte vše potřebné o nadcházející likvidaci.

Proč Cryptopia končí s byznysem?

Burza ukončuje svou činnost kvůli hacku, který se odehrál v polovině ledna tohoto roku. Během tohoto období byly burze odcizeny kryptoměny v přibližné hodnotě 16 milionů dolarů. Po těchto událostech začalo policejní vyšetřování , které trvá několik měsíců. Následně Cryptopia znovu spustila obchodování v polovině dubna tohoto roku. Funkčnost burzy však neměla dlouhého trvání a po měsíci bylo obchodování pravděpodobně definitivně zastaveno.

Během úterý Cryptopia vypnula dostupnost služeb „z důvodů údržby“. Mnozí uživatelé však předpověděli, že burza své služby po údržbě již neobnoví. Podle středečního oznámení Cryptopia avizovala, že David Ruscoe, Russell More a Grant Thorton byli jmenováni oficiálními likvidátory Cryptopie a obchodování je zcela zastaveno.

„Hack burzy Cryptopia v lednu 2019 měl vážné následky na obchodování naší burzy. Navzdory snahám managementu snížit ztráty a vrátit burzu zpět do zelených čísel bylo rozhodnuto, že likvidace prostřednictvím jmenovaných likvidátorů je v nejlepším zájmu zákazníků, zaměstnanců a akcionářů.“

Oficiální oznámení burzy Cryptopia.

Bližší analýzu hacku Cryptopie můžete najít zde .

Bude obchodování na burze pokračovat?

Je vysoce pravděpodobné, že pokud aktuálně přechováváte kryptoměny na Cryptopii, nebudete mít žádnou možnost zobchodovat jejich prostřednictvím. Burza tvrdí, že obchodování je pozastaveno, dokud vyšetřovatelé neukončí vyšetřování. Na základě posledních řízení burzy a určení likvidátorů je však zjevné, že burza si aktuální nechává jen pootevřená zadní dvířka. Ve skutečnosti je však jisté, že burza obchodování už nespustí.

Likvidátoři zároveň připomínají, že vyšetřování bude pokračovat ještě několik měsíců.

Přečtěte si také informace o nedávném hacku burzy Binance.

Jaká je šance navrácení zmrazených prostředků na burze?

Aktuálně je situace velmi nečitelná a likvidátoři stále neinformovali, jak burza naloží s prostředky na účtech uživatelů. Jediná informace, která se týká prostředků na burze, říká, že Cryptopia bude řešit tento problém tak rychle, jak jen to bude možné.

Aktuální otázka zůstává, zda prostředky, které nebyly při hacku odcizeny, jsou nadále majetkem burzy, nebo je celé aktuální řízení burzy jen krycím manévrem exit scamu? V druhém zmíněném případě by byly prostředky uživatelů v ohrožení a bylo by téměř nemožné je získat zpět.

V případě, že se prostředky stále nacházejí na účtech burzy, může burza umožnit uživatelům alespoň provést výběry těchto prostředků. I v tomto případě jsou zde však likvidátoři, věřitelé a významní akcionáři, jejichž pohledávky musí být uspokojeny jako první. A v této situaci tedy nemusí zůstat dostatečný objem prostředků pro obchodníky.

Otázkou zůstává, kolik prostředků zůstalo na burze, kdo a kolik z těchto prostředků dostane a kolik nakonec zůstane na uspokojení pohledávek běžných uživatelů.

Jak o situaci informují média na Novém Zélandu?

Novozélandský deník Stuff v souvislosti s aktuálním děním navštívil centrálu burzy v Christchurch. Jediné, co však novináři viděli, byla zamčena prázdná budova zajištěna zámky a řetězy.

Mnoho dobře informovaných osob z prostředí burzy informovalo, že většině zaměstnanců burza v posledním období ukončila pracovní poměry. Jeden z bývalých zaměstnanců k situaci uvedl, že burza Cryptopia byla velmi odlišná od jiných běžných společností, pro které dosud pracoval. Zaměstnanci burzy obvykle žili své životy zejména online a často mívali velmi paranoidní tendence, přičemž věřili, že žijí absolutně mimo mainstreamový finanční systém.

Podle informací z vyšetřování mají procesní úkony nestandardně dlouhé trvání, protože vyšetřovací tým nemá zkušenosti s podobnými případy a reálné neví jak v tomto případě postupovat.

Jsme svědky exit scamu Cryptopie?

Přestože je kryptokomunita přesvědčena, že jde o jasný příklad exit scamu, není zatím možné zhodnotit, zda je to opravdu tak. Ačkoli burza má mnoho kryptonadšenců a obchodníků, hlavním důvodem podezření z nekalého jednání burzy je, že Cryptopia v dubnu na krátkou dobu obnovila obchodování, a to i přesto, že vedení burzy vědělo o špatném finančním stavu burzy. Burza během tohoto období umožnila uživatelům zasílat nové prostředky na burzu a následně obchodování znovu bez upozornění zastavila.

Historie Cryptopie

Cryptopia byla od svého založení burzou zaměřenou na altcoiny. Založili ji v roce 2014 Adam Clark a Rob Dawson. Burza získala na popularitě zejména možností obchodovat i malé a začínající kryptoměny v jejich úplných začátcích. V zásadě tedy umožňovala uživatelům vysoce rizikové investice. Mezi obchodníky byla burza na základě svého zaměření často nazývána „shitcoin burza“.

Závěr

Situace kolem burzy je aktuálně velmi nejasná. Věříme, že tragické scénáře komunity ohledně exit scamu nebudou naplněny a všechny pohledávky vůči majitelům burzovních účtů budou uspokojeny. Situaci budeme nadále sledovat a v případě nových zjištění vás budeme informovat.

Co číst dále?

[KRÁTKÝ UPDATE] Bitcoin v červených číslech – Zdá se, že dnes bude den altcoinů!!!

Přeloženo ze slovenského originálu, který pro Kryptomagazín napsal Tomáš B.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img