Spolu s vývojem moderní civilizace přicházejí na svět nové způsoby, jak vydělávat peníze, aniž bychom něco produkovali. Tento koncept je dnes známý jako „pasivní příjem“. K jeho rozvoji velice posloužil technologický pokrok.
Dnes si lidé mohou nárokovat příjmy z reklamy na YouTube, dropshippingu a dokonce vytvářet online kurzy. Lennix Lai, ředitel finančních trhů v OKEx, věří, že do tohoto neustále se rozšiřujícího seznamu může být přidána další metoda, a tou je staking, neboli stakování. Tuto techniku lze použít u mincí, které fungují na Proof of Stake konsensu. Zde je možné své mince zamknout a díky tomu dát síti najevo, že se chcete podílet na utváření konsensu. Ověřovatelé jsou pak odměňování za to, že pomáhají udržet síť funkční a v chodu.
Lai byl během konference Blockchain Economy 2020 v Turecku klíčovým řečníkem a vysvětlil, proč je krypto ideálním způsobem, jak získat pasivní příjem. Také uvedl výhody vyspělejšího finančního systému, založeného na blockchainu.
Zcela nový ekosystém
Dle Lennixe rostoucí počet uživatelů kryptoměn vytváří zcela nový ekosystém. Lidé do něj vstoupí tím, že si uloží své krypto peněženky s digitálními aktivy do svého mobilního telefonu nebo počítače.
Ekosystém pak začne budovat decentralizované aplikace, projekty DeFi nebo stablecoiny. Momentálně máme asi 35 milionů uživatelů kryptoměn. Ale po tom, co centrální banky vydají své vlastní kryptoměny, budeme hovořit počtu uživatelů v miliardách.
“Vstupujeme do další generace. Věřím, že ta se právě odehráva spolu s CBDC, na čemž pracuje většina centrálních bank. Řekl bych, že to zvýší kryptoměnovou uživatelskou základnu asi 10krát nebo i více.”
Budoucnost blockchainu
Bitcoin je první případ, který využívá koncept blockchainu. Bez bitcoinů je blockchain jednoduše decentralizovanou databází. Je to jen databázový jazyk. Chceme pouze ukládat informace decentralizovaně. Přidání prvku krypta do této decentralizované databáze však vedlo k vytvoření Bitcoinu. I tak to byl velmi „podivínský“ projekt, soustředěný vesměs na vizionáře.
Pro příští generaci blockchainu musíme dle Lennixe zachovat jeho krásu, aby byl stále neměnný, škálovatelný, otevřený všem, se super nízkou vstupní úrovní (pokud jde o transakční náklady), a super vysoce účinný. Poté musíme vyřešit technické potíže blockchainu, pokud jde o bezpečnost, škálovatelnost a decentralizaci.
Zároveň musíme vzít v úvahu také vlády a regulační orgány. Měly by mít nadřízený monitorovací orgán, který uvidí zapsané transakce v blockchainu. Proto očekáváme, že vlády a regulační orgány budou součástí tohoto decentralizovaného ekosystému, který budujeme s OKChainem.
Jak proměnit krypto v pasivní příjem
Kombinace kryptoměn a DeFi vytváří pro uživatele alternativní způsob, jak získat pasivní příjem, který dříve nebyl možný. Tradiční bankovní systém nám umožňuje uložit si peníze a spořit z úroků. Dále můžeme koupit dluhopisy či někomu peníze zapůjčit s určitým zájmem. To vše představuje ale docela omezený způsob, který zahrnuje mnoho dalších kritérií. Náročné je taky naopak zajistit si půjčku, zejména pak pro malé a střední podniky.
Krypto v první řadě představuje cestu bez jakéhokoliv povolení. Každý si může bezpečně půjčit v rámci protokolu, podle návrhu chytré smlouvy. Můžete si půjčit, aniž by mezi vámi seděla banka.
“Tím se podstatně snižuje bariéra vstupu, zejména pro nebankovou populaci světa, která nemá přístup k tradičnímu bankovnímu systému. Právě teď máme asi jednu pětinu nebo šestinu světové populace bez jakékoli bankovní podpory. Z různých důvodů si vůbec nemohou otevřít bankovní účet.”
Lai dále mluvil o protokolu, který může sloužit i venkovským obyvatelům po celém světě, bez přítomnosti banky. To je velmi vzrušující, protože nyní můžeme vytvořit vizi, která říká, že váš mobilní telefon bude vaší bankou. Bez bankovních účtů. Můžete dělat cokoli, co vám obvykle umožňuje banka pomocí mobilního telefonu s kryptoměnovou peněženkou. Můžete platit, přijímat peníze, vydělávat úroky a investovat – vše prováděno decentralizovaným způsobem.
Pasivní příjem pomoci krypta bude v budoucnu oblíbeným způsobem vydělávání
Staking je jedinečný profil pasivního příjmu, který by na tradičním bankovním trhu nemohl být nikdy k dispozici. V bankovnictví a financích neexistuje žádný staking produkt. Zde v zásadě svůj token uložíte do určitého protokolu. Tento token pak pomůže zajistit stabilitu celé sítě.
“Stakingem se stáváte součástí akcionářů / validátorů / ochránců sítě. Jste součástí samotné sítě.”
Návratnost úrokových sazeb je nyní mnohem vyšší než u tradičního bankovnictví. Takže by to mohlo být velmi žhavé téma. Protože jednou z velkých výhod adopce krypta je, že kromě jednoduchého převodu a ochrany aktiv získává vlastnost pasivního příjmu.
Plány pro adopci kryptoměn
Právě teď jsou všechny technologie, jako blockchain, chytré smlouvy nebo soukromé klíče, stále velmi komplikované. Většinu odvětví blockchainu tvoří špičkoví vývojáři. A svět obchodníků potřebuje velmi komplexní deriváty, které poskytujeme v OKEx.
To vše je podle Lennixe potřeba zjednodušit. Nemluvíme o soukromých klíčích, ani o jiných složitých pojmech. Naším cílem je uvést na trh nový produkt, ke kterému se může přihlásit každý běžný uživatel, koupit kryptoměnu ve své místní měně, a zajistit si pasivní příjem stakingem.
Jak se bude „blockchainová ekonomika“ odlišovat od současného centralizovaného finančního systému
Centralizovaný systém prý právě teď funguje docela dobře. Někdy je pomalý a nemusí být příliš účinný. Ale je velmi rozšířený, což představuje biliony dolarů. Právě teď je to robustní finanční systém.
Také díky zvýšeným předpisům je tradiční trh mnohem efektivnější než dříve. Spousta předpisů, o kterých mluvíme, souvisí s kontrolou a zveřejněním. Stejně jako banka musí zveřejnit své rozvahy a bezpečnostní společnost přístupy klienta, správce fondu musí zveřejnit příkazy ke koupi a prodeji atd.
“Pokud přemýšlíte o koncepci blockchainu, nepotřebujete regulátora, aby hrál tuto roli, protože vše lze provést na technologickém základě. Je to neměnné. Je to průhledné. Každý se na to může podívat společně s regulátory. Každý tah a transakce je zaznamenán v řetězci. V souhrnu můžeme sloužit přesně stejnému regulačnímu účelu se zlomkem nákladů.”
S technologií blockchain by tedy náklady na udržení zdravého finančního systému byly mnohem menší a zároveň sloužily stejnému cíli a účelu. Proto Lai věří, že tradiční svět financí nakonec přijme technologii blockchainu ke snížení nákladů a zvýšení efektivity, zejména pokud jde o regulační procesy a přeshraniční transakce.
Závěr
Staking je určitě zajímavou metodou jak si přijít k penězům. Kryptoměny fungující na POS umožňují hodlerům být pasivní a za určitých podmínek jim za držení mincí generují další a další. V celém článku můžete nalézt odkazy na konkrétní krypoměny, které na této bázi fungují, a návody, jak si svůj pasivní příjem zajistit.