[Seriál] Kryptoměny, které generují pasivní příjem – úvod do Proof of Stake

0
(0)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Kryptoměny fungující na bázi Proof of Stake (POS) umožňují hodlerům být pasivní. Za určitých podmínek vám totiž držení těchto mincí generuje další a další.

V našem magazínu se vám denně snažíme přinášet všechny důležité události, které se na poli kryptoměn v poslední době odehrály. Zároveň však publikujeme i zajímavé seriály, ať už pro začátečníky, nebo zkušené lidi, pohybující se v této oblasti.

Nyní jsme pro vás připravili několik dílů o kryptoměnách, jejichž množství vám bude narůstat, aniž byste přikupovali další.

Jaké jsou benefity Proof of Stake

Kryptoměny fungující na bázi Proof of Stake (POS) mají mnoho technických výhod. My se v našem seriálu zaměříme především na tu ekonomickou. Z tohoto pohledu je hlavním benefitem pro hodlery fakt, že držením měn fungujících skrz PoS máte možnost získávat dividendy. Ty vám jsou připisovány ve formě dalších mincí za předpokladu splnění určitých podmínek. Nejčastěji jde o provozování masternodu nebo držení kryptoměn pro potřeby PoS v peněžence, určené pro tento účel.

Jak funguje Proof of Stake

Proof of Stake (PoS) je alternativní způsob pro ověřování a potvrzování transakcí / bloků. Jelikož výběr validátoru, schvalovatele na základě drženého množství mincí, by mohl vést k centralizaci (držitel největšího množství by měl trvalou výhodu schvalování), existuje několik různých metod PoS.

Typy Proof of Stake

Náhodný výběr

Kryptoměny jako Nxt (NXT) a BlackCoin (BLK) používají náhodnou analýzu k určení následujícího schvalovatele. Využívají přitom vzorec, který hledá nejnižší hodnotu hash v kombinaci s velikostí sázky (stake). Jelikož sázky jsou veřejné, každý uzel může s přiměřenou přesností předvídat, který účet získá nejblíže právo na vytvoření bloku.

Výběr podle délky doby držení coinu

Na této bázi funguje například Peercoin (PPC). Jeho systém také využívá náhodné přidělení možnosti schvalování, ale kombinuje ho s počtem držených mincí, vynásobeným počtem dní, během kterých byly mince v peněžence. Čím větší a déle držené množství mincí máte, tím je větší pravděpodobnost, že výhodu pro schválení bloku dostanete právě vy. Minimální potřebná doba pro držení mincí je 30 dní. Důležité je dodat, že pokud tento benefit připadne vám, vynuluje se počet dnů, během kterých máte mince v peněžence, a vy začínáte de facto od znova.

Masternody

Další formou stakingu je spuštění masternodu – formy decentralizovaného serveru. Hlavní nevýhodou tohoto modelu je relativně vysoká vstupní investice. Ti, kteří chtějí provozovat masternode, a tím pádem zajišťovat fungování celé sítě, musí držet jako jistotu určitý počet mincí. Mezi kryptoměnami využívající tento typ PoS patří například Dash (DASH) nebo Divi (DIVX).

Výhody PoS

  • pro schvalování transakcí není nutný drahý hardware (úplně postačuje běžný počítač, na kterém je spuštěn klient. Ten bude fungovat tak dlouho, dokud bude váš pc online).
  • na základě výše uvedeného je v porovnání s kryptoměmi fungujícími na bázi Proof of Work tento algoritmus energeticky méně náročný.
  • odměna za loajalitu. Čím více mincí daný schvalovatel má a čím déle je drží, tím vyšší je pravděpodobnost možnosti schválit transakci a získat odměnu v podobě dalších coinů.

Úvod neboli pomyslnou nultou část našeho seriálu do algoritmu Proof of Stake máme za sebou. Už brzy si v prvním díle představíme první z kryptoměn využívající PoS. Půjde o měnu, která již par krát změnila své jméno, na trhu je přes čtyři roky a její název vychází ze zkratky „Digital Cash“ (digitální peníze). Ano, půjde o Dash.

Zůstaňte naladěni, a pokud vás zajímá náš předchozí seriál o regulacích kryptoměn v jednotlivých státech napříč světem, můžete si ho přečíst zde.

Zdroj:
medium.com
blockgeeks.com
investopedia.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img