Kryptoměny vs. banky – jsme svědky finanční války?

0
(0)

Nedávno jsme vás informovali o tom, že kryptoměny nemusejí být až tak decentralizované, jak se na první pohled zdá (pokud vám tento článek unikl, můžete jej najít zde). Naproti tomu kryptoměny mají mnohem blíže k decentrali-zovaným systémům a transparentnosti (kromě anonymních) než banky.

Zpracovávání transakcí

Dne 19. února 2018 Jameson Loppi, jeden z hlavních techniků bezpečnostní firmy BitGo založené na blockchain technologi, vyzdvihl zajímavou situaci, která se udála během svátku v Americe. Všechny lokální banky totiž byly zavřené a tudíž neposkytovaly finanční služby nejen pro občany, ale ani pro byznysy.

Naopak Bitcoin v té době nezahálel a během 24 hodin byly zpracovány a uskutečněné transakce v hodnotě až 7 miliard dolarů. Pro fanoušky kryptoměn to však není žádná novinka, protože kryptoměny jako Bitcoin, Ethereum nebo Litecoin se obchodojí každý jeden den, včetně víkendů nebo prázdnin.

Finanční svoboda se díky kryptoměnám dostává do popředí

Pokud držíte kryptoměny v peněženkách a vlastníte privátní klíč k daným měnám pouze vy, jste zodpovědný za vaše peníze. Žádné centralizované entity vám nemohou rozkazovat o tom, kam můžete vaše měny poslat nebo kdy to můžete udělat. Všechno je to jen na vás.

To může mít ale i negativní stránku, protože nikdo nemůže vrátit transakci, kterou jste udělali. Jakmile jednou kryptoměny pošlete, je velká pravděpodobnost, že nikdy víc je neuvidíte, ať už jste je poslali na správnou nebo nesprávnou adresu. Právě tento fakt však může napomoci i k zodpovědnějšímu zacházení s vašimi finančními prostředky.

Max Keiser, Bitcoin analytik, vidí právě v tomto velké pozitivum. Nedávno se například vyjádřil, že:

„Finanční svoboda a nezávislost, kterou Bitcoin a jiné kryptoměny poskytují, mohou být klíčové pro byznys a lidi zejména v zemích, kde vlády kontrolují banky a všechny ostatní finanční instituce.“

Závěr

Souboj mezi kryptoměnami a bankami může přinést ještě opravdu velké divadlo. Zda však půjde o válku nebo je možná kooperace mezi oběma stranami, nám ukáže pouze čas. Jisté však je, že regulace nám hodně napoví.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img