Je blockchain skutečně decentralizovaný?

0
(0)

Decentralizace má být jednou z nejcharakterističtějších vlastností pro blockchain technologii. Odstraňování takzvaných „třetích stran“ má nastupující technologie pomoci získat potřebnou popularitu a podporu společnosti. Jsou ale kryptoměny opravdu decentralizované nebo jsou pouze šikovně převlečené za centralizovaný systém?

Výzkum z UCL

Dne 2. března 2018 tým výzkumníků z University College London (UCL) vydal opravdu zajímavou studii. Ta byla zaměřená nejen na sledování aktivity mezi vývojáři, ale také na porovnání počtu komentářů a vstupů jednotlivých vývojářů do kódů kryptoměn. Posvítili si tedy zejména na takzvané „commits“ – změny, které navrhne daný vývojář.

Podle daného výzkumu až 20 % ze všech změn v kódu Etherea mělo být navržených jedním vývojářem (že by Vitalik?). Podle jedné ze spoluautoriek, Sarah Azouvi, to naznačuje větší centralizaci jako například Bitcoin. U Bitcoinu totiž tvoří nejvíce změn navržených jedním vývojářem pouze 7 % ze všech commits.

Sarah Azouvi se vyjádřila i ohledně aktivity přímo na GitHubu:

„Velmi málo lidí je aktivních. Většina z nich dokonce přidá jen pár komentářů. Pouze několik málo lidí tedy vede většinu debat.“

Pro CoinDesk se takto vyjádřila zejména na margo velmi nízkého počtu diskutujících na GitHubu. Spolu se svými kolegy prý byli velmi překvapeni, jaký nízký počet diskutujících opravdu je.

Vitalik a jeho moc

Mnoho lidí si myslí, že Vitalik má v Ethereu příliš mnoho moci na to, aby se mohlo o této kryptoměně mluvit jako o decentralizované. Jason Teutsch, který vytvořil škálovací program TrueBit, sám potvrdil, i když s dávkou humoru, že na Vitalika se lze ohledně řízení vždy spolehnout.

Tím jakoby sám přiznal, že síť Etherea může být velmi závislá pouze na jedného člověka, což by se v případě decentralizovaných systémů stávat nemělo. Sám se však vyjádřil, že je téměř nemožné zavděčit se všem, a proto v tom problém vůbec nevidí.

„Stává se to u všech řízení a vedení. Kdykoliv se něco mění, vždy se najdou nespokojení lidé.“

Závěr

Zda mohou tyto informace představovat hrozbu pro kryptoměny, nevíme. Spíše je ale třeba dávat si pozor na to, aby si někteří jednotlivci neudělali z vlastních kryptoměn monopol (čímž určitě Vitalika z něčeho podobného neobvinil). Jak se ale také Teutsch vyjádřil, při jakýchkoli nových řešení problémů se i tak vždy najde někdo, komu se dané řešení líbit nebude.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img