Kanada zpřísňuje daňové kontroly kryptoinvestorů – Čeká to i nás?

0
(0)

Podle Kayla Torpeye, sloupkaře magazínu Forbes, se CRA (kanadská agentura pro kontrolu příjmů) v posledních týdnech výrazně zaměřila na obchodníky a kryptoměnové investory. Ti, na které si kontrolní úřad došlápl, jsou vyzváni vyplnit podrobný dotazník týkající se původu a množství zobchodovaných kryptoměn.

CRA má napilno

Na začátku tohoto roku Jared Adams, dohledový ředitel projektů CRA, uveřejnil tweet, ve kterém, v reakci na doporučení, jak se při nákupu kryptoměn vyhnout uvedením informací v příslušné bance, varuje před zvýšeným rizikem praní špinavých peněz. Jeho vyjádření následoval zvýšený počet daňových kontrol a obecnější zájem kanadské vlády o problematiku kryptoměn. Netrvalo dlouho a někteří obchodníci začali dostávat urgentní výzvy k vyplnění dotazníků sdělujících informace o původu a množství svých případných výnosů.

CRA v minulosti také řešila podvodné telefonáty, ve kterých se zločinci vydávali za úředníky daňové kontroly a nutili důvěřivé obchodníky zaplatit příslušné daně na falešné účty.

Snahou CRA je tedy odstranit podvodné praktiky, oslabit šedou ekonomiku v oblasti kryptoměn a přivést do státní kasy ušlé zisky.

Dobré znamení?

Pro každého obchodníka, který odmítá riskovat obrovské pokuty či trest odnětí svobody, je placení daní z příjmu nutným, ale akceptovaným zlem. Z pohledu dlouhodobé investice jsou ale podobné zprávy spíše přívětivé. Navrhnout, schválit, kontrolovat a vymáhat daně v nové, ne zcela zmapované oblasti, není právně jednoduchá ani levná záležitost.
Taková časová i finanční investice ve skutečnosti naznačuje, že vlády do budoucna počítají s rozšířením kryptoměnové ekonomiky a snahou vytvořit přehledné daňové úpravy, a demonstrací své pevnosti a síly si tak pojišťují případný budoucí zisk.

Zamyslete se. Objemy zobchodovaných kryptoměn a jejich výnosy občanů Kanady zcela jistě netvoří významnou část státního rozpočtu. Roční příjmy budou spíše zanedbatelné. V budoucnu by ale mohly být podstatně vyšší a kanadská vláda a její daňový úřad se pravděpodobně domnívají, že i budou.

Podobné tendence jsou k vidění stále častěji ve státech napříč celým světem. Na konci minulého roku jsme vás například informovali o podobném zpřísnění daňových kontrol v Dánsku (ZDE), kde daňový úřad zaznamenal nezaplacené daně z příjmu kryptoměn u 2700 subjektů.

A jak je to u nás?

Situace v České republice je již delší čas neměnná. Podle finanční správy by výnosy z kryptoměn měly podléhat tradiční dani z příjmu. Platná legislativa ale stále nedefinuje, jsou-li kryptoměny peníze či komodita. Česká národní banka navíc neuznává krytoměny jako peníze ani investiční nástroj a tento přístup udržuje dlouhodobý status quo.

Nicméně i v České republice je samozřejmě nutné z peněz vydělaných obchodováním odvádět do státní pokladny daň. Pro váš klid doporučujeme dodržovat obecná pravidla a odvádět z výnosů příjmovou daň, jež činí 15 %.

Pro ty z vás, kteří jsou v otázce odvodu daní stále nejistí, jsme připravili podrobný návod pro určení výpočtu odvodu a daňových výdajů.

Celý návod naleznete ZDE.

Co číst dále?

Brání Coinbase uživatelům vymazat si účty? + o hnutí #DeleteCoinbase

 

Zdroj: Forbes.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Čočkin

Už vidím borce co Koupil Bitcoin za 8 000 usd na hodl a pak si jednoho dne řekl kašlu na to prodám to seru na to nemám na to nervy a prodá Bitcoin za 3 800 usd ve ztrátě a ještě bude platit daně 15% to víš že jo (lepší to obejde , banka hlásí podezřelé transakce od 10 či 15 tisíc eur ).

Lukas

z -4200USD dan nezaplati, dan se plati ze zisku…

spot_img