Jordan Peterson kvůli cenzuře zrušil svůj Patreon účet, jako alternativu zvažoval krypto

0
(0)
Kristian Csepcsar
Kristian Csepcsar
Information security audits @KPMG by day, community management @Slush Pool by night.

Proč vůbec číst tento článek?

  1. Jordan Peterosn je borec, kterého byste měli znát.
  2. Výhody krypta se dostávají do širšího povědomí, má to však svá ale.

Kdo je Jordan Peterson

Jordan Peterson je dle Wiki „kanadský klinický psycholog, kulturní kritik a profesor psychologie na Torontské univerzitě.“ [1]. iDNES  píše: „Odpůrci politické korektnosti ho zbožňují, levicoví liberálové nad jeho argumenty skřípou zuby. Kanadský psycholog Jordan Peterson se v poslední době stal duchovním vůdcem tradicionalistů, které znervózňuje směřování západní společnosti. Podle zámořských médií je jedním z nejvlivnějších intelektuálů současnosti“ [2].

Čím je tak slavný – ve zkratce:

Vše začalo tím, že v Kanadě debatovali o zákonu na ochranu genderové identity. Peterson tehdy veřejně zdůrazňoval obavy, že jeho studenti si kvůli zákonu budou moci vybírat, jakými zájmeny chtějí být oslovováni (dokonce i neexistujícími zájmeny). Peterson proto zákon začal kritizovat. Jeho postoj na univerzitě vyvolal obrovskou bouři – dostal důtku od vedení školy a někteří studenti proti němu začali protestovat.

Videa z protestů se dostala na YouTube, kde se okamžitě stala virálními. Peterson si velmi rychle získal ohromnou podporu lidí díky své asertivitě a racionální argumentaci. Od té doby získává na popularitě a jeho dosah roste, k dnešnímu dni má cca 1,7 mil. subscriberů na YouTube, 1 mil. followerů na Twitteru a více jak 1 mil. prodaných kusů své knihy, která byla bestsellerem jak v Kanadě, tak v USA a Velké Británii.

Podívejte se na jeden z jeho nejslavnějších rozhovorů v TV a posuďte sami (virální pasáž 22:10–23:10):

Pro ty, kteří netuší, co je Patreon

Patreon.com je platforma učená pro financování tvůrců (ať už jde o tvůrce videí na YouTube, zpěváky, či fotografy na Instagramu). Tvůrci jakéhokoliv druhu si založí svůj profil a jejich fanoušci (patroni) jim mohou posílat finanční podporu na měsíční bázi. Tvůrci tak získávají jistotu stabilního měsíčního příjmu a mohou se tak věnovat více své kreativní činnosti.

Zrušení účtu jako protest proti cenzuře

Společnost Patreon nedávno smazala účty několika kontroverzních influencerů (vlivných uživatelů), jež kritizovali například radikální feministická hnutí, přehnaná genderová pravidla apod. V reakci na to Jordan Peterson (a nejen on) 15. ledna svůj Patreon účet zrušil. Jako důvod uvedl svévolnou cenzuru ze strany Patreonu a firem, které zprostředkovávají transakce (explicitně zmínil Mastercard). Sám říká, že otázka cenzury je složitá, jelikož žádná platforma nechce podporovat extrémní projekty jako například kampaň na podporu ISIS. Nicméně v tomto případě Patreon dle Petersona jednoznačně pochybil, a proto musel reagovat odchodem z platformy.

Ze strany Petersona šlo o velký krok. Jeho profil byl totiž 14. největší – měl 8 568 patronů a Business Insider odhaduje, že si takto vydělával 15 000 – 67 000 dolarů měsíčně [3]. Peterson proto hledal alternativní možnosti, jak o tento příjem nepřijít.

Krypto jako zbraň proti cenzuře

Za zmínku stojí, že ve svém prohlášení mluví o kryptu jako o vhodné alternativě, ale zdůrazňuje nedostatky:

Cítím reálnou a vzrůstající sympatii ke kryptoměnám. Problém ale je, že toto řešení je stále příliš technicky složité. To zabraňuje, aby se tato technologie masivně užívala. Zároveň kryptoměny nejsou dostatečně likvidní, aby mohly být považovány za okamžitou náhradu současných platebních metod jako jsou například kreditní karty.“

Celé vyjádření (segment o kryptu od 16:21):

Kryptoměny a veřejnost

Je dobré vidět, že silné stránky kryptoměn (jako například rezistence proti cenzuře) vstupují do povědomí širší veřejnosti. Tato situace potvrzuje, že existují reálné případy užití, kde technické vlastnosti kryptoměn řeší reálné problémy (ve videu se například také zmiňuje možnost decentralizované distribuce videoobsahu).

Mohlo by vás zajímat: Krypto alternativy ke kanálu YouTube

Peterson však kvůli výše uvedeným problémům s kryptoměnovým řešením (a má docela pravdu) pracuje na konkurenční službě. Ta má být více liberální a přinese více platebních metod (snad i krypto). Chce tak představit platformu, kteráé dle jeho slov nebude podléhat svévolné cenzuře.

Za zmínku také stojí jeden z nejlajkovanějších komentářů pod videem:

koment-peterson

Bitcoin je svoboda. Existuje i alternativa Patreonu, která podporuje Bitcoin. Jmenuje se BitBacker. Je to docela nové, těžkopádné, ale funguje to. A používá to Bitcoin, který nelze cenzurovat!“

Zdroje:

[1] https://cs.wikipedia.org/wiki/Jordan_Peterson
[2] https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni…
[3] https://www.businessinsider.com/jordan-peterson…

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Richard Kovaricek

Palec nahoru panu Petersonovi?

spot_img