Je ještě stále čas nakoupit Bitcoin?

3.1
(22)

Zprávy a souhrny

Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Hodně často slýcháte, že stále není pozdě nakoupit Bitcoin  a naskočit do rozjetého vlaku. Ale je tomu opravdu tak? Není už pozdě nakoupit a držet? 

Načasování

Všichni si přejeme, abychom se mohli vrátit do roku 2009 a koupit si za pár dolarů milion bitcoinů. Při pohledu zpět se zdá být neskutečné, že se během několika let změnila cena z ničeho na 60 000 USD. Tržní kapitalizace Bitcoinu je nyní 1 bilion USD, což z něj činí 10. nejcennější aktivum na světě. Jen pro informaci, Google má hodnotu 1,2 bilionu, Apple 2,2 bilionu a zlato 10 bilionů. Těm ale se ve srovnání s BTC trvalo se dostat na takovou úroveň mnohem déle.

Nabídka a poptávka

Nabídka bitcoinů je záměrně omezena na 21 milionů, což je maximum, jaké kdy bude existovat. Z toho 18 milionů je již v oběhu a 3 miliony zbývají k vytěžení. Co se stane, když je omezená nabídka a nekonečná poptávka? Cena vystřelí. Jakože hodně.

Doposud provedla tah jen hrstka institucionálních investorů – Tesla, PayPal, Square, MicroStrategy – ale mnoho dalších situaci pečlivě sleduje a připravuje se naskočit. Když se k této straně připojí Google, Apple, Amazon a nespočet dalších, zvítězí.  Pro každého Bitcoin nebude.

Nedostatek

Proč je Van Goghova malba tak drahá? Je to umělecké dílo a je hodně vzácné. Pokud by byl na světě pouze jeden diamant, jaká by byla jeho cena? Velká…

Jednou ze silných stránek bitcoinů ve srovnání s jinými aktivy je omezená nabídka.
Důvodem, proč bylo zlato tak cenné a podařilo se mu po tisíciletí růst, je hlavně nedostatek. Je velmi těžké ho najít, vytěžit, roztavit, přepravit a uskladnit. Bitcoin je v podstatě stejný.

Blockchain

Omezená nabídka je pouze jednou stranou rovnice. Druhou částí je neměnnost.
Bitcoin je založen na blockchainovém protokolu, kterým je každá transakce registrována. Ani FBI, ani CIA, ani Rusko, ani Čína, ani Severní Korea. Ať už jsou data v blockchainu jakákoli, zůstanou tam navždy.

Hacker mohl vstoupit do federální rezervy a vyvolat tam zmatek, ale nikdo nemůže hacknout blockchain. Je to nejspolehlivější způsob zaznamenávání transakcí vůbec. A nepoužívá se jen na finance. Chytré smlouvy a decentralizované aplikace způsobí revoluci v mnoha průmyslových odvětvích.

Síťový efekt

Jaký vyhledávač používáte? Google. Jaká platforma sociálních médií vlastní trh? Facebook. Kdo je vítězem v online nakupování? Amazon. Přemýšlíte o elektrickém vozidle? Tesla. V každé kategorii je jeden jasný vítěz a zbytek si musí vystačit se zbytky.

V jaké kategorii je Bitcoin? Podle odborníků Bitcoin není měnou, ale hlavně skvělým uchovatelem hodnoty. V této kategorii Bitcoin již předběhl stříbro a jednoho dne se může stát totéž se zlatem. Pokud ano, cena Bitcoinu by mohla dosáhnout 1 milionu dolarů.

FOMO

Pouze asi 1,7 % světové populace vlastní malý zlomek Bitcoinu. Když se dalších 8 miliard lidí pokusí naskočit, bude to velká tlačenice. Když 21 milionů vydělíme 8 miliardami… To je 0,002625 BTC.

To je částka, kterou bychom každý měli mít, kdyby byla spravedlivě rozdělena. V době psaní tohoto článku vás vlastnictví tohoto podílu bude stát přibližně 1 500 USD. Vypadá to jako nepatrný podíl 1 BTC (ve skutečnosti méně než 1 %), ale i tuto část bude v budoucnu extrémně obtížné vlastnit.

Fiat

Největším problémem fiatu je inflace. Stále se tisknou peníze, jako by neexistoval žádný zítřek. Odhaduje se, že v příštích deseti letech by inflace mohla být nejméně 10 % ročně. To znamená, že pokud máte v bance 100 000 Kč, do roku 2030 se sníží na 50 000 Kč. Není na čase se poohlédnout i jinde?

Závěr

V podstatě to vypadá, že už na nákup pozdě je. Na co ale pozdě není, je zamyslet se nad tím, jak se dále chránit před inflací.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.1 / 5. Počet hlasujících 22

Buď první kdo článek ohodnotí

19 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
19 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: