Jak dopadla studie ECB ohledně přijetí a vlastnostech potenciální digitální peněženky?

3.8
(4)

Evropská centrální banka (ECB) zveřejnila 24. dubna 2023 výsledky expertních skupin a hloubkových rozhovorů. Ty probíhaly ve všech zemích eurozóny v období od prosince 2022 do ledna 2023.

Studie, jejímž cílem bylo vyhodnotit názory na vlastnosti potenciální digitální peněženky, se zaměřila na průřez účastníků z řad široké populace, technicky zdatných osob, obchodníků a osob, které bankovní služby příliš nevyužívají.

Výsledky průzkumu ECB

A právě kategorie lidí s nedostatečným bankovnictvím (underbanked) byla podle studie jedinou cílovou skupinou, které přijetí nového řešení digitálních plateb nevyhovovalo. Povědomí a znalosti o digitálních peněženkách v rámci právě této skupiny byly obecně nízké. Z průzkumu také vyplynulo, že tyto osoby obecně bankovnímu systému nedůvěřují. Většinu transakcí pak provádějí za použití hotovosti.

Podle studie ECB byli underbanked definováni jako účastníci, kteří sice mají bankovní účet, ale jen zřídka využívají bankovní služby nebo jiné platební aplikace a inkasa. Často se jednalo o lidi s nízkými příjmy. Ti zhusta považovali bankovní účet za zbytečný náklad navíc. Pokud již měli chytrý telefon, používali jej převážně k volání a přijímání hovorů, sledování sociálních sítí a hraní her.

Tyto osoby také nevidí smysluplné důvody, proč by se měly naučit používat služby digitálního bankovnictví. Nejčastější obavou je, že jejich znalosti by jim stejně brzy zastaraly. Na druhou stranu ale byly ochotny uznat postupný odklon společnosti od hotovosti. Připouštěli, že se jednou digitálními platbami budou muset stejně zabývat.

Někteří z nich si představovali, že by měli digitální peněženku, ale nepoužívali by ji pro velké částky peněz. Důvodem je obava ze ztráty v případě jakýchkoli problémů. Studie dále zjistila, že mladší respondenti byli ochotni přijmout digitální peněženku více než ti dříve narození.

Evropský parlament a první kryptoměnová pravidla

V dubnu letošního roku schválil Parlament Evropské unie (EU) první pravidla pro sledování převodů kryptoaktiv, prevenci praní špinavých peněz a společná pravidla dohledu a ochrany zákazníků.

“Travel rule”, které se již používá v tradičních financích, bude vyžadovat, aby informace o převodech kryptoaktiv byly uchovávány na obou stranách účastníků převodu.

Nařízení o trzích s kryptoaktivy (Markets in Crypto Assets Regulation, MiCA) je navrhovaný regulační systém EU, jehož cílem je pokrýt emitenty kryptoaktiv, poskytovatele služeb souvisejících s kryptoměnami a také ochránit držitele kryptoaktiv.

Zastánci kryptoměn tvrdí, že decentralizované finance (DeFi) mohou lidem s nedostatečným přístupem k bankovnictví přinést příležitosti a produkty, které pro ně nejsou prostřednictvím tradičních finančních produktů dostupné.

Závěr

A opět tu máme dva tábory s odlišným pohledem na věc. Zastánci kryptoměn tvrdí, že kryptoměny mají potenciál poskytnout nedostatečně bankovně zajištěným osobám snadný přístup k finančním službám. Jejich odpůrci se pak domnívají, že existují jiné způsoby, jak řešit finanční začleňování, než prostřednictvím kryptoměn.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.8 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img