Bernstein: “Budoucnost bankovnictví je bez bank, vítejte v hyperbitcoinizaci”

5
(7)

Nedávná bankovní krize naznačuje, jakým způsobem se bankovní runy vyvíjí. Podle analytiků společnosti Bernstein by jakékoli další bankovní problémy a krachy mohly být pro další růst bitcoinu (BTC) zásadní.

Aanalytici společnosti Bernstein v čele s Gautamem Chhuganim s odkazem na vlnu zájmu na sociálních sítích, která ještě zvýšila napětí v době pádu banky Silicon Valley, uvedli:

Vítejte v novém světě hyperrychlých informačních toků a hyperrychlých bankovních runů

Odliv prostředků z regionálních bank

V týdnu končícím 15. březnem opustilo regionální banky téměř 120 miliard dolarů uživatelských vkladů. Více než polovina těchto peněz zamířila do velkých bank. Tato krize se nakonec dostala i do Evropy. Vyvrcholila tím, že 19. března společnost UBS koupila svého dlouhodobého rivala Credit Suisse za zlomek jeho hodnoty.

Banky se tak podle Chhuganiho potýkají s novým rizikem, které “dříve neznaly”.

Hyperbitcoinizace

Okamžité a hyper-rychlé možnosti přesunu kapitálu zatím nejsou k dispozici, ale brzy se situace změní. Okamžité platební systémy, jako je kupříkladu platforma FedNow (k jejímu spuštění má dojít již v tomto roce) budou poskytovat v reálném čase, 24 hodin denně, 7 dní v týdnu přístup k platbám pro finanční instituce jakékoliv velikosti.

Nová éra hyperrychlých odlivů vkladů tak přináší pro klienty neznámá rizika protistrany a kryptografie by mohla skutečně pomoci některá z těchto rizik zmírnit. Chhuganin k tomu říká:

Jednoduchost kryptoaktiv jako digitálních aktiv na doručitele řeší bezprostřední rizika protistrany, s nimiž se zákazníci bank potýkají, ale zákazníci také vyžadují stabilitu hodnoty.

Bitcoin nemusí být pro zákazníky, kteří vnímají stabilitu v amerických dolarech, v tuto chvíli atraktivní, ale to by se mohlo změnit.

Vzhledem k tomu, že se blížíme k dalšímu klíčovému okamžiku v měnové historii, střadatelé by také sledovali nejen stabilitu nominální hodnoty, ale i to, zda případné další nehody nepřinutí Fed znovu porušit “reálnou hodnotu” vládní měny.

To by byl scénář, který někteří zarytí bitcoinoví fanoušci označují jako „konečnou cestu k hyperbitcoinizaci“.

Staré se potkává s novým

Výhody inteligentních decentralizovaných finančních systémů založených na kontraktech by se najednou jevily jako „stvořené pro tento svět“. Oblast DeFi by tak mohla pomoci vybudovat a usnadnit jakýsi novodobý bankovní systém typu „udělej si sám“. Mohlo by to podle analytiků Bernstein vypadat nějak takto:

Okamžitá likvidace pozic bez jakéhokoli zpoždění, vlastní rizikové trezory na blockchainu, vkládání stablecoinů pro výnosy založené na výnosech z finančních protokolů..

Závěr

Bankovnictví by tak bylo více přizpůsobené, inteligentnější a fungovalo by v reálném čase. Tol by zase vedlo k větší finanční nezávislosti pro uživatele. Shrnout se to dá větou, za kterou stojí Chhuganin s jeho kolegy:

Budoucnost bankovnictví nemá žádné banky, můžeme z toho udělat náš mem!

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img