Írán údajně brzy vyzkouší digitální měnu centrální banky

0
(0)

Zprávy a souhrny

Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Íránská centrální banka (CBI) údajně plánuje brzy spustit svůj pilotní projekt digitální měny centrální banky (CBDC). Co za tím stojí?

Možnost vyřešit finanční nesrovnalosti

Podle zprávy íránské tiskové agentury Labour News Agency viceguvernér CBI uvedl, že CBDC by mohla zemi pomoci vyřešit finanční nesrovnalosti.

Vývoj suverénní digitální měny v Íránu začal v roce 2018 v Informatics Services Corporation – výkonné složce CBI. Vývojová fáze byla dokončena a brzy bude spuštěn pilotní projekt. CBI však nesdělila mnoho podrobností o časovém rámci.

Íránský CBDC byl údajně vyvinut s využitím platformy Hyperledger Fabric, kterou hostuje Linux Foundation. Írán zažívá značné finanční a hospodářské potíže v důsledku tvrdých hospodářských sankcí, které na něj uvalily Spojené státy.

Uprostřed těchto problémů se Írán obrátil ke kryptoměnám a jako jedna z prvních zemí legalizoval těžbu bitcoinu (BTC) v naději na oživení ekonomiky, nicméně kvůli akutnímu nedostatku energie a výpadkům musel mnohokrát dočasně zastavit těžební operace.

Mezinárodní obchod a digitální měna centrální banky

Írán se také snaží využívat kryptoměny pro mezinárodní obchod v naději, že obejde obchodní sankce. CBI a ministerstvo obchodu dosáhly dohody o propojení platební platformy CBI s obchodním systémem umožňujícím podnikům vypořádávat platby pomocí kryptoměn.

V současné době pracuje na suverénní digitální měně téměř 100 států, přičemž pouze několik z nich dospělo do pilotní fáze. Čína je v současné době v čele: v roce 2019 dokončila vývoj CBDC a v současné době ji hromadně testuje v různých provinciích a maloobchodních odvětvích.

Francie a Švýcarsko uskutečnily několik přeshraničních pilotních projektů. Očekává se, že Jižní Korea, Japonsko a Rusko provedou testy v roce 2022, zatímco USA jsou stále ve fázi diskusí. Podle Atlantic CBDC tracker devět zemí již spustilo své CBDC, 14 je v pilotní fázi, 16 ve fázi vývoje, 41 zemí stále zkoumá a dvě země své plány CBDC zrušily.

Sledování vývoje CBDC | Zdroj: Atlantic Council

Závěr

CBDC se stále rozšiřuje, a to po celém světě. Vývoj už nějakou dobu probíhá a značí, že možná již brzy uvidíme plnohodnotnou digitální měnu centrální banky. Pro více informací se přidejte také na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: