Malajsijská centrální banka testuje efektivitu CBDC

0
(0)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Malajsijská centrální banka, známá také jako Bank Negara Malaysia (BNM), nedávno odpověděla na dotaz agentury Bloomberg ohledně testování digitální měny centrální banky (CBDC). BNM zkoumá užitečnost vytvoření a využití kryptoměny pro národ.

Centrální banka: Budoucnost kryptoměn je nevyhnutelná

BNM sdělila agentuře Bloomberg v e-mailu, že “BNM aktivně posuzuje nabídku hodnoty digitální měny centrální banky (CBDC) pro Malajsii”. Dodali, že “ačkoli rozhodnutí o vydání CBDC nebylo učiněno, zaměřili se na výzkum CBDC prostřednictvím proof-of-concept a experimentování, abychom posílili naše technické a politické schopnosti, pokud by v budoucnu vyvstala potřeba vydat CBDC.”

V prosinci 2021 Yamani Hafez Musa, náměstek ministra financí BNM, uvedl:

“Finanční systém v Malajsii nadále podporuje fungování ekonomiky a zároveň uspokojuje potřeby jednotlivců a podniků.”

Během zasedání otázek a odpovědí v Dewan Rakyat (dolní komoře parlamentu) 15. prosince 2021 řekl:

“BNM však bude i nadále aktivně posuzovat potenciál CBDC k dosažení cílů veřejné politiky.”

BNM stále nedůvěřuje kryptoměnám

BNM již mnohokrát deklarovala svou nedůvěru v kryptoměny, jako jsou Bitcoin a Ethereum. Podle BNM posuzuje případy využití CBDC, protože kryptoměny nemají univerzální vlastnosti peněz, v důsledku čehož je nelze používat jako zákonné platidlo.

Malajsijská centrální banka se připojila k projektu Dunbar, jehož cílem je otestovat potenciál CBDC společně s Bankou pro mezinárodní platby, australským Monetary Authority of Singapore a Jihoafrickou rezervní bankou pro mezinárodní platby.

Vytvoření platformy pro více CBDC by navíc mohlo spojit centrální banky a komerční banky z celého světa, což by jim umožnilo nesmírně zlepšit přeshraniční platby a snížit spěch.

Ačkoli věci stále nejsou jasné, regulace kryptoměn zůstává v Malajsii trendovým tématem. Technologie blockchain a kryptoměny jsou zde, aby zůstaly, a mnozí dávají přednost decentralizaci před tím, aby jejich finance nebo dokonce životy kontroloval orgán třetí strany.

Závěr

CBDC je velkým trendem, ale nese i určitá rizika. Co myslíte, dostaneme se jako ČR k digitální koruně? Nebo spíše přijmeme euro a poté digitální euro? Neváhejte se přidat také na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img