Čínská centrální banka vydává pilotní verzi digitální peněženky

5
(2)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Čínská centrální banka zintenzivňuje své úsilí o vytvoření digitální měny a v obchodech s aplikacemi pro mobilní telefony vydala pilotní verzi aplikace digitální peněženky v jüanech.

Možnost vyzkoušení

Výzkumný ústav Čínské lidové banky (PBOC) pro digitální měnu vyvinul aplikaci “e-CNY (pilotní verze)”, která byla v úterý v Šanghaji k dispozici ke stažení v čínských obchodech s aplikacemi pro systémy Android a Apple.

Podle tweetu místního zpravodajského zdroje BlockBeats si nyní mohou jednotliví uživatelé v Číně stáhnout starší verzi aplikace a vyzkoušet si otevření a správu osobní peněženky a také transakce s digitálními jüany.

Podle zprávy agentury Reuters však aplikace tvrdí, že je ve fázi experimentálního výzkumu a vývoje a je přístupná pouze vybraným jednotlivcům prostřednictvím autorizovaných poskytovatelů služeb e-CNY.

Banka: Pokračování ve vývinu CBDC

Koncem podzimu 2021 guvernér PBOC Yi Gang prohlásil, že země bude pokračovat ve vývoji své digitální měny centrální banky (CBDC) a ve zlepšování jejího designu a používání, včetně zvyšování interoperability se stávajícími platebními systémy. Na zasedání koncem roku PBOC oznámila, že se bude nadále zasazovat o další rozvoj digitálního jüanu.

Čína má ve vývoji CBDC pro veřejné použití výrazný náskok, čímž předstihla většinu zemí, které jsou zatím ve fázi výzkumu CBDC. Čínská lidová banka uvedla, že digitální měna by se mohla používat během zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022. Senátoři ze Spojených států však nad tímto tvrzením vyjádřili znepokojení a uvedli, že američtí sportovci by tuto měnu neměli na akci pořádané v Číně využívat.

Federální rezervní systém na druhé straně stále zvažuje, zda CBDC pro Spojené státy zavést, či nikoli. Centrální banka Spojených států uvedla, že zkoumá výhody vytvoření digitálního dolaru a nakonec na toto téma předloží dokument.

Závěr

Čína má v CBDC velký náskok od zbytku světa. Ostatní země jsou zatím ve fázi výzkumu, zda se vyplatí CBDC vytvářet nebo ne a některé země začínají na CBDC pracovat. Co si o CBDC myslíte vy – má smysl nebo ne?

Neváhejte se přidat také na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img