Zajímavý report zveřejnila společnost Chainalysis. Podle něj severokorejští hackeři loni při nejméně sedmi kybernetických útocích na burzovní platformy ukradli kryptoměny v hodnotě téměř 400 milionů dolarů.
„V letech 2020 až 2021 počet hackerských útoků spojených se Severní Koreou vyrostl ze čtyř na sedm a hodnota vytěžená z těchto útoků vzrostla o 40 %“
uvádí se v nedávné zprávě společnosti Chainalysis, která se zabývá analýzou blockchainu.
„Jakmile Severní Korea tyto prostředky získala, zahájila pečlivý proces praní špinavých peněz, aby zakryla jejich původ a dále je zpeněžila.“
Ačkoli společnost Chainalysis opomněla identifikovat všechny cíle hackerů, zpráva podrobně uvádí, že se jednalo především o investiční firmy a centralizované burzy. Jedna taková burza, Liquid.com, nahlásila neoprávněný přístup k několika peněženkám, které spravovala, v srpnu loňského roku.
Podle autorů zprávy hackeři použili různé dovednosti, aby získali finanční prostředky z peněženek těchto organizací na adresy kontrolované Severní Koreou. Patřily mezi ně phishingové návnady, zneužití kódu, malware a pokročilé techniky sociálního inženýrství. Zpráva navíc podrobně uvádí, že Severní Korea výrazně zvýšila využívání „mixerů“ k praní ukradených kryptoměn.
Nechvalně známá skupina Lazarus
Zdá se velmi pravděpodobné, že mnoho z těchto kybernetických útoků provedla skupina Lazarus Group, kterou podle Spojených států ovládá hlavní zpravodajský úřad Severní Koreje. Tato skupina byla již dříve obviněna z účasti na útocích ransomwaru „Wanna Cry“ a kybernetických útocích proti společnosti Sony Pictures v roce 2014.
V loňském roce Spojené státy obvinily tři severokorejské programátory z rozsáhlého, několik let trvajícího hackerského útoku, během kterého doufali, že se jim podaří ukradnout 1,3 miliardy dolarů v hotovosti a kryptoměnách. Jihokorejská média mezitím koncem loňského roku informovala, že Severní Korea svými hackerskými útoky již vyvedla z burz kryptoměny v hodnotě 2 bilionů wonů (1,7 miliardy USD). Zprávy také poznamenaly, že hackeři tato aktiva zřejmě stále drží, místo aby je okamžitě prodali za hotovost.
Zpráva Chainalysis zase identifikovala neoprávněně držené kryptoměny v hodnotě 170 milionů dolarů ze 49 různých hackerských útoků, k nimž došlo v letech 2017 až 2021. Ačkoli si zpráva není jistá konečnými motivy, podle ní to svědčí o jasné a důkladné promyšlenosti hackerů.
„Ať už je důvod jakýkoli, délka doby, po kterou je (Severní Korea) ochotna tyto prostředky držet, je poučná, protože naznačuje pečlivě připravený plán, nikoli zoufalý a ukvapený“
uzavírá svůj report Chainalysis.
Závěr
Jak roste adopce a cena kryptoměn, roste zájem i zločinců, kteří se je snaží ukrást. Mějte to na paměti, a pokud s kryptoměnami aktivně neobchodujete, převeďte si je raději z burz do svých privátních peněženek.
Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.