Severokorejští hackeři loni v kryptoměnách ukradli 400 milionů dolarů

5
(1)

Zprávy a souhrny

Zajímavý report zveřejnila společnost Chainalysis. Podle něj severokorejští hackeři loni při nejméně sedmi kybernetických útocích na burzovní platformy ukradli kryptoměny v hodnotě téměř 400 milionů dolarů.

“V letech 2020 až 2021 počet hackerských útoků spojených se Severní Koreou vyrostl ze čtyř na sedm a hodnota vytěžená z těchto útoků vzrostla o 40 %”

uvádí se v nedávné zprávě společnosti Chainalysis, která se zabývá analýzou blockchainu.

“Jakmile Severní Korea tyto prostředky získala, zahájila pečlivý proces praní špinavých peněz, aby zakryla jejich původ a dále je zpeněžila.”

Ačkoli společnost Chainalysis opomněla identifikovat všechny cíle hackerů, zpráva podrobně uvádí, že se jednalo především o investiční firmy a centralizované burzy. Jedna taková burza, Liquid.com, nahlásila neoprávněný přístup k několika peněženkám, které spravovala, v srpnu loňského roku.

Podle autorů zprávy hackeři použili různé dovednosti, aby získali finanční prostředky z peněženek těchto organizací na adresy kontrolované Severní Koreou. Patřily mezi ně phishingové návnady, zneužití kódu, malware a pokročilé techniky sociálního inženýrství. Zpráva navíc podrobně uvádí, že Severní Korea výrazně zvýšila využívání “mixerů” k praní ukradených kryptoměn.

Nechvalně známá skupina Lazarus

Zdá se velmi pravděpodobné, že mnoho z těchto kybernetických útoků provedla skupina Lazarus Group, kterou podle Spojených států ovládá hlavní zpravodajský úřad Severní Koreje. Tato skupina byla již dříve obviněna z účasti na útocích ransomwaru “Wanna Cry” a kybernetických útocích proti společnosti Sony Pictures v roce 2014.

V loňském roce Spojené státy obvinily tři severokorejské programátory z rozsáhlého, několik let trvajícího hackerského útoku, během kterého doufali, že se jim podaří ukradnout  1,3 miliardy dolarů v hotovosti a kryptoměnách. Jihokorejská média mezitím koncem loňského roku informovala, že Severní Korea svými hackerskými útoky již vyvedla z burz kryptoměny v hodnotě 2 bilionů wonů (1,7 miliardy USD). Zprávy také poznamenaly, že hackeři tato aktiva zřejmě stále drží, místo aby je okamžitě prodali za hotovost.

Zpráva Chainalysis zase identifikovala neoprávněně držené kryptoměny v hodnotě 170 milionů dolarů ze 49 různých hackerských útoků, k nimž došlo v letech 2017 až 2021. Ačkoli si zpráva není jistá konečnými motivy, podle ní to svědčí o jasné a důkladné promyšlenosti hackerů.

“Ať už je důvod jakýkoli, délka doby, po kterou je (Severní Korea) ochotna tyto prostředky držet, je poučná, protože naznačuje pečlivě připravený plán, nikoli zoufalý a ukvapený”

uzavírá svůj report Chainalysis.

Závěr

Jak roste adopce a cena kryptoměn, roste zájem i zločinců, kteří se je snaží ukrást. Mějte to na paměti, a pokud s kryptoměnami aktivně neobchodujete, převeďte si je raději z burz do svých privátních peněženek.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: