Investoři v Jižní Koreji musí hlásit zahraniční kryptoúčty

5
(2)

Zprávy a souhrny

Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

V Jižní Koreji musí investoři do virtuálních aktiv, kteří mají na zahraničních účtech kryptoaktiva v hodnotě vyšší než 500 milionů korejských wonů, tedy přibližně 418 935 USD, od roku 2023 podávat hlášení svým regionálním daňovým úřadům.

Novela a 20% daň

Podle novoročního průvodce ministerstva hospodářství a financí musí každý rezident nebo domácí korporace s vklady na zahraničních účtech v hodnotě vyšší než 500 milionů wonů ke kterémukoli poslednímu dni dvanácti měsíců letošního roku oznámit tuto skutečnost řediteli daňového úřadu příslušné jurisdikce od 1. června do 30. června 2023. Vyplývá to z nové novely daňového zákona z července 2020.

Vláda zařadila zahraniční kryptoúčty do této specifikace, aby nashromáždila informace o zdanitelné mase mezi investory do kryptoměn, kteří využívají zahraniční krypto subjekty, neboť se plánuje, že příjmy z virtuálních aktiv budou od roku 2023 zdaněny 20 %.

Daň ze zisku z virtuálních aktiv, která měla být původně uvalena první den letošního roku, byla v prosinci po odporu investorů, odborníků a politiků odložena o jeden rok. Opozičníci napadli harmonogram daňového zákona ze dvou hlavních důvodů.

Zaprvé tvrdili, že příjmy z kryptoměn by neměly být zdaňovány, dokud nebude zavedeno účinné opatření na ochranu investorů do virtuálních aktiv. Dalším důvodem je, že plán zdanění je nespravedlivý ve srovnání se zdaněním kapitálových výnosů z akcií.

Zatímco zisky z virtuálních aktiv nad 2,5 milionu wonů (asi 2 095 USD), zdanění akciových kapitálových zisků má začít 1. ledna 2023 od 50 milionů wonů, což je asi 41 911 USD.

Investoři: Odklad po hlasitém odporu

Jak sílily hlasy požadující odsunutí zákona o krypto dani, zejména mezi Korejci ve věku 20 až 30 let, vládnoucí i opoziční politické strany začaly odklad schvalovat. Cha Dong-jun, profesor daňového účetnictví na univerzitě Kyungbok, uvedl, že jejich postoj k plánu na krypto daň ovlivnily blížící se prezidentské volby v březnu 2022, přičemž hlasy lidí ve věku 20 a 30 let jsou považovány za klíčový faktor vítězství ve volbách.

Debata o sestavení co nejefektivnějšího plánu na zdanění kryptoměn zůstává v Koreji aktivní i po odkladu, a to v otázce klasifikace virtuálních aktiv jako finančních aktiv a ve zdanění NFT (non-fungible tokens).

V sousedním Japonsku jsou však investoři zatíženi až 55% sazbou daně pro ty, kteří na virtuálních aktivech vydělávají více než 40 milionů japonských jenů (cca 347 238 USD), což vede mnoho investorů k vyřazení držby virtuálních aktiv z portfolia. Čína na druhém konci Korejského poloostrova prohlásila těžbu a obchodování s kryptoměnami za nezákonné.

Závěr

Myslíte si, že by investoři měli hlásit svá kryptoaktiva, která by pak měla být zdaněna. Nebo to vnímáte jako hloupost? Přidejte se také na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.


Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Reklama: