03.01.22 Technická analýza BTC/USD – riziko medvědího trendu se zvýšilo

4.3
(13)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Bitcoin (BTC) ukončil další týden, který nás zároveň dovedl do roku 2022. Není to ale logicky jediná důležitá událost, neboť jsme měli souběžně konec měsíce a kvartálu. Právě v nedělní video analýze jsem zdůrazňoval vážnost výsledné podoby poslední zavřené čtvrtletní svíce. Pro úplnost ji krátce uvedu i v dnešní analýze.

Konfluence a její význam v technické analýze

Aktuální situace na 3M BTC/USD

Pro úplnost tedy přikládám tříměsíční graf na lineárním měřítku. Graf nevypadá vůbec dobře, protože svíce z druhého kvartálu vypadá děsně a svíce z posledního kvartálu zavřela v podobě Shooting star. V češtině je to padající hvězda. Ten dlouhý horní knot u svíce každopádně znamená, že poptávka byla zcela absorbována nabídkou.

BTC

Podoba té svíce je navíc úplně učebnicová a objevila se na potenciálním vrcholu po více jak 10letém bull trendu. Abych byl zcela upřímný, jedná se pro Bitcoin o významný obratový signál. Vážně to vypadá na potenciální vrchol.

Zase ale pro pořádek upozorňuji, že do budoucnosti nevidíme – musíme sledovat další faktory, které to budou potvrzovat nebo vyvracet. Navíc je jistá naděje do doby, dokud S/R level 30 000 USD není prolomen.

Aktuální situace na 1W BTC/USD

Co se týká pohledu na trh dle týdenního časového rámce, Bitcoin se nikam zřetelně neposunul. Zavřená týdenní svíce je podobu víceméně stejná jako ty dvě předešlé. Důležité ale pro nás je fakt, že vidíme zamítnutí v blízkosti 52 500 USD. Zatím to bylo znát pouze na nižších časových rámcích. Nyní je to potvrzené i zde.

BTC

Týdenní close je zase pod 50týdenním klouzavým průměrem. Jestli Bitcoin bude pokračovat v poklesu, po nějakém roce a půl se bude obchodovat právě pod touto dynamickou úrovní. Čili ztratíme hodně významný support, když kurz bude pokračovat v poklesu. Dalším významným dynamickým supportem je 100týdenní klouzavý průměr, který se momentálně nachází v blízkosti 30 000 USD.

Indikátory

Týdenní RSI je nyní 46 bodů. Jsme tudíž docela blízko od silných úrovní, které se nachází kolem 40 bodů. Dle MACD negativní momentum sílí.

Závěrem

Už víceméně rok se nám tvoří v grafu potenciální top celého bull trendu. Dodávám, že se nejedná o žádné strašení, nebo snahu věštit budoucí vývoj. Že se už rok na trhu s BTC děje něco velkého, je z grafu zřejmé. Je to příprava na něco velkého. Co přesně se stane, neví samozřejmě nikdo. Respektive takové činnosti přenechejme šarlatánům a my si v klidu stanovme, zda není riziko příliš velké.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací text, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasujících 13

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
14 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Manius Curius Dentatus

A objemy již najednou nehrají žádnou roli? Tahle 3M hvězda je totiž nemá moc výrazné…za další, dominance BTC celý rok prakticky jen padá a poněkolikáté testuje zónu kolem 40%, takže předpokladem je, že to neudrží. Přesto mnoho altů zažilo během loňského roku korekce i kolem 60-80%. BTC si zatím bullish strukturu na HF drží. Velryby stále dokupují. Akcie si stále chodí pro nová a nová ATH. Inflace nevypadá pozitivně. BTC hash rate je také na vysokých levelech. Retail, co se snaží chytat topy a dna, tak si kouše nehty strachem, protože jsme neustále bombardováni proklamacemi o nadcházejícím soudném dni (trhy všeho druhu)… Trhy ale již dávno zcela ovládají burzy a instituce a jejich chrochtající politici. Vypustí si vlastní rybník s tím, že tu vznikne ztráta důvěry, když tu budeme mít dalších x-let bear market? Tudíž mi nedává moc smysl, aby se stalo něco “velkého”. Spíše vůbec nic.

Floki

Vidím to stejně…

Libor

Objemy, ktoré nekorešpondujú s cenovým vývojom sú symptómom a indikátorom manipulácie. Takže pri TA krypta sú pre analýzu skôr zmätočné než užitočné…

Bart

To už je ale asi ten poslední argument, že si velcí vypustí rybník naznačujíci zoufalství.
Otázka přitom zní, jak dlouho bude těm velkým stát za to situaci chybějících zájmu retailu zachraňovat.

E15

Naházet to všechno retailu na hlavu a koupit zpátky za třetinku? To za krátkodobou ztrátu důvěry docela stojí (zvlášť když se to beztak odůvodní nějakou černou labutí a za rok dva se zapomene). No uvidíme. Zatím se vždycky děl opak… (opak čeho? To je právě to, že nikdo neví :-)))

Fantom

Pokud nebudou noví zákazníci, tak se to stane. Problém je že krypto zatím není moc užitečné, téměř všichni ho mají jen na spekulaci. Platit s ním nikdo nechce, protože očekává zhodnocení. Raději dříve utratí fiat – logicky, dělám to stejně. Je to paradoxní, roky sleduji kde která služba příjímá krypto, a jaké (BTC, ETH, BCH, LTC většinou nikdy nechybí) abych věděl které coiny budou v budoucnu úspěšně, přitom bych s nimi neplatil, raději bych utratil nejdříve fiat. A takhle to má asi každý. Pro hlavní účel to zatím moc neslouží, DEFI je ještě horší spekulace-kasino a NFT v současné podobě kravina/podvod. Kupujete nějaké obrázky s právy a čekáte že za ně dostanete ještě více. Případně je kupujete sám od sebe a pak prokazujete že NFT je cenný neboť za něj někdo (vy sám sobě) zaplatil tísíce USD.

AjRep

S tím DeFi nemůžu souhlasit. V té jeho části, která se týká lendingu, je velká budoucnost. Tedy možnost ukrojit si kus z toho miliardového koláče, který až do teď měly pro sebe výhradně banky.

E15

A využití toho DEFI lendingu v reálném světě (spotřebitelská půjčka, financování podnikání, hypotéka a pod.) je jaké? Nemyslím to jízlivě, fakt se ptám, protože mám pocit, že žádné (a je to zase jen součást spekulativního kasina, o kterém píše Fantom), ale třeba tomu jen vůbec nerozumím…

Poslední editace 2 let před přes E15
Fantom

Mohlo by. Pokud by existovalo něco jako digitální identita. Žadatel o půjčku by měl nějakou historii splácení a podle toho by měl nastavené úroky. Decentralizovaný validátor by ověřil že se jedná o onoho konkrétního jedince – existuje i takový projekt – Civic – CVC, ale nevím jak se mu daří, pokud ale vím tak je to projek digitální identity za jiným účelem. Obrovský problém ale je, pokud by nebyl vyžadován kolaterál, bylo by výhodné vždy půjčku nesplatit a nebylo by jak vymáhat splátky a žádná historie splácení by nebyla. Obávám se že tohle nemá řešení. Současné DEFI je půjčka proti kolaterálu který je stejný či vyšší než půjčená hodnota. Jiný smysl než spekulace na půjčené aktivum tam nevidím. Slyšel jsem návrhy používat jako ručení třeba reálnou nemovitost – její NFT. Ale to by byl úplný ráj pro podvodníky – např. několik NFT na stejnou nemovistost na více blockchainech, případně na cizí nemovitost či následně zpochybňovat pravost NFT – právní problémy. Obávám se že tohle jen tak nepůjde.

E15

No právě, taky mi připadá, že tady už anarchokapitalizmus naráží na své limity, kdy prostě chybí napojení na ty tradiční mocenské páky… a hlavně poptávka běžné retailové populace po takových řešeních je imho prakticky nulová. Ještě tak někoho přesvědčíte, že BTC je na spoření lepší než inflační koruna a nebo nepraktické zlato, ale přesvědčit někoho, že má tokenizovat svůj byt a financovat ho skrze DEFI, aby se tak vymanil ze jha korporativního banksterismu, tak to teda nevím nevím :-))).

Fantom

Tak chrochtajícím politikům by krach krypta určitě vyhovoval. V případě úspěšného útoku na stablecoiny, hlavně USDT by se mohl celý kryptotrh zhroutit o 80-90% a tito politici by ještě mohli vítězoslavně prohlásit – “my vám to říkali 🙂 “. Leda že by v kryptu byli zainteresování i tito politici, pak by se asi nemělo nic extra stát. Jenomže já si myslím že většina politiků preferuje fiat a krypto nenávidí, ale možná to tak není … .

morpo

ja to vidim jako Jarduv nazor, se kterym se prece nikdo nemusi ztotoznovat. Do budoucna nikdo nevidi a bitcoin si dela co chce uz od okamziku, kdy vznikl. Teprve az dalsi krize ukaze, jestli to, proc ho Satoshi stvoril, tedy moznost uniku z menoveho systemu, je pravda nebo ne. do te doby muzeme vsichni jen hadat a spekulovat😀

Libor

Už sme tu mali jeden “učebnicový” bull trap v auguste . A ako to dopadlo ? Namiesto učebnicového bull trap bol bull trapas a nové ATH 67 k.

Fantom

No právě! Krásně to ukazuje na dokonalou manipulaci trhu. Celou dobu při cestě na ATH 69k se řešilo jestli to bude bull trap nebo ne. Já jsem si myslel že ano. Nakonec technicky nebyla – vytvořilo se nové ATH. A tak ti co si pěkně podle TA počkali na pořádný průraz a potvrzení nového ATH a šli do longu a nevystoupili s menší ztrátou na stoploss byli chyceni v dokonalé pasti. Nebyla to technická bull trap (bylo to nové ATH) ale de facto to tak pro ně dopadlo. Jsou chycení a musí čekat na nové ATH nebo přijmout ztrátu. Parádní ukázka toho, jak tvůrci trhu pracují s TA ve svůj prospěch. Vědí co mohou od trhu čekat a zařídí se podle toho. Burzy obchodují proti svým zákazníkům a zlikvidují pákové pozice na long i short. Takhle to udělají vždy. Jestli to půjde nahoru nebo dolů záleží na tom jestli bude mít retail zájem a to už teď moc nevypadá. Tak snad jestli ještě zaberou YT influenceři a média. Velcí hráči/burzy si vždy vyhodnotí situaci a využijí ji ve svůj prospěch. Ale TA má cenu sledovat, je to určité vodítko jak by se měla situace vyvíjet a nakonec skončí naopak 🙂 Tedy při krásném prudkém průrazu překvapivá vracečka a brutálním propadu hned krátkodobý prudký růst. V běžném trhu se něco takového nestává, v kryptu je to realita. Proto je Jarda často tak nešťastný při analýzách, když říká že to nedává smysl (dříve to často říkal). Naopak, dokonale to smysl dává – závěr akcí je většinou opačný než říká TA. Někdy to dopadně “správně” aby tvůci trhu nechávali větší nejistotu 🙂 Jinak na BTC pozoruji největší pohyby vždy na pátek a v průběhu pátku, protože se vypořádávají futures kontrakty – proto taky mají na Binance “Dual investment” vypořádání vždy v pátek (31/12 byla výjimka-na konec roku nebyly). Baví mě hrát si s tímhle nástrojem, škoda že už tam nemají 110-130% p.a., asi to lidi dost využívali, mají tam teď tak max 80-90%.

spot_img