Institucionální zapojení do světa Bitcoinu může způsobit jeho centralizaci a kolaps

4.5
(2)
Šimon Černík
Šimon Černík
Velký fanoušek Bitcoinu, filmový nadšenec, student vysoké školy v Brně, tvůrce audiovizuálního obsahu.

Rostoucí zapojení institucí do světa Bitcoinu vyvolává obavy. Arthur Hayes, zakladatel fondu Maelstrom, uvedl, že základní hodnota Bitcoinu, kterou je decentralizace, se může dostat do ohrožení.

V nedávném podcastu s Blockworks Hayes vykreslil budoucnost, kdy by dominantní finanční instituce mohly konsolidovat velké množství bitcoinu. „Řekněme, že přijde Larry Fink a jemu podobní [tradiční finančníci] a shrábnou velké procento volně obchodovaných bitcoinů v oběhu, řekl a zdůraznil možnost, že se bitcoin začne koncentrovat v rukou pouze několika málo lidí.

Vznik institucionální správy

V celosvětovém měřítku se stále více tradičních finančních institucí ujímá možnosti nabízet kryptoměny prostřednictvím Bitcoin ETF. Včetně Standard Charted podporované Zodia, švýcarské banky SGKB a Deutsche Bank. Tyto banky představující centralizaci a podle Hayese hrají určitou roli „agentů státu”. Tyto a jim podobné společnosti by mohly decentralizovaný Bitcoin potenciálně do určité míry centralizovat.

Hayes upozornil, že instituce jako BlackRock, klíčový investor do těžebních aktivit, by mohly ovlivnit budoucnost kryptoměn.

Pokud se ETF společnosti BlackRock příliš rozroste, mohlo by to bitcoin vlastně zabít, protože by to byla jen hromada nehybných bitcoinů, které tam jen tak leží.

– Arthur Hayes, zdroj: cryptonews.com

„[Správci aktiv] jednají podle toho, co jim stát nařídí. [Správci aktiv] šli a koupili nějaké bitcoiny, dali je do úschovny a tam leží,” vysvětluje Hayes. „[Tento jejich] bitcoin ve skutečnosti nebudete moct používat. Bude to finanční aktivum. Není to ten samotný bitcoin.”

Hayes vs. Munger: Bitcoin na rozcestí

Hayes dospěl k závěru, že institucionální správci budou jen „velkými pasivními investory” a svým způsobem to může být pro cenu bitcoinu ve fiatovém vyjádření skvělé. Nicméně není jednoznačně řečeno, zda by institucionální snaha o ovládnutí bitcoinu vedla k jeho případnému pádu.

Nebo se snad dnes opájíme cukrem, abychom v budoucnu přivolali obrovskou pohromu?

– Arthur Hayes, zdroj: cryptonews.com

Naopak Charlie Munger ze společnosti Berkshire Hathaway právě označil vzestup bitcoinu za „jed na krysy” a narušující hrozbu pro tradiční finance.

Zdroje:

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
7 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Čumsem

BTC není PoS, tak by to nemuselo tolik vadit…

Koně

Né že nemuselo, ale nebude to vadit ničemu. Jediné čeho by instituce dosáhla by byla vyšší cena… Ehm, děkujeme 😉
Něco jiného je skupováni hashrate…

Fantom

Před týdnem jsem na Vás reagoval v komentáři ke článku o P. Schiffovi ve stejném smyslu jaký má tento článek a vyjádření A. Hayese. Bohužel jediné reakce které se mi doslalo byl poněkud ironický komentář od Jana H.
Přesto si myslím že by mohl být onen můj příspěvěk pro někoho zajímavý a protože úzce souvisí s tématem v tomto článku ho zde s dovolením uvedu znovu. Nechci zde zbytečně tapetovat, ale téma se mi zdá velice zajímavé a důležité:

“Dříve jsem podobná tvrzení “ONI si přece nezaříznou slatou slepici” moc nebral, protože kdo vlastně byli “ONI”? Nejednotná skupina velryb/těžařů/prvních investorů? Teď už bych tomu docela věřil a to z toho důvodu, že tu už prokazatelně je BR a to je velice silný hráč, který má páky i na mnohé vlády. Možná máte pravdu. Původně jsem očekával, že si BR s bitcoinem pohraje jednorázově – vyšponuje cenu a pak vypláchne trh a nechá bitcoin padnout. Ale teď si to už nemyslím, BR a přídpadně ještě někdo další ve spolupráci s ním bude mít možnost si s bitcoinem trvale hrát. Budou mít možnost ovlivňovat TRVALE jeho cenu a tak na něm DLOUHODOBĚ dost vydělávat. A pravda oni mohou onen mnou tolik proklamovaný problém (o kterém samozřejmě dobře vědí i když o něm nikdo nemluví) dokonce i využít ve svůj prospěch. S dalšími halvingy dojde o odpadnutí některých těžařů a BR bitcoin definitivně ovládne – monopol těžby. To bude znamenat úplný konec decentralizace, ale nikoliv konec blockchainu bitcoinu. Tedy ne smrt bitcoinu, ale jen jeho decentralizace a původní myšlenky. Z bitcoinu se stane vlastně takový BRcoin. Něco jako už má JPMorgan – JPM coin. A pak na BTC bude moci BR změnit pravidla tak jak bude potřebovat. A vydělávat na něm bude stejně – bude z něj měnová zúčtovací jednotka společnosti BR, kterou budou možná akceptovat i další světové finanční instituce. Tedy široká adopce ve finančním světě po které mnozí BTC maximalisté tolik touží, ale zcela v rozporu se záměrem původního stvořitele Satoshi. Potom by bylo možné do BTC investovat, ale s vědomím že se jedná vlastně o projekt a vlastnictví BR. Vlastně takové jejich CBDC.”

Zejména mne zajímá názor BTC maximalistů. Tipnul bych si, že velká část z nich by s tím vůbec neměla problém.

Roman

Nemůže to být takové jejich cbdc, tvoje představa nemůže fungovat. Kdyby to změnili k obrazu cbdc tak by se zbylí co chtějí bitcoin s vlastnostmi které má ,forkly, BR bitcoin by nechali BR a dál bysme měli bitcoin s těmi vlastnostmi a decentralizací jako ho známe.

Fantom

Ano, to mě taky napadlo. Ale není to tak jednoduché. Pokud by si konkurenční coin, nový BTC získal oblibu veřejnosti, stále by měl BR možnost získat většinu hashrate a měl byl k dispozici spoustu forknutých coinů. Ideální nový BTC by měl být ASIC resistant.

Čumsem

Jo, to je zcela relevantní myšlenka. Bitcoin je malý, BlackRock je velký, na druhou stranu BlackRock nebude BTC nakupovat pro sebe (teda asi nebude, nevím) a předpokládám, že taková korporace podléhá řadě regulací (nebo možná je tak velká, že už nepodléhá? 🙂 ). Scénář, který popisuješ (včetně závěru) určitě není nic nereálného. A jako, pokud by mi to zhodnotilo portfolio o jeden řád, asi bych zbaběle taky patři do tý většiny, co s tím nemá problém… 😉 🙂

Poslední editace 5 měsíců před přes Čumsem
Fantom

Vzhledem ke své vazbě na Microstrategy může mít BR vliv či dokonce kontrolu nad jejími coiny. BTC by se změnil na úplně jiné centralizované aktivum. Ale zase je to možnost jak se vyhnout “halvingové smrti”. 😀

spot_img