Fintech Online Summit: Petr Menšík – Je čas se do kryptoměn pořádně ponořit

5
(3)
Ivo Čechman
Ivo Čechman
Jsem dlouhodobým technologickým nadšencem do kryptoměn, kde se pohybuji už dlouhá léta. Mojí hlavní specializací jsou Decentralizované Finance.

Konference Fintech Online Summit začíná již zítra, v pátek 27.10.! Těšit se můžete na nejžhavější témata ze světa kryptoměn, investic i AI. Na konferenci vás poté zve i Petr Menšík z Polkadotters, se kterým na konferenci rozebereme budoucnost interoperability mezi blockchainy, či jeden z aktuálních trendů – druhé vrstvy Etherea. Registrace na konferenci i přístup ke všem panelům je navíc plně zdarma, a tak určitě doražte!

Jak byste se představil a jaký je váš vztah ke kryptoměnám?

Ahoj, všechny Vás zdravím a doufám, že si užíváte zajímavé přednášky na Fintech Online Summit konferenci! Mé jméno je Petr Menšík a v Česku jsem nejvíce známý jako Polkadot ambasador, zakladatel české Polkadot a Solana komunity a pořadatel krypto meetupů v Brně. V kryptu jsem od roku 2017, od 2020 dokonce na plný uvázek, kdy se věnujeme hlavně Polkadot komunitě a provozu blockchainové infrastruktury – takže například validátory, RPC nodes a podobně. 

Proč se aktuálně zajímáte o kryptoměny?

Protože si myslím, že jejich příslib větší decentralizace (nejenom) finančních služeb, transparentnosti a poskytování odolnosti vůči cenzuře je stále aktuální, a možná dokonce i v dnešní době potřeba více než kdy jindy. A protože technologii kryptoměn považuji skutečně za revoluční, tak jsem se rozhodl, že nechci jen dění sledovat zpovzdálí, ale začít v oboru i podnikat. 

Na jakou vaši přednášku se můžou diváci těšit na konferenci Fintech Online Summit? A co je největším lákadlem na přednášku dorazit?

Určitě bych doporučil diskuzní panel o druhých vrstvách – jedná se o velmi žhavé téma posledních měsíců, kdy se druhé vrstvy rodí jako houby po dešti ve snaze jednou pro vždy vyřešit škálování Etherea. Proto se podrobněji bavíme o rozdílech mezi nimi, technologii a na závěr si dáme i nějaké tipy na airdrop.

Má další diskuse se týká takzvané interoperability blockchainu – jinými slovy, jak mezi sebou bezpečně propojit jednotlivé kryptoměny. Pokud se často pohybujete v DeFi a přenášíte tokeny mezi jednotlivými chainy či chcete předejít hacku Vašich prostředků, tak pak je to přednáška pro Vás. 

A co program Fintech Online Summitu, na jakou přednášku se nejvíce těšíte?

Obecně se velmi těším na přednášky o AI, protože bychom nástroje jako ChatGPT rádi více používali ve svém businessu. Dále mě také zajímají přednášky o makroekonomické situaci, protože se samozřejmě úzce dotýkají jakékoliv činnosti spojené s trhy (jako je i krypto), ale jsme spíše technologicky zaměřená firma, takže v ekonomice tolik kovaní nejsme. 

Na konferenci budeme společně rozebírat zejména interoperabilitu, další vrstvy blockchainů a podobné. Co aktuálně v této oblasti nejvíce sledujete?

Zajímavý je určitě rozvoj druhých vrstev na Ethereu, obzvláště snaha prominentních projektů vytvořit si své vlastní ekosystémy – jako je třeba OP Stack, Polygon Supernets nebo zkSync Hyperchains. Tyto projekty se snaží vybudovat svůj vlastní ekosystém úzce propojených blockchainů – ovšem celá technologie je ještě relativně v plenkách a bude určitě extrémně zajímavé sledovat, kdo nakonec bude vítěz (či jestli jich bude více). 

A co z pohledu technologie kryptoměn, kde vidíte aktuálně nejzajímavější využití a vývoj?

Osobně sleduji 3 linie:

  • Smart contract platformy jako Ethereum a jejich druhé vrstvy, kde dnes vidíme největší rozvoj
  • Projekty, které umozňují tvorbu takzvaných application specific blockchainů (jako je například Polkadot) ve kterých vidím velkou budoucnost, protože aplikací, které vyžadují svůj vlastní blockchain bude nejspíše přibývat
  • Blockchainy, které mají pro mě velmi zajímavou technologii – například Dfinity (neomezené škálování a uživatelé neplatí poplatky za transakce) či Mina (protokol kompletně založený na Zero Knowledge Proofs s velikostí blockchainu pouze 22 kB)

Jaký blockchain aktuálně nejčastěji využíváte a proč?

Nejčastěji využívám Polkadot a na něm postavené projekty – nejčastěji pro účely DeFi či právě pro provoz našich validátorů a staking. A poté samozřejmě Ethereum a v dnešní době i jeho druhé vrstvy jako je Arbitrum či Optimism. 

Jak vidíte budoucnost smart contract platforem?

Neustále se bude zlepšovat jejich rychlost a snižovat poplatky. Osobně jsem velmi zvědavý jestli EVM (prostředí pro vývoj smart contractů na Ethereu a dalších chainech) bude stále králem nebo se zvyšující se adopcí začne narážet na své technické limity a objeví se vážný konkurent jako je například Web Assembly (WASM). 

Jsou druhé vrstvy řešením problémů Etherea? Považujete takové řešení za budoucnost platformových kryptoměn?

Osobně si myslím, že ano – ačkoliv application specific blockchainy (jako je Polkadot či Cosmos) či blockchainy, které extrémně škálují na první vrstvě (jako je třeba Solana), můžou být hodně zajímavou konkurencí, která třeba i kryptu přinese naši vysněnou masovou adopci. Uvidíme, jak bude výkon druhých vrstev vypadat během bull runu (kdy jsme v minulých letech viděli na Ethereu extrémně vysoké poplatky) – zatím se dnes na Arbitru pohybujeme v řádu desítek centů za transakci což se může během velkého zatížení sítě ukázat jako naprosto nedostačující a vyhnat poplatky i na druhých vrstvách do závratných výšin. 

Jaká je budoucnost (pseudo)anonymity na kryptoměnách? Čeká nás její úplné vymýcení? Jsou striktní regulace budoucností kryptoměn?

Kořeny kryptoměn leží v hnutí cypherpunks (které odjakživa bojovalo za právo na soukromí a kde se zrodila hackerská kultura), a proto si myslím, že zde vždycky budou kryptoměny, které z požadavků na anonymitu a soukromí nebudou slevovat. Možná nakonec mainstream ovládnou více “komerční” blockchainy, které budou podléhat regulacím, ale pro ty, kteří si cení svého soukromí, tak zde vždy budou projekty jako je například Monero. Ostatně podobně je tomu dnes v mnoho zemích sužovaných diktaturami – používání VPN je sice oficiálně zakázáno, ale přesto to lidem nebrání VPN využívat a připojovat se na služby, které by byly jinak nedostupné. 

Používáte kryptoměny ve svém každodenním životě? Pokud ano, tak jak? Co by naopak vedlo k tomu, že byste je využívali více?

Ano – snažím se platit Lightning Network kdekoliv je to možné na podporu podniků, které se do přijímaní kryptoměn pustily. A také často využívám DeFi pro lending (oproti kryptu si půjčím stablecoin) či pro trading různých kryptoměn. Ale určitě bych ocenil, kdyby krypto začalo více prorůstat s reálným světem (ať se bavíme o tradičních financích či například sociální sítích) – jako to například dělá projekt Centrifuge, který umožňuje tradičním firmám si půjčovat za nízký úrok oproti jejich tokenizovaným fakturám s dlouhou dobou splatnosti (takzvaný factoring). 

Jak bude svět kryptoměn vypadat za 5 let? Na jaký vývoj kryptoměn nejvíce čekáte?

Doufejme, že celý ekosystém bude mnohem stabilnější a také přívětivější k novým uživatelům – v tomto případě hlavně to, že budeme mít peněženky a aplikace, které se budou snadno ovládat a zároveň poskytnou uživatelům bezpečnost. Zajímavé také bude sledovat vývoj na poli interoperability, kdy se dá očekávat, že za několik let budou mosty mezi blockchainy natolik propracované, že už ani nebudeme vědět, na kterém blockchainu danou aplikaci (jako například je Uniswap) vlastně vůbec používáme pokud provádíme obchod. 

Kde můžeme váš obsah sledovat?

Můžete navštívít naše skupiny na Facebooku jako je Polkadot CZ/SK, Solana CZ/SK nebo Dfinity CZ/SK, sledovat náš anglický nebo český Twitter či se přidat do Polkadot TG skupiny. Zároveň s tím pořádáme v Brně pravidelné krypto meetupy a zde nás můžete sledovat na naší stránce na meetup.com či na FB stránce Krypto Meetupy Brno

Co byste rád vzkázal čtenářům?

Určitě to, že se (doufejme) blíží konec bear marketu a tím pádem je nejvyšší čas se do světa kryptoměn pořádně ponořit – pokud Vás téma zajímá. Příští rok bude určitě plný příležitostí a ty nejlépe využije ten, kdo se vzdělává, je členem nějaké komunity či právě například chodí na meetupy. 

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img